Jak ogrodzić dom i ogród, aby cieszyć się funkcjonalnością i estetyką ogrodzenia? Najlepszym wyborem jest płot drewniany, który będzie stanowił istną wizytówkę Twojej posesji. Poznaj typy płotów drewnianych i przekonaj się, że nie ma lepszego rozwiązania na ogrodzenie swojej posiadłości.
Zalety drewnianych płotów
Płoty drewniane charakteryzują się tym, że mają szereg zalet, dzięki którym są niezwykle popularnym typem ogrodzeń. Jest to przede wszystkim rozwiązanie ponadczasowe, które sprawdza się niezależnie od stylu aranżacji domu i ogrodu. Drewniane płoty zdają egzaminy w przypadku zdobionych posesji, np. w stylu prowansalskim, ale również bazującym na naturze stylu rustykalnym, czy stylach nowoczesnych, np. skandynawskim. Drewno doskonale komponuje się z innymi materiałami, np. kamieniem, metalami czy tworzywami sztucznymi. Uniwersalna estetyka to jednak nie koniec zalet drewnianych płotów.
- Drewniany płot to zdecydowanie niższy koszt niż ogrodzenia murowane, kamienne, kute czy cynkowane. Szczególnie jeśli zdecydujesz się na płoty wykonane z drewna drzew iglastych.
- Płoty drewniane ogrodowe są łatwe do postawienia samemu, podczas gdy ogrodzenia wykonane z innych materiałów muszą być stawiane przez profesjonalne firmy.
- Drewno skutecznie zatrzymuje hałas oraz zanieczyszczenia z zewnątrz. Dlatego płoty drewniane zdają egzamin nie tylko na wsiach, ale również w posesjach znajdujących się przy ruchliwych drogach oraz w mieście.
- Niektóre typy ogrodzeń drewnianych, jak choćby płot boazeryjny lub ryflowany stanowią znakomite odizolowanie od niechcianych spojrzeń przechodniów lub sąsiadów.
- Odpowiednio pielęgnowane drewniane płoty będą pełnić swoją funkcję przez długie lata, zachowując atrakcyjny wygląd. W kwestii jakości wykonania oraz materiałów szczególnie wyróżniają się płoty drewniane w ofercie Andrewex.
- Płoty drewniane są także rozwiązaniem bardzo ekologicznym w porównaniu z ogrodzeniami z tworzyw sztucznych.
Rodzaje płotów drewnianych
Płoty drewniane ogrodowe bardzo łatwo dopasować do aranżacji ogrodu oraz domu. Wystarczy wspomnieć, że wykonywane są one z wielu rodzajów drewna. Do najpopularniejszych, a także najtańszych wariantów należą ogrodzenia z drewna sosnowego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów opłotowania drewnianego. Każdy z nich cechuje się inną estetyką oraz unikalnym designem. Poszczególne rodzaje płotów drewnianych charakteryzują się również inną funkcjonalnością. Poznaj rodzaje drewnianych płotów ogrodowych i zdecyduj, który najlepiej zda egzamin na Twojej posesji.
Płoty boazeryjne
Płot boazeryjny wykonany jest z zachodzących na siebie drewnianych listew. Listwy mocowane są na drewnianych ramach, a łączy się je przy użyciu nierdzewnych wkrętów. Dzięki temu korozja nie obniża estetyki płotu. Płoty boazeryjne charakteryzują się dużą masą, dzięki czemu ich konstrukcja jest solidna i stabilna. W związku z tym mogą być one stosowane jako wolnostojące ogrodzenia posesji lub przesłony na tarasach czy w ogrodach.
Płoty boazeryjne są chętnie wybierane przez osoby, które we własnym ogrodzie chcą poczuć się swobodnie i intymnie. Nachodzące na siebie listwy uniemożliwiają bowiem jakiekolwiek podglądanie. Dodatkowym plusem tej konstrukcji jest też to, że zatrzymuje ona hałas oraz zanieczyszczenia emisyjne.
Oferta płotów boazeryjnych Andrewex zawiera ogrodzenia, które można dowolnie dopasować do aranżacji domu i ogrodu. Osoby ceniące sobie minimalizm i prostotę mogą zdecydować się na płoty wykonane z prostych przęseł. Jeśli natomiast gustujesz w bardziej złożonych i zdobionych konstrukcjach, możesz postawić na listwy układane skośnie lub dodatkowe elementy, takie jak łuki, kratki czy zdobienia z tworzyw sztucznych.
Płoty ryflowane
Płot ryflowany osadzony jest na ramie, której grubość wynosi kilka centymetrów. Dzięki temu konstrukcja takiego płotu jest masywna, a co za tym idzie bardzo stabilna. Nazwa tego typu ogrodzenia wzięła się z tego, że w listwach wykonane są podłużne rowki, tzw. ryflowanie. Funkcją tychże rowków jest nadanie przęsłom atrakcyjnego wyglądu, a także zwiększenie trwałości – dzięki ryflowaniu powierzchnia jest znacznie mniej narażona na spękania, a woda odprowadzana jest znacznie sprawniej.
Podobnie jak ogrodzenia boazeryjne, płoty ryflowane Andrewex dostępne są w różnych wariantach, które można dopasować do swoich upodobań oraz wyglądu posesji.
Płoty lamelowe
Jest to kolejny rodzaj przesłonowych ogrodzeń. Płoty lamelowe wykonane są z drewnianych listewek, które całkowicie wypełniają ogrodzenie, uniemożliwiając spoglądanie z zewnątrz na teren posesji. Ten rodzaj płotów można stosować zarówno jako wolnostojące ogrodzenie, jak również uzupełnienie ogrodzenia siatkowego. Wówczas stanowi dodatkową ochronę przed kurzem i hałasem. Bardzo istotną cechą jest niezwykle łatwy montaż opłotowania lamelowego. Możliwość montażu na istniejącym już ogrodzeniu pozwoli uniknąć uciążliwych i kosztownych prac demontażu starego płotu.
Płoty sztachetowe
Ten rodzaj ogrodzenia wybierają osoby, którym nie zależy na całkowitym ogrodzeniu posesji. Stąd często pełnią one funkcję ogrodzenia wewnętrznego. Możesz wykorzystać je, kiedy chcesz odgrodzić wydzieloną pod uprawy warzyw część ogródka w obawie przed kopiącym dziury psem. Sztachety, czyli panele ogrodzeniowe drewniane, możemy wykorzystać także w innym celu. Sprawdzą się przy stawianiu balustrad na tarasach. Zasadniczą zaletą ogrodzenia sztachetowego jest bardzo łatwy sposób jego montażu.
Jak zadbać o drewniany płot?
Klucze do przedłużenia żywotności drewnianych płotów są dwa. Po pierwsze jest odpowiednie przygotowanie drewna przez producenta. Przed przekazaniem ogrodzenia do sprzedaży powinny być one impregnowane ciśnieniowo środkami, które zabezpieczą płot przed rozwojom bakterii, grzybów i pleśni, a także zapewnią odpowiednią ochronę przed wilgocią. Bardzo ważne w zapewnieniu wysokiej jakości i wytrzymałości drewnianych ogrodzeń jest również suszenie drewna, szlifowanie oraz heblowanie.
Następnie wszystko zależy od właściciela płotu. Zadbanie o dobrą kondycję drewna nie wymaga dużej ilości pracy. Odpowiednie zabiegi wystarczy bowiem wykonać raz na dwa-trzy sezony.
- Należy wyczyścić płot przy użyciu myjki ciśnieniowej. Dla bezpieczeństwa ciśnienie robocze strumienia wody nie powinno przekraczać 80 bar.
- Po wyschnięciu drewna pokryj je lakierem lub lakierobejcą. Środki te zabezpieczą je przed działaniem czynników atmosferycznych (wilgoci, promieni UV) oraz inwazją szkodników.
- Jeśli to konieczne lub po prostu masz na to ochotę, pielęgnowanie drewnianego płotu możesz zakończyć malowaniem.