4
Opublikowany 6 marca 2016 autor Jaroslaw Wejda w Ogród
 
 

Szybki zakup – ogrodzenie posesjiMając własną działkę, nieraz miewamy chęć odcięcia się od niektórych sąsiadów lub hałasu dobiegającego z ulicy. Warto zainwestować w takim wypadku w solidne ogrodzenie posesji. Jest na to wiele pomysłów, a ograniczyć nas mogą tylko fundusze.

Zanim jednak zdecydujemy się ogrodzić, musimy zwrócić uwagę na aspekty prawne. Musimy zgłosić do gminy nasz zamiar budowy konstrukcji od strony ulicy lub innych miejsc publicznych. Koniecznie powinniśmy też powiadomić o wysokości płotu, jeśli przekracza on 2,2 metra niezależnie, z której strony. Dla osób potrzebujących więcej informacji na ten temat zachęcam do wizyty w ich urzędach gminy. Jeśli przepisy mamy już z głowy przejdźmy do budowy. Istnienie wiele  rozwiązań, różniących się od siebie walorami estetycznymi oraz ceną. Ja postaram się przedstawić Wam najpopularniejsze z nich.

Siatka

panele ogrodzeniowe

Najtańszy sposób i dość popularny wśród działkowców. Nie stosowany jest jednak od frontu z uwagi na niskie walory estetyczne. O wytrzymałości ogrodzenia z siatki decyduje jej wysokość, wielkość oczka i grubość użytego drutu.

Lity mur

ogrodzenie z kamienia

Takie ogrodzenie jest bardzo trwałe i wykonywane jest z różnych materiałów. Wyróżniamy te złożone z klinkieru – okładzina cechuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, kamienia, który stanowi element dekoracyjny – jest to trwałe rozwiązanie nie wymagające konserwacji, muru cyklopowego – złożonego z kamieni łamanych, o różnej wielkości, muru warstwowego – złożonego z ułożonych poziomo łupanych kamieniach, o dużej powierzchni oraz muru rzędowego – zbudowanego z kamieni, których kształty przypominają regularne prostopadłościany.

Ogrodzenia systemowe

panele ogrodzeniowe podmurówka

Składają się one najczęściej z profilu i kraty. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu antykorozyjnym, by w następnym sezonie nie przeprowadzać renowacji metalowych elementów.

Ogrodzenia kute 

ogrodzenie kute

Powalają na kolana swym wyglądem. Tworzone na zamówienie lub z gotowych elementów dają piorunujący efekt, lecz niosą za sobą ogromne koszta. Konieczne jest także zabezpieczenie przed korozją.

Ogrodzenia drewniane

ogrodzenie drewniane

Stosunkowo tani sposób na ogrodzenie działki, ładnie wyglądający, tworzący spójną całość w połączeniu z drewnianym altanami lub meblami ogrodowymi. Wymaga jednak impregnacji, aby nie uległo uszkodzeniu wskutek warunków atmosferycznych. Trzeba je też zabezpieczyć środkami antygrzybicznymi i owadobójczymi.

 

Gabiony

ogrodzenie gabiony ogrodzeniowe

Tego typu sposób ogrodzeń posesji pochodzi z Włoch. Są to kosze stalowe, wypełnione kamieniami. Postawione od strony ulicy zapewnią porządne wytłumienie hałasów.

 

Jak więc widzimy możliwości ogrodzenia posesji jest naprawdę wiele. Wszystko zależy od kosztów jakimi dysponujemy. Należy jednak wiązać się z tym, że koszty materiałów i robocizny dla przykładowej działki o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, mogą łącznie w najtańszej opcji wynieść nas około 8000 złotych – najdroższe ogrodzenia to koszt nawet trzykrotnie wyższy.

 

Źródła: Grafika Google, Budujemy Dom


Jaroslaw Wejda