6
Opublikowany 25 sierpnia 2012 autor Jaroslaw Wejda w Blogroll
 
 

Czym ogrodzić działkę?


Czym ogrodzić swoją działkę? Ten problem dotyka chyba każdego kto takową działkę posiada. Kłopotu by nie było gdyby nie byłoby aż tak dużego wyboru materiałów na ogrodzenie. Dzisiejszy artykuł przedstawia przegląd dosłownie wszystkich możliwości ogrodzeniowych.

1. Ogrodzenie drewniane – pasuje idealnie do architektury domów o konstrukcji drewnianej (z bala lub szkieletowej) a także wkomponowanych w środowisko leśne bądz w otoczeniu pół i łąk. Wymaga stosowania impregnatów i lakierów chroniących drewno. Ogrodzenie drewniane nada naszemu domowi ciepły przyjemny klimat.

 

2. Ogrodzenie kute – bardzo efektowne – jednak wymaga od nas zabiegów pielęgnacyjnych – spowodowane jest to tym, że metal koroduje – efektem najbardziej cieszącym oko jest tutaj kowalstwo artystyczne i metaloplastyka – w Polsce działa dużo zakładów specjalizujących się właśnie w tego typu fachu (chociażby “Ireneusz Kozłowski SA” na Podlasiu). Ogrodzenia kute dodają naszemu domowi uroku – podkreślają prestiż budynku i bogactwo. Doskonale komponują się ze słupkami betonowymi obmurowanymi klinkierem lub piaskowcem.

 

3.  Ogrodzenie murowane – mur stanowić będzie swoistą “fortecę” dla naszego domu – będzie stanowił dla nas poczucie bezpieczeństwa i komfort – sąsiedzi nie będą nam zaglądali “zza płota”. Murowane parkany mogą być wykonane zarówno z bloczków betonowych jak też mrozoodpornej cegły klinkierowej lub zwykłego kamienia.

 

4. Ogrodzenie betonowe – są to ogrodzenia z gotowych elementów betonowych – jeśli odpowiednio o nie zadbamy nadając mu niepowtarzalny kolor będzie stanowiło ozdobę naszej posesji. Elementy ogrodzenia betonowego kupić można praktycznie we wszystkich większych marketach budowlanych. Spoiwem będzie tutaj mrozoodporny klej lub zaprawa murarska.

 

5. Ogrodzenie z siatki – najmniej efektowne i najmniej wytrzymałe – jednak najbardziej tanie i dziecinnie łatwe w konstrukcji. Wyróżnia się tu dwa typy – ogrodzenie panelowe z prętów aluminiowych łączonych ze sobą sztywnie oraz ogrodzenie plecione z siatki (druty “przeplata” się tworząc siatkę). Gotowe elementy malujemy specjalnym podkładem antykorozyjnym (jeśli wykonane jest z “gołego” drutu), a następnie pokrywamy je warstwą lakieru. Mało okazały efekt możemy znacząco polepszyć poprzez posadzenie wzdłuż siatki krzewów lub pnączy które pokryją żywą zielenią nasze ogrodzenie.

 

Co jeszcze warto wiedzieć? Istnieją przeróżne możliwości montażu bramy wjazdowej. Może składać się ona z dwóch skrzydeł bądz z jednego dłuższego. Potrafi być otwierana lub też przesuwna na specjalnych rolkach. Nowoczesne systemy bram potrafią otwierać się na wydaną komendę z pilota – otwiera je mechaniczny lub elektrohydrauliczny siłownik  (przydatne w przypadku gdy wjeżdżamy samochodem na teren naszej posesji – nie musimy wysiadać żeby otworzyć bramę). Ponadto można zamontować instalację domofonu bądz wideofon – możemy zobaczyć z domu kto próbuje dostać się na teren posesji – mamy gwarancję, że nie wedrze się do niej żaden nieproszony gość.

 

Zródła: Grafika Google, www.ogrodzenia-metalowe.com 

Filmy

Na kolejnej stronie wpisu więcej filmów.


Jaroslaw Wejda