Podbitka dachowa – pożyteczna dekoracja

Wykończenie okapu dachu może być jeszcze bardziej estetyczne i jednocześnie trwałe. Wszystko dzięki połączeniu dwóch materiałów: tworzywa sztucznego i stali powlekanej.

Konstrukcja dachu pełni ogromnie ważną rolę – to od niej zależy stabilność budynku, a także bezpieczeństwo i wygoda domowników. W większości tradycyjnych budynków mieszkalnych projektuje się tzw. okap dachu, czyli wystającą poza obrys bryły krawędź dachu. Na wierzchu okap chroni pokrycie dachowe, natomiast od spodu, przy elewacji elementy konstrukcyjne dachu są całkowicie widoczne. Dlatego zaleca się montowanie tzw. podsufitki lub podbitki dachowej.

 Bezpieczny i estetyczny dach 

Do głównych funkcji podsufitki należy zabezpieczenie elementów konstrukcyjnych takich jak krokwie, czy odeskowanie dachu, które wystają poza krawędź ściany. Są one narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, co może prowadzić do osłabienia całej struktury dachu. Wilgoć, wiatr oraz zmiany temperatur mogą powodować, że drewniane belki zostaną wypaczone, a gwoździe montażowe zaatakuje korozja. Odsłonięty od deszczu okap dachu to także dogodne dla ptaków miejsce do zakładania gniazd oraz dla szkodliwej działalności gryzoni i owadów. Zakrywając okap dachu podsufitką chronimy dach przed tymi niepożądanymi czynnikami. Poza tym nie można zapomnieć o dekoracyjnej funkcji. Takie wykończenie okapu tworzy spójną i elegancką zabudowę.

 Jak wybrać podbitkę 

Podbitki najczęściej wykonuje się z desek, drewnianych paneli lub z blachy. Są to jednak materiały, które nie należą do najtańszych. Nie bez znaczenia jest także trudność montażu, który wymaga odpowiednich narzędzi i fachowej wiedzy. Dlatego ciekawą alternatywą jest podbitka z tworzywa PVC typu siding, która dorównuje trwałością pozostałym materiałom, a dzięki bogatej ofercie kolorystycznej łatwiej dopasować ją do elewacji lub pokrycia dachowego. Warto jednak zdecydować się na produkt od sprawdzonego producenta, który oferuje odpowiednią gwarancję (minimum 10 lat), tylko wtedy mamy pewność, że podsufitka spełni swoje funkcje. Elementy podbitki z tworzywa nadają się do przygotowania na placu budowy i są łatwe w montażu. Podsufitka z PVC w przeciwieństwie do drewna i metalu nie wymaga konserwacji. Dlatego też jest to najbardziej ekonomiczne i funkcjonalne rozwiązanie. Jednym ze sprawdzonych produktów tego typu jest podsufitka Galeco Decor.

 Innowacyjne elementy montażowe 

Prosty i szybki montaż, który jesteśmy w stanie przeprowadzić bez pomocy fachowca, jest możliwy dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji elementów podsufitki. Systemy podbicia dachowego zawierają pełne panele w różnych kolorach lub pokryte folią imitującą fakturę drewna. Na rynku są dostępne także panele z perforacją. Otwory wentylacyjne są konieczne w każdym rodzaju wykończenia okapu, a dzięki panelowi z perforacją oszczędzamy czas na ich wykonanie. Aby zapewnić odpowiednią wentylację dachu należy co trzy pełne umieścić panel z otworami. Kolejne elementy to listwy montażowe typu J, do których wsuwa się pojedyncze elementy. Listwy J przybija się gwoździami do drewnianych klocków tzw. łat umieszczanych pod krokwiami w dwóch przeciwległych rzędach. Poszczególne panele łączy się ze sobą na zatrzask. Do estetycznego wykonania połączeń listew na narożach dachu służy listwa montażowa typu H. Krawędzie dachu można wykończyć narożnikami zewnętrznymi. Nowością w ofercie podsufitek dachowych jest oferowane w systemie Galeco Decor okucie deski czołowej. Panele podbitki dachowej chronią okap od spodu, natomiast deska czołowa jest w tym samym stopniu narażona na działanie środowiska co pozostałe elementy konstrukcyjne. Okucie deski czołowej to blacharska obróbka o wymiarach 265 mm x 2000 mm. Produkt został wykonany z wysokiej jakości blachy ocynkowanej o grubości 0,5 mm. Okucie deski czołowej pasuje do pozostałych elementów podbitki z PCV. Blachę pokrywa drewnopodobna folia Renolit w kolorze podsufitki Galeco DECOR. Natomiast dolna część elementu została wyprofilowana na kształt listwy montażowej typu J, dzięki czemu dekoracyjne okucie nadaje się także do podtrzymania paneli. W ten sposób połączono dwa elementy – zamawiając okucie deski czołowej można zrezygnować z jednego rzędu listwy J.

W ten sposób system podsufitki tworzy spójną i trwałą zabudowę okapu, z odpowiednią wentylacją. Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo konstrukcji dachu, ale także zwiększa walory estetycznego wykończenia dachu. Dla nas pozostaje więcej czasu oraz pieniędzy na pozostałe prace i materiały wykończeniowe.

Artykuł przygotowany przy współpracy z ekspertami z firmy Galeco.

Exit mobile version