Stare oznakowanie to nie problem! Współczesne metody czyszczenia powierzchni przemysłowych.

usuwanie-oznakowań-metoda-chemiczna

Usuwanie linii metodą chemiczną, wodną, a może mechaniczną? Który sposób będzie najlepszy dla twojego przedsiębiorstwa? O tym dowiesz się z tego artykułu.

 Dlaczego usuwanie oznaczeń jest istotne? 

Usuwanie linii i oznaczeń poziomych należy do najbardziej istotnych działań związanych z utrzymaniem zasad BHP w miejscu pracy. Nieprawidłowo określone szlaki komunikacyjne, błędnie wyznaczone miejsca składowania materiałów i odpadów, a także pozostałości dawnych farb, klejów i lakierów mogą w dużym stopniu zwiększać chaos i ujemnie wpływać na ogólną jakość funkcjonowania firmy. Zachowanie odpowiedniego, prawidłowego oznakowania jest szczególnie ważne w dużych zakładach, gdzie każda pomyłka może mieć tragiczne skutki, zarówno dla zdrowia i życia pracowników, jak również dla reputacji i wyników osiąganych przez przedsiębiorstwo.

 Czyścić szybciej i sprawniej 

Jeszcze kilkanaście lat temu usuwanie pozostałości dawnego oznaczenia stanowić mogło niemały problem dla każdej firmy. Wysoka trwałość lakierów używanych do wytyczania ciągów w połączeniu z niedoskonałymi metodami ich czyszczenia stawiała duże wyzwania przed firmami działającymi w tej branży. Postęp techniki połączony z wprowadzaniem na polski rynek coraz bardziej skutecznych metod sprawia, że w dzisiejszych czasach możemy korzystać z szerokiego wachlarza sposobów likwidacji oznakowań. W zależności od typu środka użytego do malowania linii oraz otoczenia, w jakich zostały one wyznaczone, każdy przypadek analizowany powinien być indywidualnie.

 Metody hydrodynamiczne: bezinwazyjne i ekologiczne 

W przypadku powłok o niskiej grubości, do których wykonania zostały wykorzystane środki niskiej jakości, charakteryzujące się dodatkowo dość krótkim czasem trwałości, najczęściej stosuje się tak zwany waterblasting. Metoda ta oparta jest o działanie gorącej wody wyrzucanej pod dużym ciśnieniem ze sprężarki. Tego typu sposób jest całkowicie bezinwazyjny dla czyszczonej powierzchni, dzięki czemu może być stosowany na każdym typie podłóg. Hydrodynamiczny waterblasting jest przy tym najbardziej ekologiczną metodą usuwania starych oznakowań. W tym przypadku nie istnieją również przeciwwskazania atmosferyczne.

 Usuwanie linii metodą chemiczną: skuteczne w większości przypadków 

Usuwanie linii metodą chemiczną należy do najbardziej skutecznych sposobów radzenia sobie z niechcianym oznakowaniem pionowym. Dzięki tego typu metodzie po starych znakach nie pozostaje nawet ślad, a cały proces przebiega szybko i sprawnie. Usuwanie linii metodą chemiczną polega na zastosowaniu środka o właściwościach rozpuszczających, który nakładany na stare powłoki farby przyczynia się do jej rozpuszczenia, a przy tym nie narusza podłoża. Następnie zaś pozostałości oznakowania usuwane są za pomocą gorącej wody pod dużym ciśnieniem. Ze względu na bardzo niską inwazyjność tej metody, usuwanie linii metodą chemiczną może być stosowane nie tylko na powierzchniach brukowanych, lecz również na często spotykanych w dużych zakładach przemysłowych podłogach wykonanych z żywic poliuretanowych.

Inwazyjne metody mechaniczne: bezwzględna skuteczność

Jeśli jednak ta metoda okaże się niewystarczająca lub zawodna, wtedy stosuje się działania wzmocnione o inne sposoby zakładające fizyczną ingerencję w strukturę powierzchni. Metody inwazyjne obejmują przede wszystkim rozkruszanie i ścieranie starych powłok lakierniczych za pomocą frezowania, śrutowania lub hydropiaskowania. Należy pamiętać, że ścieranie powłok za pomocą środków mechanicznych nieodwracalnie uszkadza powierzchnię. Z tego względu należy je stosować wyłącznie po dokładnym przemyśleniu skutków. Metody mechaniczne stosuje się przede wszystkim na starych, zniszczonych powierzchniach.

Exit mobile version