0
Opublikowany 11 stycznia 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Nowoczesne rozwiązania w stalowych halach magazynowych

magazynowa konstrukcja stalowa
magazynowa konstrukcja stalowa

Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne oraz materiałowe stosowane w stalowych halach magazynowych pozwalają na budowanie solidnych, a zarazem energooszczędnych obiektów.

Ciągła praca nad optymalizacją właściwości fizycznych i wytrzymałościowych elementów służących do obudowy hal magazynowych wpływa na poprawę komfortu pracy przyszłych użytkowników oraz zmniejszenie kosztów ogrzewania. Aby mieć pewność, że nasza hala magazynowa zostanie wykonana z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań, należy ją zlecić sprawdzonemu wykonawcy, który ma doświadczenie w projektowaniu oraz realizacji takich budynków.

Ścieżki bezpieczeństwa

Dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa pracy w halach stalowych wykonuje się ścieżki bezpieczeństwa. Są to ciągi komunikacyjne wyznaczające drogę ewakuacji z hali. Ważne jest, aby ścieżki bezpieczeństwa były w odpowiedni sposób oznakowane. Na posadzce hali magazynowej ścieżki bezpieczeństwa są wydzielane za pomocą oznaczeń graficznych, najczęściej żółtych pasków. Dodatkowo konieczne są oznaczenia na ścianach lub konstrukcji hali stalowej wzdłuż ścieżek. Jako oznaczenia stosuje się tablice wyznaczające kierunek ewakuacji oraz oświetlenie awaryjne. Głównym zadaniem ścieżek bezpieczeństwa jest umożliwienie szybkiej i sprawnej ewakuacji pracowników z hali stalowej, np. w przypadku zagrożenia pożarem.

Konstrukcja nośna

Konstrukcja nośna jest głównym elementem wpływającym na bezpieczeństwo użytkowania hali magazynowej. Obecnie często spotykanym rozwiązaniem jest wykonanie konstrukcji nośnej budynku ze stali. Oczywiście konstrukcja stalowa hali powinna być zaprojektowana zgodnie z obowiązującym prawem oraz normami. Doświadczony konstruktor przy wsparciu nowoczesnych programów komputerowych potrafi zaprojektować optymalną i bezpieczną konstrukcję nośną, dostosowaną do technologii w hali. Hala magazynowa ze stalową konstrukcją nośną jest świetnym rozwiązaniem dla Inwestorów, którym zależy na szybkim czasie realizacji inwestycji.

hale magazynowe

Wydajniejsza praca w nowoczesnych halach magazynowych

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w stalowych halach magazynowych wpływa na polepszenie wydajności pracowników oraz na lepszą komunikację. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą:

  • nowoczesne systemy przeładunkowe (doki i bramy)
  • oświetlenie typu LED
  • materiały o wysokiej termoizolacyjności
  • nowoczesne systemy ogrzewania oraz wentylacji z rekuperacją

Te rozwiązania pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz ogrzewanie, co przekłada się na niższe koszty utrzymania hali. Natomiast zastosowanie doków oraz bram przemysłowych usprawnia procesy logistyczne.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe