Wielu rodziców i osób zapracowanych, którzy nie wyobrażają sobie życia bez zwierząt i poszukują zwierzątka, które nie będzie kłopotliwe, ani agresywna. Takim zwierzaczkiem jest kawia domowa, zwana potocznie świnką morska – śliczne, puchate, niewielkie stworzonko o bardzo zabawnym pyszczku. Idealny przyjaciel dla dzieci i dorosłych- zwierzątko spokojne, łatwo przywiązujące się do opiekuna. Bez problemu można je brać na ręce i głaskać. Świnka morska w domu daje radość domownikom i uczy dzieci odpowiedzialności.
Świnka morska w domu – zwierzątko do towarzystwa
Kawia domowa jest domowym pupilem. Aby dobrze czuła się w domu musi mieć towarzystwo przyjaciela swojego gatunku- najlepiej kupić dwie świnki jednej płci, np.: dwie samiczki, dwóch samczyków. Unikamy wtedy rozmnażania się zwierzątek (świnka może mieć 3 mioty w ciągu roku, w każdym 1-3 młode) oraz samotności zwierzątka. Kawia domowa to pupil łatwy do oswojenia- szybko przywiązuje się do opiekunka, lubi delikatne przytulanie. Wymaga delikatności – dlatego jest bardzo dobrym nauczycielem ostrożnego i delikatnego obchodzenia się ze puchatymi przyjaciółmi dla najmłodszych członków rodziny. Świnka morska w domu to bardzo dobra decyzja.
Rasy kawi domowej
Świnka morska to gryzoń pochodzący z Ameryki Południowej, z Peru. W Europie jest chętnie trzymana jako zwierzątko domowe od XVI wieku. Jest kilka ras kawi domowej. Bez względu na rasę to jest słodkie, kochane zwierzątko, które warto kupić dziecku. Sprawdzi się także w roli przyjaciela dorosłych osób. Najpopularniejsze są: świnka peruwianka (długowłosa), rozetka (jej sierść wygląda jak rozetki), gładkowłosa i skiny (świnki bezwłose). Mogą mieć różne kolory sierści -od białej po czarną. Najczęściej występują w ubarwieniu dwu lub trzykolorowym. Jedynie peruwianka wymaga delikatnego czesania. Świnka morska w domu to świetny zwierzak dla zabieganych.
Kwik – mowa świnek
Określenie „świnka” wzięło się od kwiku – odgłosu zwierzaczka, który przypomina kwik zmieszany z piskiem – daje znać, że jest głodna, trzeba wymienić ściółkę lub potrzebuje przytulenia. Świnka będzie reagowała na głos opiekuna. Okazuje również przywiązanie i radość. Przytulanie futrzaka i wspólne zabawy odprężają po ciężkim dniu i poprawią humor wszystkim domownikom. Dzieciom pomagają przezwyciężyć stres i uspokajają pociechy. Świnka morska w domu to radosny towarzysz.
Zasady pielęgnacji świnek
Trzeba pamiętać, że gryzoniom rosną ząbki przez całe życie i świnka musi je ścierać. Kiedy puszczamy świnkę podłogę, to trzeba zabezpieczyć kable, aby zwierzak ich pogryzł i nie zrobił sobie krzywdy. Klatka musi być dość duża- najlepiej z domkiem- drewnianym lub plastikowym, bez okienek. Można też zamontować w klatce półkę, ze specjalną ”górką”. Zwierzątko może pod nią spać lub na niej siedzieć W poidełku z musi być czysta woda. Posłaniem mogą być trociny lub żwirki drewniane. Świnka powinna codziennie pobiegać po domu, ale trzeba zabezpieczyć wejścia pod łóżko, szafki i kable.
Obiadek świnki
Świnka morska w domu wymaga odpowiedniego odżywiania. Zjada suchą karmę, koniczynkę, trawę, marchewkę, szpinak, jabłka, rzodkiewkę (w małych ilościach), ogórki (także obierki), natkę pietruszki (konieczna ze względu na witaminę C), truskawki, liście kalafiora i brokułu. Nie wolno podawać śwince sałaty i cytrusów, bo to może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Bułki, chleb, cebula, papryka, szczaw, pokrzywy, wędlina – nie wchodzą w rachubę.
Świnka morska to idealne zwierzątko bez względu na styl życia opiekunów. Jest weganką, więc odpada problem z kupowania karm mięsnych. Jest niegroźna, a więc doskonała dla dzieci i osób odczuwających strach przed psami. Jej właścicielem może być osoba zabiegana – świnka przez większość dnia śpi. Wystarczy pamiętać o nakarmieniu jej przed wyjściem do pracy i o pozostawieniu wody. Po pracy karmimy zwierzątko i bierzemy na ręce.