1
Opublikowany 23 kwietnia 2019 autor Artykuł Nadesłany w Ogród
 
 

W jaki sposób mata na plac zabaw wpływa na bezpieczeństwo dzieci?Mata na plac zabaw – czyli nawierzchnia amortyzująca upadki to element zapewniający zwiększenie bezpieczeństwa dziecka na placu zabaw

 

Nawierzchnia na placu zabaw, na którym bawią się dzieci jest niezwykle istotną kwestią. Dzieci najczęściej przemieszczają się biegając, skacząc lub wspinając, a w takiej sytuacji bardzo łatwo o upadek. Najczęstsze urazy czy  kontuzje u dzieci spowodowane są upadkiem. Zabezpieczenia wymagają w szczególności wszelkiego rodzaju urządzenia do wspinania. Bezpieczna nawierzchnia na placu zabaw dla dzieci pomoże zamortyzować upadek, a tym samym zmniejszyć a nawet zapobiec jego negatywnym skutkom, przede wszystkim urazom głowy. Dobrym rozwiązaniem stosowanym dla zapewnienia odpowiedniej amortyzacji są maty na place zabaw. Ważne żeby maty stosowane na placach zabaw były certyfikowane i miały zgodność z wymaganymi normami. Wyznacznikiem w zakresie bezpiecznej nawierzchni na placu zabaw amortyzującej upadki i wyznaczania krytycznej wysokości upadku jest norma  PN-EN 1177:2009.

Jakie właściwości posiada mata na plac zabaw dla dzieci, że stanowi bezpieczną nawierzchnię?

Mata na plac zabaw to gumowa nawierzchnia, która posiada właściwości antypoślizgowe. Dzięki temu dzieci mogą swobodnie biegać a ryzyko upadku z powodu poślizgnięcia jest obniżone. Taka bezpieczna nawierzchnia przyczynia się również do redukcji hałasu i wstrząsów. Mata powinna być trwała, łatwa w utrzymaniu i odporna na różne warunki atmosferyczne z uwagi na jej stosowanie na zewnętrznych placach zabaw czy siłowniach.  Gumowe maty na place zabaw mają jeszcze jedną zaletę – wpisują się w panujące obecnie trendy związane z ochroną środowiska, z uwagi na to, że są produkowane z materiałów pochodzących z recyklingu. Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw pod postacią mat charakteryzuje się też łatwością montażu. Potrzeba tylko kilka narzędzi takich jak rękawice, młotek i nożyce, aby móc ułożyć bezpieczną nawierzchnię. Gumowe maty mogę być stosowane zarówno na istniejących placach zabaw – dzięki temu, że mogą być przycięte do pożądanego kształtu, jak i na nowych placach zabaw. Na rynku dostępne są maty zróżnicowane pod względem kolorystycznym – nie tylko czarne ale też np. zielone, dzięki czemu łatwo i szybko wtapiają się w otaczający krajobraz.

 Wszystkie powyższe kryteria spełnia mata na plac zabaw firmy Wild Strawberry Ltd.

 Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas planowania placu zabaw dla dzieci?

Planowanie placu zabaw to skomplikowany proces, na który składa się wiele czynników. Plac zabaw to szczególne miejsce, bo korzystają z niego dzieci, których wyobraźnia co do sposobów użytkowania przestrzeni jest nieograniczona i bardzo często zaskakująca dla dorosłych. Dlatego ważne, żeby przestrzeń dla najmłodszych była nie tylko atrakcyjna pod względem możliwości zabawy, ale również bezpieczna i funkcjonalna. Planując przestrzeń dla dzieci trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów nie tylko sam sprzęt na którym będą bawić się dzieci. Ważne jest usytuowanie placu zabaw, jego wielkość, ogrodzenie, zapewnienie elementów małej architektury porządkowej czy nawierzchni, która powinna amortyzować upadki, w szczególności dobrze sprawdzają się w tym zakresie maty na plac zabaw.

Plac zabaw okiem dziecka…

Warto na początek zastanowić się czego oczekuje główny beneficjent placu zabaw czyli dzieci. Najmłodsi uwielbiają place zabaw. Mogą tam się wybiegać i wykrzyczeć a także nawiązać pierwsze znajomości i przyjaźnie. Dzieci wiedzą doskonale, że plac zabaw to powierzchnia przygotowana specjalnie dla nich, dlatego czują się tu swobodnie i  bezpiecznie. Okiem dziecka patrząc, atrakcyjny plac zabaw to taki który jest duży, kolorowy, daje możliwość wspinania, biegania, ślizgania, budowania z piasku, bujania. Duże wymagania. Przede wszystkim chodzi o to żeby dzieci się nie nudziły, miały możliwość korzystania z różnych atrakcji i możliwość swobodnej zabawy, bo przecież najlepsze dzieciństwo jest beztroskie.

i okiem rodzica

Natomiast z punktu widzenia rodzica przede wszystkim ważne jest bezpieczeństwo. Jakie cechy wpływają na to, że plac zabaw uważany jest za bezpieczny? Na pewno przyjazny dziecku plac zabaw to taki, który jest oddalony od ulicy szybkiego ruchu a dzięki temu cichy. Z bezpieczną nawierzchnią,najlepiej wyposażoną w specjalistyczne maty na plac zabaw, po której dziecko może swobodnie się poruszać. Ogrodzony, tak żeby dziecko swobodnie mogło się bawić, a opiekun ze spokojem mógł poczytać . Dobrze, żeby był wyposażony zarówno w ciekawe dla dziecka urządzenia, ale też powinien zapewniać możliwość odpoczynku opiekunom czyli powinien być wyposażony w ławki czy siedziska. Rodzice dużą wagę przykładają również do możliwości łatwej obserwacji co robi ich coraz bardziej samodzielna pociecha, czy się nie oddala, jak korzysta z dostępnych urządzeń. Oczywiście atrakcyjność placu zabaw jest również mierzona ilością i różnorodnością urządzeń przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku. Ważne, aby urządzenia były dobrze utrzymane, sprawne i w miarę nowe.   

Jak wybrać najlepsze miejsce na plac zabaw?

Wybór miejsca na plac zabaw jest niezwykle ważny. Idealnie jeśli byłby oddalony od ulicy. Dzięki temu spełniałby trzy kryteria: – bezpieczeństwo, niskie natężenie hałasu oraz oddalenie od samochodowych spalin, więc w założeniu czystsze powietrze. Zgodnie z wymogami musi być również oddalony od okien. a także powinien być wkomponowany w zróżnicowany pod względem roślinności krajobraz.

Jak ogrodzenie wpływa na bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw?

Innym ważnym czynnikiem jest ogrodzenie placu zabaw. Jest to o tyle istotny temat, że dzieci uważają plac zabaw za strefę przeznaczoną specjalnie dla nich – dlatego czują się swobodnie i nie są tak czujne na zewnętrzne niebezpieczeństwa – typu biegające swobodnie psy czy rowerzystów. Dzięki zamknięciu przestrzeni wokół placu zabaw, dzieci mogą bezpiecznie i samodzielnie eksplorować całą powierzchnię. Oczywiście wymogów dotyczących ogrodzenia placu zabaw jest również sporo. Choćby bezpieczny sposób zamykania furtki, który ogranicza możliwość jej zatrzaśnięcia. Możliwość wjazdu na teren placu zabaw przez osoby na wózkach inwalidzkich, czy w razie konieczności dostęp dla karetki pogotowia.

Elementy małej architektury porządkowej – co jest konieczne?

Kosze na śmieci

Ważnym elementem przestrzeni są również kosze na śmieci. Dzięki ich dostępności dzieci od najmłodszych lat mogą uczyć się dbać o porządek wokół siebie. Oczywiście jest to możliwe dzięki zaangażowaniu rodziców w kwestie zachowania czystości. Kosze powinny być łatwo dostępne, ale też umieszczone w określonej odległości od ławek i przyrządów do zabawy. Powinny być również zabezpieczone w sposób pozwalający na ich opróżnianie tylko przez uprawnione do tego podmioty.  

Ławki

Zapewniają nie tylko możliwość odpoczynku dla opiekunów przychodzących z dziećmi na plac zabaw. Pozwalają na nakarmienie dziecka czy odłożenie rzeczy przyniesionych ze sobą. Ważne jest też ich usytuowanie. Ławki zlokalizowane przy piaskownicy zapewniają możliwość bezpośredniej opieki nad najmłodszymi dziećmi. Ławki czy siedziska powinny być również usytuowane w taki sposób, żeby rodzice mogli objąć wzrokiem jak największą powierzchnię placu zabaw, dla możliwości czuwania nad bezpieczną zabawą dzieci. Usytuowanie ławek blisko wejścia dla plac zabaw pozwoli również rodzicom i opiekunom na sprawdzenie czy bramki są zamknięte, czy dzieci nie wychodzą samodzielnie poza plac zabaw lub czy niepowołane osoby lub zwierzęta nie wchodzą na plac zabaw. Bardzo często plac zabaw jest elementem socjalizującym nie tylko dla przebywających na nim dzieci ale również dla opiekunów razem z nimi przychodzących czy nawet  lokalnych społeczności. Dlatego usytuowanie ławek powinno uwzględniać również powyższe założenia.

Czy wpływ na bezpieczeństwo placu zabaw ma również sposób rozmieszczenia urządzeń?

Na rynku jest wiele firm oferujących urządzenia na place zabaw. Tylko od projektu zależy na jakie urządzenia się zdecydujemy – zarówno pod względem materiałów z których będą wykonane – drewniane czy metalowe czy w zakresie konkretnej funkcjonalności. Oprócz konwencjonalnych zastosowań urządzeń należy również uwzględnić nieograniczoną wyobraźnię dzieci w tym zakresie. Dlatego tak ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie zarówno jakości montowanych urządzeń jaki rozmieszczenia ich na placu zabaw. Przykładowo huśtawki powinnym być montowane w odpowiedniej odległości od wyjścia z placu zabaw, w taki sposób żeby zapewnić zarówno bezpieczeństwo użytkowania jak i bezproblemowe wyjście i wejście na plac zabaw. Należy również uwzględnić naturalne elementy placu zabaw – takie jak drzewa czy krzewy, w taki sposób aby wszystkie te elementy się wzajemnie uzupełniały i tworzyły spójną całość. Przykładowo drzewa dają cień podczas upalnych dni, dzięki czemu bawiące się dzieci nie są tak bardzo narażone na promieniowanie słoneczne. Natomiast w przypadku urządzeń takich jak ślizgawki ważne jest odpowiednie usytuowanie pozwalające uniknąć lub przynajmniej ograniczyć nadmierne nagrzewanie elementów metalowych ślizgawki, w taki sposób, żeby dzieci podczas zabawy nie uległy poparzeniu.

 


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz