Jeden z pomysłów na to, aby zaoszczędzić na domowej przestrzeni? Są nim z pewnością drzwi przesuwne, które nie zajmują wiele miejsca. Gdzie jednak ich montaż jest naprawdę uzasadniony?
Systemy drzwi przesuwnych pozwalają na zaoszczędzenie miejsca, a także dyskretne oddzielenie sąsiadujących ze sobą pomieszczeń i jednocześnie ułatwienie komunikacji między nimi. W zależności od rodzaju materiału (np. szkło, drewno – razem lub osobno czy też pleksi) mogą również spełniać rolę dekoracyjną przez dopasowanie ich kolorystyki czy materiału do designu obowiązującego w danym wnętrzu. Szerokie, otwarte, wykonane ze szkła (np. kolorowego, przezroczystego, matowego) optycznie powiększają dane wnętrze. Sprawią, że będzie ono wyglądało na jaśniejsze.
Łącznie, a jednak oddzielnie
Jeśli nie posiadamy kuchni bezpośrednio otwartej na salon czy jadalnię, to drzwi przesuwne mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem. Otwarte będą dawały efekt optycznego powiększenia małych pomieszczeń kuchennych. Mogą się również okazać przydatne w sprawnej komunikacji – nie będą przeszkadzać podczas przemieszczania się pomiędzy sąsiadującymi ze sobą pomieszczeniami. Mogą być praktyczną, a zarazem estetyczną granicą pomiędzy kuchnią a salonem, jeśli chcemy w jakiś sposób oddzielić oba te wnętrza od siebie. Wystarczy bowiem zasunąć drzwi i zyskujemy dwa odrębne pomieszczenia.
Drzwi do pokoju czy do garderoby?
Jeśli pokój dziecka jest wąski lub mały, to dzięki montażowi drzwi przesuwnych nie będziemy jeszcze bardziej ograniczać tej powierzchni. W przypadku większego metrażu można zostawić drzwi tradycyjne. W pokoju dziecięcym systemy do drzwi przesuwnych mogą sprawdzić się również w komplecie z garderobą, która będzie miejscem do przechowywania ubrań i zabawek. W ten sposób lepiej zapanujemy nad porządkiem.
W przypadku sypialni, czyli miejsca, w którym szukamy intymności, lepiej pozostać przy drzwiach tradycyjnych, a system drzwi przesuwnych wykorzystać za to np. do garderoby. Gdy jednak zdecydujemy się na drzwi przesuwne wejściowe, a zależy nam na tym, aby zachować prywatność, to zamiast szklanych drzwi lepiej wybrać matowe.
Wzdłuż ściany czy w ścianie?
Drzwi przesuwne, podobnie jak każde inne, mają swoją ramę. To w niej przemieszcza się panel. Kolejną częścią składową są prowadnice. Jest to system, dzięki któremu drzwi zmieniają położenie z jednej strony na drugą. Składa się z profili, kółek i ograniczników (nie pozwalają one drzwiom na zbyt dalekie przesuwanie się). Ważnym – nie tylko praktycznym, ale również ozdobnym – elementem tego typu drzwi są także zamki i uchwyty, czyli okucia.
Wyróżnia się dwa rodzaje drzwi przesuwnych: widoczne, które przesuwają się wzdłuż ściany, oraz drzwi chowane w ścianie (te cechuje bardziej skomplikowany montaż). Jeśli już zdecydujemy się na tego typu drzwi, trzeba dokładnie wymierzyć miejsce ich wstawienia. Może się bowiem zdarzyć, że trzeba będzie wyburzyć kilkucentymetrowy fragment ściany lub też ją dodatkowo pogrubić, jeśli drzwi mają się chować w kasetonie przy istniejącej ścianie. Do szerokości otworu drzwiowego należy także doliczyć szerokość każdego chowającego się skrzydła. Jeśli chodzi o mechanizmy do drzwi przesuwnych, można zastosować różne rozwiązania, np. obniżenie skrzydła drzwiowego, cokół, dystans boczny (źródło: http://www.urzadzamy.pl/aranzacja-wnetrz/aranzacje-wnetrza/rozwiazanie-dla-malych-mieszkan-drzwi-przesuwne-zdjecia,167_8075.html).
Co jeszcze może przydać się do montażu drzwi przesuwnych? Sprawdzić to można np. na stronie akcesoria.heban.pl.