[dropshadowbox align=”left” effect=”lifted-both” width=”300px” height=”230px” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]Myśląc o urządzaniu własnego domu, obmyślamy styl jego wykończenia, wyposażenie i barwy, jakie zagoszczą wewnątrz.
Tymczasem równie ważną kwestią jest to, jak budynek będzie prezentował się z zewnątrz. Aby wyglądał estetycznie, należy zadbać o wszelkie niezbędne elementy – kolor elewacji to nie wszystko.
Każdy dom jednorodzinny wyposażony jest z zewnątrz w pewne niezbędne dla jakości wykonania elementy. Nie należy jednak zapominać, że powinny one komponować się w jedną całość, zwłaszcza pod względem kolorystycznym. To barwa budynku i wszelkie detale będą w pierwszej kolejności przyciągały wzrok, stwarzając wrażenie ładu lub chaosu i nieodpasowania. Pamiętajmy, że właściwie dobrane kolory są niezbędne nie tylko dla wrażenia estetycznego, ale także dla zachowania spójności pomiędzy budowlą a otaczającym ją krajobrazem. Właściwie wykończony dom nie będzie raził w oczy źle dobranymi kolorami poszczególnych elementów.
Dach i elewacja – to, co najważniejsze
Pokrycie dachowe oraz fasada są tymi elementami każdego budynku, które stanowią największą jego część i które jako pierwsze przyciągają uwagę swą barwą. Ponieważ dach wybieramy dużo wcześniej, już wtedy powinniśmy mieć również koncepcję wykończenia elewacji. Może się bowiem okazać, że przypadkowo dobrany kolor dachu zupełnie nie będzie odpowiadał naszym planom co do wykańczanej dużo później elewacji.
Pozostałe elementy
Poza elewacją i dachem musimy zdecydować się także na konkretne odcienie stolarki okiennej, drzwiowej oraz rynien. Po pierwsze, powinny one komponować się z kolorem dachu i elewacji, a po drugie również pasować do siebie nawzajem. Różnorodność produktów na rynku budowlanym z pewnością pozwoli dopasować do siebie wszelkie szczegóły zarówno pod względem stylistycznym, jak i kolorystycznym.
Otoczenie domu
Na koniec warto również zastanowić się nad innymi częściami domu i okalającymi go elementami, takimi jak tarasy, balkony, schody czy ścieżki. Mają one znaczenie dla wizualnego odbioru naszej posiadłości. Choć z pozoru mogą wydawać się bez znaczenia, lepiej dostosować ich barwę do przyjętej już palety odcieni, którymi się posługujemy.
Dobór gamy kolorystycznej
Należy także pamiętać, że kolory, którymi chcemy pokryć zewnętrzne części naszego domu, powinny zamykać się w liczbie maksymalnie trzech. Dodatkowo ich dobór nie powinien być przypadkowy, ale podyktowany jedną z zasad, np. łączenia kolorów zimnych, ciepłych, różniących się odcieniem, kontrastujących czy neutralnych. Jeżeli zamierzamy część elewacji pokryć materiałami takimi, jak np. kamień, klinkier czy cegła, lepiej ograniczyć liczbę kolorów pojawiających się na elewacji do jednego, maksymalnie dwóch. Nie zaleca się, aby zewnętrzne ściany pokrywać w całości barwami ciemnymi: te jasne i pastelowe lepiej skomponują się z okolicznym krajobrazem i innymi elementami budynku. Kolory ciemne można wykorzystać natomiast do zaznaczenia detali.
Dobór odpowiednich barw do wykończenia zewnętrznych elementów domu nie będzie dla nas problemem, jeżeli skorzystamy np. z narzędzi internetowych, pozwalających na wizualizację budynku w różnych kompozycjach kolorystycznych. Warto z nich skorzystać, aby ustalić paletę barw, która najbardziej nam odpowiada.
NS Artykuł został przygotowany przez firmę www.castorama.pl specjalizującej się w fachowym doradztwie budowlanym. |
Jaki kolor granitu wybrać na schody zewnętrzne okrągłe,jeżeli ściany są z klinkieru czerwonego,dach z blachodachówki brązowej,a kosta koloru kasztanowego z oblamówkami koloru piaskowego(żółtego?)?Za podpowiedż bardzo dziękuję.
Ja bym postawił na ciemny granit