Co roku słyszymy w telewizji lub czytamy w internecie informację o wybuchach gazu, zaczadzeniach, czy awariach sieci ciepłowniczej w okresie największych mrozów. W tak dramatycznych sytuacjach często pada pytanie- czy nie ma jakiegoś źródła ogrzewania, które zapewnia zadowalającą temperaturę, nie truje i nie zużywa paliw kopalnych. Wymarzonym rozwiązaniem dla takich osób są biokominek, który jest urządzeniem spełniającym wymogi bezpieczeństwa.
Biokominek- wytwarzanie płomienia
Ogrzewanie musi spełniać trzy warunki: być wydajne (dawać odpowiednio dużo ciepła), powinno być opłacalne ekonomicznie i przede wszystkim bezpieczne. Specjaliści od ogrzewania są zgodni: techniki grzewcze na paliwa kopalne nie spełniają żadnego z powyższych czynników i jest wielce prawdopodobne, że wkrótce przejdą do przeszłości. Ludzie zainteresowani bezpiecznymi sposobami ogrzewania. Dlatego biokominek t bezpiecznym, wytwarza płomień, pochodzący z łatwo palnego paliwa. Użytkownik musi zawsze postępować zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia, dołączoną przez producenta. Do rozpalenia biokominka konieczne jest paliwo, Jest ono ekologiczne, bezbarwne i bezwonne. Rozpalić biokominek to wyjątkowo prosta czynność. Wystarczy za pomocą specjalnego lejka, wlać odpowiednią ilość paliwa do zbiornika kominka. Należy postępować postępować ostrożnie, ponieważ kominek jest wąski i wylać płyn poza jego obszar. Przed rozpoczęciem uzupełniania zbiornika, należy zdemontować szybę, stanowiącą osłonę kominka.
Rozpalanie biokominka
Po uzupełnieniu zbiornika paliwem, należy go rozpalić. W biokominkach manualnych, do rozpalenia potrzebna jest zapałka lub zwykła zapalarka. Przykłada się ją do paleniska i w ten sposób rozpala. W przypadku biokominka automatycznego rozpalanie następuje pomocą pilota lub aplikacji w telefonie. Wystarczy włączyć w ten sposób urządzenie, by pobudzić do pracy żarnik, który rozpala biokominek. Taki sposób rozpalania jest na pewno bezpieczny, choć może być wadliwy, jeżeli cokolwiek stanie się z pilotem lub telefonem.
Ile ciepła daje biokominek?
Tradycyjne kominki są nadal lubiane ponieważ wytwarzają w pomieszczeniu specyficzny klimat i jednocześnie dają przyjemne ciepło. Biokominek także wytwarza prawdziwy płomień, który pochodzi z bardzo energetycznego i wydajnego biopaliwa. Jest ono dwa razy bardziej kaloryczne od drewna. Biokominki zapewniają nawet ciepła niż przy ogrzewaniu drewnem. Wiele zależy oczywiście od podstawowych parametrów, które przecież nie są stałe, np.: od mocy biokominka, wielkość pomieszczenia, ocieplenia budynku czy stopnia otwarcia przesłony. Ciepło z biokominka nie ucieka przez komin, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych kominków. Całe ciepło oddawane jest do pomieszczenia.
Ustawienie biokominka
Każdy kominek powinien być ustawiony w miejsce, gdzie działa instalacja wentylacyjna. Teoretycznie taka wentylacja musi być zainstalowana w każdym domu czy mieszkaniu i nie wolno jej zastawiać. Przed zakupem biokominka trzeba sprawdzić, czy instalacja działa.
Biokominek czy kominek elektryczny?
Alternatywą dla tradycyjnych kominków opalanych węglem jest także kominek elektryczny. Biokominek i kominek elektryczny są ekologiczne, bo nie wymagają spalania paliw kopalnych o wymagają skomplikowanych instalacji. Biokominek daje prawdziwy płomień. Do niektórych kominków elektrycznych dodawane są głośniki, które emitują dźwięki paleniska- jest to imitacja płonącego ognia. Poza tym wymagają podłączenia do gniazdka. Biokominki są bardziej mobilne i nie generują kosztów związanych ze zużywanym prądem.
Prawdziwy ogień można uzyskać bez gigantycznych kosztów i niszczenia środowiska naturalnego. Biokominki dają prawdziwy płomień, a ich ekologiczność jest stuprocentowa- nie tylko nie używa się do nich paliw kopalnych, ale także nie wykorzystuje się prądu (który przecież powstaje głównie z węgla). Można uzyskać niepowtarzalny klimat i ciepło bez popiołu i sadzy, czyli komfortowo.