0
Opublikowany 31 maja 2017 autor Artykuł Nadesłany w wyposażenie
 
 

Gdzie zamontować kominek? Wybieramy najlepsze miejsce!Lokalizacja kominka nie może być przypadkowa. W grę wchodzi nie tylko bezpieczeństwo, ale także estetyka i funkcjonalność. O montażu kominka najlepiej pomyśleć więc już na etapie projektowania domu. Prezentujemy garść inspirujących pomysłów!

Lokalizacja kominka a bezpieczeństwo

Palenisko powinno znajdować się jak najbliżej komina odprowadzającego dym na zewnątrz budynku. Nie można zapomnieć także o odpowiednio wytrzymałej nawierzchni, ponieważ przeciętny kominek z obudową waży około 200 kilogramów, a ciężar niektórych egzemplarzy może przekraczać nawet tonę! Aby uniknąć przypadkowego zaprószenia ognia, kominek należy umieścić w odległości około 1 metra od mebli oraz urządzeń elektrycznych. Warto sprawdzić także, czy wybrany egzemplarz spełnia normy emisji szkodliwych substancji BlmSchV2.

Aranżacja pomieszczenia z kominkiem w roli głównej

W sezonie jesienno-zimowym kominek może stanowić główne, choć, zgodnie z polskim prawem, nie jedyne źródło ciepła. Jeśli chcemy wykorzystać jego właściwości grzewcze, warto zawczasu zadbać o to, aby móc wygodnie z niego korzystać, mając na uwadze, że nie mniej istotna jest jego funkcja dekoracyjna.

  • Kominek wiszący – umieszczony w zabudowie meblowej będzie doskonale współgrał ze stylistyką wnętrza. Montaż kominka na ścianie pozwoli najefektywniej wykorzystać przestrzeń wokół niego, co jest szczególnie istotne w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. Jeśli w domowej strefie wypoczynkowej planujemy umieścić także telewizor, zadbajmy o to, aby oba urządzenia nie rywalizowały ze sobą o uwagę domowników, np. wieszając kominek na ścianie prostopadłej do tej, na której znajduje się ekran telewizora.
  • Kominek narożny – ulokowanie kominka na zbiegu dwóch pomieszczeń np. kuchni i salonu lub salonu i przedpokoju optycznie powiększy przestrzeń. Kominek panoramiczny obudowany szybą z dwóch, trzech, a nawet czterech stron pozwoli w pełni cieszyć się widokiem tańczących płomieni.

Kominek wolnostojący – umieszczenie kominka w centralnym punkcie salonu daje nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych! Stalowe lub żeliwne piece typu koza niewymagające dodatkowej zabudowy wystarczy podłączyć do przewodu kominowego. Piece wolnostojące doskonale sprawdzą się we wnętrzach w stylu industrialnym lub skandynawskim.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz