0
Opublikowany 5 grudnia 2016 autor Artykuł Nadesłany w wyposażenie
 
 

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nagrzewnicachNagrzewnica to świetny sposób na szybkie i skuteczne ogrzanie powietrza w dużym pomieszczeniu. Sprawdzi się na budowie, w warsztacie, magazynie czy hali przemysłowej. Zobacz, jak działa nagrzewnica i jak wybrać model dopasowany do potrzeb.

Jak działają nagrzewnice?

Urządzenia wentylacyjno-grzewcze, zwane inaczej nagrzewnicami, zbudowane są czynnika grzewczego oraz wentylatora, zamkniętych w bezpiecznej obudowie. Nagrzewnice szybko ogrzewają powietrze i rozprowadzają je po pomieszczeniu dzięki działaniu wentylatora. Możliwe jest równomierne ogrzewanie całego pomieszczenia lub skierowanie strumienia ciepłego powietrza w wybrane miejsce. Nagrzewnice mogą być napędzane olejem opałowym lub napędowym, gazem lub energią elektryczną. Istnieją także urządzenia wykorzystujące ciepłą wodę z instalacji centralnego ogrzewania. Nagrzewnice mogą być stacjonarne lub mobilne; często wyposażone są w termostat regulujący temperaturę pracy. Za ich pomocą ogrzać można duże pomieszczenia zamknięte oraz przestrzenie otwarte, takie jak place budowy. Nagrzewnice używane są również do osuszania fundamentów czy tynków.

22-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-nagrzewnicach-castorama-24469127_m-1

Nagrzewnice olejowe

Na budowach najczęściej spotykane są nagrzewnice olejowe. Występują w dwóch wariantach: z system odprowadzania spalin oraz bez niego (sprawdź, jak wygląda nagrzewnica na stronie https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/technika-grzewcza-i-ogrzewanie/ogrzewanie-przenosne/nagrzewnice.html). Odprowadzanie spalin konieczne jest w pomieszczeniach zamkniętych, zwłaszcza jeśli nie są dobrze wentylowane. Tego rodzaju nagrzewnice mogą być stosowane tam, gdzie pracują ludzie. Dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła pracują w sposób bardzo czysty i wydajny. Nagrzewnice olejowe bez odprowadzania spalin przeznaczone są do użytku zewnętrznego.

Nagrzewnice gazowe

Dobrej wentylacji wymaga również zastosowanie nagrzewnic gazowych. Tego rodzaju urządzenia dobrze sprawdzają się w przypadku niewielkich przestrzeni do ogrzania – nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których długotrwale przebywają ludzie.

Nagrzewnice elektryczne

Czyste i bezpieczne w użyciu są nagrzewnice elektryczne. Stosowane są w niewielkich pomieszczeniach, zazwyczaj podczas prac wykończeniowych wewnątrz budynków. Do ich zalet należą: cicha praca, brak spalin, brak zapachów, bezproblemowa obsługa. Wadą może być natomiast wyższy koszt eksploatacji.

Nagrzewnice współpracujące z instalacją centralnego ogrzewania

Do nagrzewania powietrza wykorzystać można także wodę z instalacji centralnego ogrzewania. Nagrzewnica przekazuje ciepło z instalacji do powietrza, które następnie rozprowadzane jest po pomieszczeniu dzięki wentylatorowi.

22-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-nagrzewnicach-castorama-34140993_m-2

Dobór mocy nagrzewnicy a wielkość pomieszczenia

Przed zakupem nagrzewnicy należy określić jej pożądaną moc. W tym celu musimy znać objętość pomieszczenia, wymagany przyrost temperatury oraz współczynnik izolacji cieplnej. Wszystkie te wartości należy przemnożyć według odpowiedniego wzoru, tak aby dobrane urządzenie w zupełności pokrywało zapotrzebowanie na ciepło w wybranym pomieszczeniu.

Nagrzewnice to urządzenia przydatne w różnego rodzaju pomieszczeniach gospodarczych i przemysłowych oraz na budowach. W zależności od potrzeb wybrać możemy nagrzewnice olejowe, gazowe, elektryczne lub wodne.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz