1
Opublikowany 12 grudnia 2017 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Portal kominkowy – udawany kominek i prawdziwy nastrój

O kominku w salonie marzy wielu ludzi. Tym, którzy mają domy, marzenie to niejednokrotnie udaje się zrealizować. Dla mieszkańców bloków i tych, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na prawdziwy kominek istnieje pewna alternatywa – portal kominkowy. Choć to tylko atrapa, walory estetyczne, jakie osiągniemy we wnętrzu mogą być naprawdę wspaniałe. Widząc tak oryginalną dekorację nikt nie posądzi nas o wnętrzarski kicz.

portal biokominek

Dekoracyjny potencjał portalu kominkowego

Wnętrze portalu można wypełnić drewnem, cegłami, kolorową tapetą, a nawet lustrem, a następnie ozdobić latarenkami lub świecami, które płonąc stworzą wrażenie prawdziwego kominka. Równie efektownie wyglądać będą kolorowe żarówki, sznury migoczących światełek, małe lampiony czy popularne i tak bardzo lubiane lampki typu cotton balls. Portal kominkowy, mimo iż tylko naśladujący prawdziwy kominek, daje duże możliwości – można w nim umieścić biokominek lub stworzyć z niego oryginalną przestrzeń dekoracyjną.

Niezależnie od tego czy w portalu kominkowym zapłonie żywy ogień świec, sztuczne światełka lampek czy ogień biokominka, nastrój będzie niepowtarzalny.jak wykorzystać stary kominek

obudowa kominka

stary kominek

Portal kominkowy, a styl wnętrza

Taki kominkowy portal można kupić już gotowy. Sklepy oferują różne stylistycznie portale wykonane z drewna, styropianu czy gipsu. Przy odrobinie zaangażowania można jednak wykonać go samodzielnie. Stworzenie tak oryginalnej dekoracji nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy odpowiednio się przygotować. W internecie można znaleźć sporo poradników, które krok po kroku wyjaśniają, jak zbudować swój własny portal.

Portal, który tylko udaje kominek może podzielić los sztucznych kwiatów, które usiłują być jak żywe. Dlatego trzeba uważać wstawiając go do wnętrza, by nie być posądzonym o brak dobrego smaku. Jak zatem nie popełnić faux pas? Wybierając gotowy portal lub projektując go samodzielnie należy określić, w jakim wnętrzu go postawimy i jego wymiary dopasować do wielkości pomieszczenia. Ważny jest również styl. Minimalistyczny portal kominkowy może wyglądać dobrze zarówno we wnętrzu nowoczesnym, jak i tym w stylu retro, jednak frezowana, ozdobna atrapa kominka, która może pasować do wnętrza w stylu shabby chic, nie koniecznie będzie dobrze wyglądać we wnętrzu industrialnym. Kolor i materiał, z którego powstanie portal również ma znaczenie. Dlatego barwy i surowiec, z którego portal jest zrobiony warto dostosować do stylu wnętrza. Trzymając się tych kilku zasad nie narazimy się na śmieszność i niepochlebne komentarze, że przecież atrapa to nie to samo, co prawdziwy kominek.

imitacja kominka

imitacja kominka we wnetrzu

biokominek

Portal kominkowy z piękną iluminacją to niezwykła dekoracja wnętrza, która tworzy wyjątkową atmosferę szczególnie w długie zimowe wieczory. Jego magię docenimy również w okresie świątecznym wieszając na gzymsie skarpety na prezenty czy dekorując bożonarodzeniowymi akcentami. Wystarczy tak niewiele, by wykreować niepowtarzalny nastrój. Kilka płonących świeczek i lampek z kolorowym światełkiem umieszczonych w portalu kominkowym tworzą wspaniałe efekty. We wnętrzu robi się magicznie, przytulnie i ciepło.

źródło zdjęć: apartmenttherapy.com, stylemepretty.com, jessicagordonryan.com, ladnydom.pl, westwingnow.de, otto.de, homedecorpress.com


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja