Inspektor House – Top 10 Porad Inspektora – Mieszkanie Na Wynajem

Top 10 na ten dobry dzień.

Top 10 Porad Inspektora Mieszkanie Na Wynajem

Dziś chciałem podzielić się swoimi doświadczeniami i obserwacjami związanymi z mieszkaniami do wynajęcia.
Zapraszam na:
„Top 10 Porad Inspektora”.
Czyli sprawy, na które powinno się zwracać uwagę, wynajmując nieruchomość.

Let’s Roll!

Wszyscy potrzebujemy dachu nad głową, a co za tym idzie, każdy z nas potrzebuje domu, swoich 4 ścian, miejsca do odpoczynku i wyciszenia.
To oczywiste, w końcu my ludzie cywilizowani nie żyjemy jak pigmeje, i nie mieszkamy tam, gdzie wbijemy „flagę”, po czym, kiedy skończą się otaczające nas surowce, idziemy do następnego miejsca. Choć niektórzy mają podobnie :).

Zazwyczaj chcemy być blisko lub w miarę blisko innych ludzi i przeważnie na rękę jest nam mieszkać tam, gdzie jest rozwinięta infrastruktura, wszędzie nie daleko i możemy korzystać z nie zliczonych udogodnień.

Home Sweet Home

Oczywiście najlepiej jak jest się w komfortowej sytuacji, w której posiadamy własnościowe mieszkanie lub dom, i jesteśmy na wygranej pozycji.

Jednak nie zawsze tak jest i z różnych powodów i potrzeb, musimy, bądź decydujemy się na to celowo, aby nieruchomość podnająć i się przeprowadzić.

Sam wiem, jak to jest, kiedy życie kręci jak twisterem i rzuca nami z kąta w kąt z dzielnicy na dzielnicę, z miasta do miasta a czasami i dalej.

Materiał ten dla starych wyjadaczy nie będzie niczym nowym, ale możliwe, że komuś się przyda i posłuży jako swoisty przewodnik, zanim znajdzie coś dla siebie.

Na co wtedy uważać? Na co zwrócić uwagę? No właśnie.

Papier/Kamień/Nożyce – To Jest Biznes.

I. Byznes is byznes.

Kiedy znajdziesz interesującą ofertę, zwróć uwagę na lokalizację i otoczenie.
Jak rozwinięta jest infrastruktura dookoła, środki transportu, wypytaj właściciela lub pośrednika, jakie jest sąsiedztwo i dziel te informacje przez :2.
Zdarzyć się może, że trafisz na praworządnego i uczciwego człowieka, jednak zasada ograniczonego zaufania w interesach jest istotna. Pamiętaj, że dla drugiej strony to jest biznes!

II. Jak wściekły byk — jak Tommy Lee Jones w ściganym…

Podczas rozmów, nie bój się negocjować ceny i proponować swoich rozwiązań w kwestiach dla Ciebie wygodnych, jak np. usunięcie z jakiegoś pomieszczenia mebli, które Tobie nie pasują, czy też wyremontowania pomieszczenia, jeśli tego wymaga w zamian za rozliczenie w czynszu i tym podobne, w końcu to ty tam będziesz mieszkać i za to płacić.
Jeśli wynajmujący się zgodzi, zadbaj o to, żeby wywiązał się z tego, zanim się wprowadzisz i podpiszesz umowę. W przeciwnym wypadku może to zostać tylko na Twoich barkach.

III. Pamięć zawodna, pamięć wybiórcza.

Jeżeli prowadzisz rozmowy z pośrednikiem. Przy podpisaniu umowy pamiętaj, aby potwierdzić jeszcze raz wszystkie ustalenia przy właścicielu dla jasności.
Masz zwierzęta, lubisz wiercić i wieszać obrazy na ścianach, możesz opłacać czynsz w taki, a nie inny dzień itp.
Uzgodnij, żeby nie było niejasności.
Bywa, że niektórzy pośrednicy mają pamięć bardzo dobrą, lecz krótką i zapominają przekazać ważne informacje.

IV. Umiesz liczyć? Licz dla siebie.

To już jest prawie reguła i najprawdopodobniej bez wpłacenia kaucji zwrotnej się nie obędzie, zazwyczaj opiewa na jednomiesięczny koszt czynszu. (Czasem więcej)
Zadbaj o to, żeby mieć wyraźne potwierdzenie przyjęcia kaucji nawet na zwykłej kartce papieru z zeszytu, jeśli płacisz gotówką, a jeśli przelewasz, to zatytułuj przelew (np. kaucja za mieszkanie – adres…itp.).
Równie ważne jest to, aby uwzględnić warunki zwrotu kaucji w umowie.

V. Gdy się człowiek śpieszy …

Sprawdź, czy wszystko jest sprawne i w jakim jest stanie. Nie śpiesz się. Sporządźcie Protokół Zdawczo-odbiorczy – Dla obustronnego bezpieczeństwa należy pamiętać o tym, aby uwzględnić tu wszystko, co się da odnośnie do stanu pomieszczeń, mebli, sprzętu agd., RTV, stanu liczników.

Zapisuj po kolei na spokojnie wszystko, co najmujesz.
Możesz też zrobić zdjęcia, a jeśli zajmuje się tym pośrednik, możesz poprosić o przesłanie również kopii zdjęć dla Ciebie.

Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy po jakimś czasie ktoś zażąda od ciebie pieniędzy za np. Naprawę dziur w płytkach, których nie zrobiłeś, albo absurdalnych opłat za poprzednich najemców.

VI. Wygoda VS Kontrola.

Uzgodnij i ujmij w umowie dokładnie wysokość wszystkich opłat oraz sposób ich rozliczania.
Czasami może być tak, że właściciel dla swojego bezpieczeństwa będzie chciał sam dokonywać opłat, a Tobie będzie przedstawiać rachunki. – Wygodnie.

Możliwe jednak, że wszystkim zajmiesz się sam. – Kontrola.

Jakby się nie stało, ujmij to dokładnie w umowie, aby w przyszłości nikt nie mógł podnieść bezprawnie cen.

VII. Wilk syty owca cała.

Czas trwania umowy i okres wypowiedzenia – to bardzo istotne kwestie dlatego nie zapomnij określić, od kiedy i do kiedy, a okres wypowiedzenia postaraj się ustalić tak, abyś i ty miał czas na znalezienie nowego miejsca, i właściciel nie został z pustostanem.

VIII. Nie daj się nabić w butlę.

Istnieją sytuacje gdzie agencje pośrednictwa, wymagają wstępnej wpłaty przed podaniem adresu lokalu, którym jesteś zainteresowany. Dziwne prawda? Następnie okazuję się, że oferta już dawno nieaktualna albo co gorsza – nigdy jej nie było. Czasami oczywiście może nie być haczyka np. w przypadku nieruchomości „premium”, ale raczej należy stronić od takich zabiegów, i poszukać czegoś innego, jeśli chcesz spać spokojnie.

IX. Zrób Research!

Różnie w życiu bywa prawda? Wszyscy po swojemu znamy życie od innej strony, a w przypadku wynajmowania domów czy mieszkań bardzo często nie znamy ludzi, z którymi podpisujemy umowę i rzadką praktyką jest weryfikacja faktycznego właściciela. Jeżeli chcesz bezpieczeństwa zadbaj o to, żeby zdobyć takie informacje.
Najlepiej przez zaglądnięcie do księgi wieczystej. Ważna sprawa, a jednak często w tym przypadku pomijana. Łatwo wyobrazić sobie skutki podpisania pechowej umowy prawda?

X. Papier/Kamień/Nożyce.

Wszystko na piśmie pod rygorem nieważności – papier.
Spokojnie i poważnie podchodź do rozmów – kamień.
Czujesz, że coś jest nie tak – jak być powinno, nie jesteś do końca przekonany co do osoby lub nieruchomości — daruj sobie, zakończ spotkanie i nie ryzykuj – nożyce.
Pamiętaj, że ofert jest całe mnóstwo, a pięknych mieszkań jeszcze więcej.
Tego kwiata jest pół świata ^^.

Skoro już przebrnęliśmy przez 10 porad inspektora, standardowo zapraszam na film:).

 

Okaż wsparcie inspektorowi:

Top 10 Porad Inspektora Mieszkanie Na Wynajem

Zasubskrybuj kanał na youtube aby być na bieżąco – Zasubskrybuj

Zajrzyj na Facebooka i Polub – Polub

Obserwuj na Twitterze – Obserwuj

 
Jesteś zainteresowany przybyciem Inspektora do Twojej nieruchomości?

Zapraszam do kontaktu:

house.inspektor@gmail.com

Do zobaczenia.

Exit mobile version