Przeprowadzka do swojego domu jednorodzinnego to wielkie święto. W końcu człowiek wprowadza się do swojego miejsca na świecie, nikt mu nie zagląda w okna, nie komentuje każdego zachowania, można wypić herbatę na tarasie, a dzieci mają bezpieczne miejsce do biegania i zabawy. Cisza, spokój, brak hałaśliwych sąsiadów, nowe znajomości i piękna okolica uszczęśliwiają właściciela domu jednorodzinnego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mieszkanie w domu wolnostojącym nakłada na gospodarza pewne obowiązki.
Przegląd techniczny instalacji gazowej i przewodów kominowych
Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa domowników ma sprawna instalacja gazowa i przewody kominowe. Prawo budowlane nakazuje właścicielom coroczny przegląd techniczny powyższych instalacji. Co pięć lat należy przeprowadzić generalny przegląd techniczny budynku oraz instalacji. Specjaliści radzą, aby przy okazji sprawdzić stanu elewacji, rynien, dachu oraz komina w okresie jesiennym i wiosennym.
Dbanie o elewację
Zaniedbana elewacja nie świadczy dobrze o właścicielu. Brudne zacieki pod oknami, balkonami i okapami powstają w zimie, gdy unoszący się smog osiada na płaskich powierzchniach. W okresie roztopów wszystkie nagromadzone brudy spływają po ścianie wraz z roztapiającym się śniegiem czy kapiącym deszczem. Zostawiają ślady na elewacji. Im lepszej jakości są: tynk, płyty kamienne i klinkierowe oraz drewniana okładzina, tym łatwiej czyścić elewację po zimie. Elewację po mroźnej porze roku powinno czyści używając wody pod ciśnieniem i szczotki. Co kilka lat trzeba odmalować elewację używając farb odpowiednich do rodzaju tynku. Kolor elewacji powinien być wkomponowany w okolicę. Niekorzystnie na elewację wpływają zanieczyszczone rynny.
Naprawa dachu i czyszczenie komina
Pokrycie dachowe jest szczególnie narażone na uszkodzenie. Powinno być regularnie kontrolowane , a wszystkie usterki od razu naprawiane. W przeciwnym razie może dojść do zalania poddasza i zniszczenia elewacji, a wtedy koszty remontu są ogromne. Obowiązkiem gospodarza jest także usuwanie niebezpiecznych sopli. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy zamówić przegląd instalacji kominowych u kominiarza. Zapobiega to wielu tragediom, takim jak: wydobywanie się czadu. Kominiarz wystawia dokument o przeprowadzeniu takich prac, który w razie pożaru jest jednym z ważniejszych dowodów dbania o bezpieczeństwo przeciwpożarowe i właściwej konserwacji instalacji kominowej. Regularny przegląd powinien przechodzić również kocioł centralnego ogrzewania. W razie konieczności trzeba wymienić filtr olejowy lub wodny. Najczęściej niezbędne jest czyszczenie kotła.
Otoczenie domu
Do obowiązków właściciela w zakresie dbania o otoczenie domu należy odśnieżanie chodnika przed posesją, usuwanie sopli oraz posypanie oblodzonego chodnika. Warto wiedzieć, że jeżeli osoba, która przechodzi obok posesji poślizgnie się na nieodśnieżonym chodniku i złamie nogę, to może pociągnąć właściciela nieruchomości do odpowiedzialności cywilnoprawnej.
Opłaty za część wspólną
Jeżeli dom należy do osiedla domów jednorodzinnych, to właściciel każdej nieruchomości musi liczyć się z dodatkowymi opłatami za użytkowanie części wspólnych, np.: oświetlenia, elektrycznej bramy, drogi osiedlowej, przycinania żywopłotu, koszenia trawy.
Obowiązek przechowywania dokumentacji
Właściciel domu ma obowiązek gromadzenia i przechowywania wszelkich dokumentów dotyczących nieruchomości. Teczka z dokumentacją domu powinna zawierać: projekt domu, pozwolenie na budowę, dokumentację geodezyjną, dokumentację budowy, protokoły odbioru końcowego, pozwolenie na użytkowanie gruntu i dokumenty przeglądów. Dokumenty należy okazać nadzorowi budowlanemu w razie kontroli.
Właściciel nieruchomości jest zobowiązany płacić podatek od nieruchomości zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Niektóre gminy nakładają na mieszkańców obowiązek segregowania śmieci, ustalają terminy odbioru odpadów i i nakładają kary za niewywiązywanie się z tego obowiązku.