4
Opublikowany 31 marca 2016 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Budowa domu krok po krokuDom jednorodzinny pod miastem to marzenie wielu ludzi. Cisza, spokój i przede wszystkim brak wspólnych ścian z sąsiadami silnie motywuje niektórych ludzi do zakupu działki i postawienia na niej wolnostojącego domu. Jednak jest to ogromne wyzwanie i należy się do niego odpowiednio przygotować. Postanowiliśmy ułatwić Wam tę inwestycje i pokazać, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Nie wystarczy bowiem dobry projekt i odłożenie gotówki (bądź zaciągnięcie kredytu) na inwestycję. Postawienie domu wiąże się również z wieloma formalnościami oraz ogromną wiedzą na temat tego, jak i z czego budować dom, by służył nam przez wiele lat bez konieczności gruntownych remontów.

Dlatego przed przystąpieniem do inwestycji warto zapoznać się z podstawowymi etapami prac, by móc dokładnie je zaplanować. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i zobacz, jak wygląda budowa domu krok po kroku, co pozwoli Ci opracować indywidualny harmonogram prac, a także oszacować koszty.

1. Pozwolenie na budowę

Od czego zacząć? Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek prace, konieczne jest załatwienie wszelkich formalności. Podstawą jest uzyskanie pozwolenia na inwestycję. W tym celu niezbędne jest:

 • wykonanie projektu obiektu
 • zebranie niezbędnych dokumentów (m.in. oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, mapa sytuacyjno-wyjściowa, decyzja o warunkach zagospodarowania terenu, techniczne warunki dostawy mediów oraz inne wymagane przepisami prawa dokumenty) i dołączenie ich do wniosku składanego we właściwym urzędzie

Na tym jednak nie kończą się formalności. Po uzyskaniu pozwolenia należy wykonać przyłącza wszystkich niezbędnych mediów, a także zgłosić rozpoczęcie prac. Dopiero wtedy można w pełni legalnie realizować budowę domu krok po kroku.

W niektórych przypadkach konieczne jest jeszcze wykonanie dodatkowych czynności takich jak badanie gruntu czy studni, jeśli nie ma dostępu do wodociągu.

2. Stan zero

Dom w stanie zerowym nie wystaje ponad powierzchnię gruntu. Aby doprowadzić projekt do tego stanu, należy:

 • ogrodzić plac budowy
 • wytyczyć budynek na terenie działki
 • zaizolować fundamenty lub piwnice (jeśli dom jest podpiwniczony)
 • rozprowadzić instalację kanalizacyjną

Wykonując fundamenty, warto zwrócić uwagę na jakość wybieranego betonu. Od tego, z czego będziemy budować dom, zależy bowiem jego trwałość, a tym samym nasze bezpieczeństwo. Fundamenty będą nosić ciężar nieruchomości, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Na rynku jest wiele firm oferujących beton fundamentowy i beton na budowę. Jedną z nich jest Cemex – warto zapoznać się z ich ofertą.

Podczas wykonywania fundamentów konieczne jest dokładne usunięcie wody oraz lodu z miejsca, które planujemy wypełnić betonem. W przeciwnym razie może dojść do zmiany struktury betonu pod wpływem wody, co w konsekwencji obniży jego trwałość, a także jakość.

Jeżeli działka usytuowana jest na podmokłym terenie, można wykonać fundamenty domu za sprawą pali prefabrykowanych.

3. Stan surowy

Stan surowy otwarty obejmuje postawienie ścian i kominów oraz wykonanie stropów. Stan surowy zamknięty obejmuje również „zamknięcie” dachu. Krok po kroku przedstawia się to następująco:

 • wymurowanie ścian i wykonanie instalacji kominowej
 • ustawienie schodów oraz położenie stropów
 • wykonanie więźby dachowej oraz ułożenie pokrycia dachu

Większość z tych prac wykonywana jest na mokro, dlatego należy tak opracować harmonogram, by ten etap przypadł na wczesną wiosnę. Jest to bowiem idealna pora na wykonanie tego typu czynności, ponieważ zaprawy cementowe dobrze się zwiążą i uda się zakończyć prace przed nadejściem zimy.

4. Wykonanie instalacji i suchych tynków

To jeden z ostatnich etapów prac. Najlepiej zaplanować jego przeprowadzenie przed okresem zimowym. Polega on na:

 • wykonaniu wszystkich instalacji wewnętrznych
 • uporządkowaniu ogrodu
 • zabezpieczeniu obiektu przed zimowymi mrozami i oddziaływaniem innych niekorzystnych warunków atmosferycznych (uszczelnienie wnęk, wstawienie okien i drzwi, wypłukanie wody z instalacji wodnej)
 • wykonaniu szlicht i tynków

5. Prace wykończeniowe i montażowe oraz zakończenie budowy

Każda inwestycja kiedyś się kończy. Aby móc wprowadzić się do nowego domu, należy:

 • wykończyć elewację
 • zamontować urządzenia grzewcze
 • wykonać posadzki, wymalować ściany, przeprowadzić tzw. biały montaż
 • zakupić meble i ustawić je w domu
 • zawiadomić odpowiedni urząd o zakończeniu prac, wystąpić o nadanie numeru porządkowego
 • zameldować się pod nowym adresem

Budowa domu krok po kroku to wielkie przedsięwzięcie w życiu każdego człowieka. Aby służył nam przez długie lata, musimy zainwestować w najwyższej klasy materiały. Często dobra jakość idzie w parze z wyższą ceną, jednak zapewniamy, że inwestycja w lepsze materiały naprawdę się opłaca. Ich zastosowanie pozwoli uniknąć w przyszłości nie tylko kosztownych, ale i czasochłonnych remontów.

Pokazaliśmy Wam, jak wygląda budowa krok po kroku. Pozostaje tylko odpowiedzieć na ostatnie, zasadnicze pytanie: „Z czego budować dom?”.

Budowa domu to wielkie przedsięwzięcie w życiu każdego człowieka. Aby służył nam przez długie lata, musimy zbudować go z najwyższej klasy materiałów, które będą się charakteryzowały:

1) dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne
2) odpornością na zmienne warunki zewnętrzne
3) dobrą izolacją termiczną
4) łatwością budowy


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz