Kupno domu to bardzo poważna inwestycja, która przesądzona o komforcie życia i finansach domowników na wiele lat. Dom to marzenie wielu osób, a na marzenia nie wolno czekać, tylko trzeba na nie pracować. Poszukiwanie domu zwykle trwa kilka tygodni. Nie ma sensu zaczynać poszukiwań domu, jeżeli inwestor nie ma pieniędzy. Pierwszym krokiem kupna domu jest zorganizowanie kredytu. Tylko 30% nabywców kupuje dom za gotówkę. Kolejnym pytaniem, które trzeba zadać, jest kwestia rynku – wybieramy dom z rynku pierwotnego, czy wtórnego.
Oferty domów na sprzedaż
Ofert domów na sprzedaż należy szukać przede wszystkim na portalach internetowych. Najpopularniejsze domy na sprzedaż znajdziesz na allegro.pl, otodom.pl, morizon.pl oraz oxl.pl i domiporta.pl. Kiedy jakiś dom spodoba się inwestorowi, to warto wrzucić jego fotkę w Google, czy nie jest wystawiony przez inną agencję i jaka jest cena. Sposobem na znalezienie tanich domów na sprzedaż jest wejście na stronę konkretnej agencji, która wystawiła ofertę na allegro.pl i zobaczyć wszystkie oferty.
Sprzedaż domu na rynku wtórnym
Rynek wtórny ma swoją zaletę– oferty sprzedaży domu są tańsze. Jednak kryje się tutaj pułapka – stan techniczny budynku, który przed zakupem trzeba zweryfikować. Może się okazać, że remont nie będzie polegał na odświeżeniu i dostosowaniu domu do gustu nowych właścicieli, ale trzeba będzie inwestować w dom przez kilka lat, aby zlikwidować wszelkie niedogodności techniczne. Warto poprosić o dokumentację techniczną budynku, np.: projekt, który zawiera informację o zastosowanych rozwiązaniach konstrukcyjnych i materiały. Nie wszystkie starsze domy mają zachowane projekty. Z drugiej strony dokumentacja nie świadczy o tym, że budynek został wykonany według projektu, ponieważ dawniej o materiały budowlane było naprawdę bardzo trudno i ludzie budowali domy, z tego, co udało się im kupić. Projekt w przypadku domów na sprzedaż powstały sprzed 1995 rokiem należy traktować tylko jako pomoc w ocenie stanu technicznego. Przyszły właściciel musi dokładnie obejrzeć dom, szukać rys i pęknięć, ponieważ takie miejsca sugerują, że coś niedobrego dzieje się ze ścianą i fundamentem.
Sprzedaż domów na rynku pierwotnym
Osoby, które decydują się na zakup domu na rynku pierwotnym, raczej nie muszą się martwić o stan techniczny budynku. Nowe domy na sprzedaż są budowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, są oszczędne pod względem zapotrzebowania na ciepło i wyglądają pięknie. Można się o tym przekonać oglądając oferty „sprzedaż domów” na allegro.pl lub innych portalach ogłoszeniowych. Wystarczy się urządzić wnętrza zgodnie ze swoimi upodobaniami, zagospodarować posesję, wybrać ogrodzenie i można wprowadzać się do nowego domu. Podstawą podczas kupowania domu na rynku wtórnym jest szukanie domów gotowych do sprzedaży. Dużym ryzykiem inwestycyjnym opatrzony jest zakup domu, który dopiero jest w fazie projektu, ponieważ nie wiadomo, czy deweloper nie będzie miał trudności podczas budowania osiedla domów jednorodzinnych.
Dylematy rynkowe – właściwy moment na zakup domu
Cena domu zależy od kilku czynników: lokalizacji, powierzchni, użytych materiałów budowlanych, wieku oraz od koniunktury na rynku nieruchomości. Rozrzut cenowy jest spory – najdroższe domy mogą kosztować kilka milionów złotych. Ceny różnią się lokalnie. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie cen domów na sprzedaż w swojej okolicy. Na portalach ogłoszeniowych jest dostępna wyszukiwarka nieruchomość, gdzie można podać, jaki zakres cenowy interesuje inwestora.
Wybierając dom, trzeba określić, czy w przedmiocie zainteresowania jest dom parterowy, czy piętrowy, z piwnicą, czy bez, czy stawiamy na rozwiązania ekologiczne, czy na tradycyjną technikę budowy domu. Propozycje „sprzedaży domów” są naprawdę różnorodne, więc każdy bez problemów znajdzie swój wymarzony dom. Rynek nieruchomości spełni oczekiwania każdego klienta.