Podnośniki przegubowe to podesty, które bardzo dobrze sprawdzają się w niemal każdym zastosowaniu. Pozwalają na realizację wymagających prac na wysokościach i oferują dużą wszechstronność, a jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo w każdych warunkach eksploatacyjnych. Jakie zalety i wady posiadają zwyżki przegubowe oraz jakie mają najpowszechniejsze zastosowania?
Parametry podnośników przegubowych
Podesty przegubowe podzielić można ze względu na rodzaj zastosowanego zasilania. Należą do nich podnośniki elektryczne, zasilane bateriami ładowanymi prądem. Działają bardzo cicho i nie emitują do otoczenia żadnych zanieczyszczeń, dzięki czemu uznawane są za wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie. Podnośniki te stosowane są przede wszystkim do pracy we wnętrzach pomieszczeń, na przykład dużych sklepów, hal czy magazynów. W przeciwieństwie do modeli nożycowych, podnośniki przegubowe nie wyróżniają się szczególnie dużym udźwigiem. Są jednak wyjątkowo lekkie, dzięki czemu mogą unosić się na bardzo duże wysokości – nawet do 20 metrów. Urządzenia te stosowane są m.in przy wycince drzew, gaszeniu pożarów, remontach drutów elektrycznych czy myciu okien wieżowców.
Wady i zalety podnośników przegubowych
Do największych wad ruchomych podnośników przegubowych należy przede wszystkim ograniczenie przestrzeni. Na platformie przebywać może jednocześnie przebywać od dwóch do czterech pracowników. Zwyżki tego typu nie sprawdzają się więc w przypadku realizacji zadań, które wymagają wielu par rąk do pracy. Wadą jest także wysoka cena. W przypadku sprzętu takiego, jak przegubowe podnośniki wynajem to nierzadko najlepsza opcja. Do zalet zaliczyć można natomiast przede wszystkim możliwość pracy na bardzo dużych wysokościach. Podesty ruchome innego typu nie są też w stanie zagwarantować zbliżonej stabilności. Atutem podnośników przegubowych jest również pełna swoboda ustawienia sprzętu. Niezależnie od pozycji, pracujący na podeście pracownicy mogą liczyć na pełne bezpieczeństwo oraz duży poziom swobody.