0
Opublikowany 22 listopada 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Podnośniki Koszowe – Jakie Wybrać i Czym Się Kierować

podnośniki
podnośniki

Prace na wysokościach nie należą do łatwych ani bezpiecznych. Brak odpowiedniego sprzętu i zabezpieczenia może okazać się tragiczne w skutkach. Na szczęście, żyjemy w czasach w których mamy możliwość skorzystania z przeróżnych narzędzi i maszyn, które ułatwiają zadanie, dbają o bezpieczeństwo pracowników a także pozwalają zrealizować pracę dokładniej i szybciej. Jedną z nowoczesnych i pomocnych maszyn jest podnośnik koszowy, zaliczany do grupy maszyn dźwignicowych. O tym jaki rodzaj podnośnika koszowego jest najlepszy, jak działają maszyny i o czym powinieneś pamiętać dowiesz czytając nasz artykuł.

Podnośniki koszowe – czym są i w jaki sposób działają

Podnośniki koszowe to maszyny przeznaczone do pracy na wysokościach, szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku realizowania zleceń budowlanych czy zleceń wykonywanych przez elektryków. Dźwig budowlany tego typu, zabezpiecza pracownika przed upadkiem z wysokości, zapewniając mu odpowiednie warunki do realizowania prac. Wygodny kosz, umożliwia podniesienie pracownika budowlanego wraz ze sprzętem na odpowiednią wysokość, skąd precyzyjnie i sprawnie będzie mógł wykonywać swoje obowiązki. Dodatkowo, maszyny tego typu dobrze sprawdzają się np. w myciu okien na dużych wysokościach, wieszaniu reklam czy bezpiecznym ścinaniu drzew,

Podnośniki koszowe znajdują swoje zastosowanie w Straży Pożarnej, dzięki nim strażak ma możliwość szybkiego dotarcia do poszkodowanego w sytuacjach zagrażających jego życiu i bezpieczne sprowadzenie go na ziemię.

podnośniki koszowe - praca na wysokości

Na co zwrócić uwagę wybierając podnośnik koszowy

Wybór odpowiedniej maszyny nie jest sprawą prostą i wie o tym każdy, kto chociaż raz zetknął się z tematem. Firmy, z którymi spotkasz się na polskim rynku oferują zarówno możliwość wynajmu jak również zakupu maszyn dźwignicowych. O tym, którą z opcji wybierzesz decydować powinno przeznaczenie maszyny i rodzaj prac jakie chcesz przy jej pomocy wykonywać.

Kwestią oczywistą jest, że w przypadku jednorazowego zadania nie będziesz od razu myślał o kupnie podnośnika koszowego. W takich sytuacjach z pewnością zastanowisz się nad wynajmem maszyny w dobrej firmie. Na co zwrócić uwagę wynajmując podnośnik koszowy i o czym pamiętać?

 • Wybór firmy wynajmującej sprzęt
  Jest to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii podczas wynajmu. Firm oferujących takie usługi na danym obszarze z pewnością znajdziesz sporo. Jak pewnie wiesz nie każda z nich może okazać się godna uwagi i spełniająca Twoje oczekiwania. Ważną kwestią jest jakość sprzętu, możliwe terminy i rzetelność. Aby dowiedzieć się znacznie więcej o tym, czy warto z daną firmą współpracować przeczytaj opinie w wizytówkach, forach internetowych, sprawdź co na temat tej firmy mają do powiedzenia inni.
 • Możliwość wynajmu z operatorem
  Większość firm oferuje możliwość wynajmu maszyn dźwignicowych z operatorem. Jest to spore ułatwienie, wynajmując podnośnik koszowy z osobą upoważnioną do jej obsługi, nie będziesz musiał martwić się o jakość świadczonych usług, zatroszczysz się o bezpieczeństwo i kwestię prawną. Operator podnośnika koszowego powinien posiadać niezbędne uprawnienia w przeciwnym razie możesz narazić się na spore kłopoty.
 1. Dane techniczne maszyny dźwignicowej
  Nie każdy podnośnik koszowy posiada takie same parametry techniczne. Do podstawowych danych na jakie powinieneś zwrócić uwagę należą:
 • wysokość robocza,
 • wymiary samochodu,
 • wysokość podłogi platformy,
 • wymiary platformy,
 • maksymalny ciężar jaki może unieść dźwig,
 • odległość od ściany.
 1. Rodzaj podnośnika koszowego
  Na rynku znajdziesz kilka rodzajów tych maszyn dźwignicowych. Upewnij się, że wynajmujesz ten, który najlepiej spełni swoją funkcję w danym przypadku.

Rodzaj podnośnika

W firmach wynajmujących podnośniki koszowe spotkasz się z jednym bardzo ważnym pytaniem “Jaki rodzaj podnośnika Pana/Panią interesuje?”

W odpowiedzi na to pytanie spotkasz się z kilkoma możliwościami, rozważając każdą z nich musisz wiedzieć jakie mają zastosowanie, w jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej i kiedy ich wynajem jest należycie uzasadniony, a oto wspomniane rodzaje maszyn:

 • teleskopowe i przegubowe – swoje zastosowanie znajdują wewnątrz budynku. Dobrze radzą sobie w niewielkich wnętrzach.
 • nożycowe – można nazwać je, maszynami do zadań specjalnych, świetnie sprawdzają się na trudnych terenach,
 • specjalistyczne – to te o których wspomnieliśmy w pierwszym akapicie, do użytku przez np. straż pożarną

Dostępnych jest kilka rodzajów podnośników koszowych które możesz wynająć. W zależności od rodzaju pracy która chcesz masz do wyboru:

 • nożycowe: idealnie sprawdzą się w trudnych terenach.
 • teleskopowe i przegubowe: sprawdzą się w niewielkich wnętrzach
 • specjalistyczne – wykorzystywane np w straży pożarnej,
 • elektryczne – dobrze sprawdzają się w przypadku pracy przy budynkach,
 • spalinowe – posiadają mocny silnik, przeznaczone głównie do pracy w terenie.

operator podnośnika koszowego

Koszt zakupu i wynajmu maszyn

Jak zostało wspomniane wcześniej, wynajem podnośnika koszowego okazuje się zdecydowanie lepszą opcją, jeżeli potrzebujesz maszyny tylko do wykonania konkretnych prac budowlanych lub innych typu ścinanie drzewa. W takim przypadku kupno maszyny okazuje się całkowicie nieuzasadnione a wręcz niepotrzebne. Zakup dźwigu budowlanego sprawdza się natomiast jeżeli chcesz otworzyć własną działalność i będziesz potrzebował takiego sprzętu na stałe. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny za wynajem i kupno podnośnika koszowego.

Kupno – przykładowe ceny

To ile zapłacisz za kupno podnośnika zależy od wspomnianych wcześniej parametrów i stanu technicznego – czy maszyna jest nowa czy używana. Najczęściej sprzęt wysokiej jakości zapłacisz od 300 000 do 150 0000 zł, mniej wymagające opcje dostępne są w cenach 52 000 do 27 000 zł.

Wynajem – przykładowy koszt

 
Koszty wynajmu podnośników koszowych również są dość zróżnicowane. Ceny zależne są głównie od tego jaki sprzęt chcesz wynająć i gdzie. W większych miastach te ceny mogą być wyższe a w małych miejscowościach i firmach działających na mniejszych obszarach analogicznie niższe. Najczęściej spotkasz się z cenami za dobę lub godzinę pracy. Stawka godzinowa to najczęściej od 70 do 150zł. Cena za dobę do 450-500 zł. W przypadku wynajmu na godziny, firmy bardzo często zastrzegają sobie możliwość wynajmu na minimalny czas np. 3 godzin.
Wynajmując lub kupując podnośnik koszowy musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Tylko odpowiednio dobrany sprzęt jest w stanie dobrze spełnić swoją funkcję i zagwarantować bezpieczne, efektywne warunki pracy.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe