Opublikowany 12 listopada 2015 autor Michał Pliszka w Ogród
 
 

Meble ogrodowe i inne elementy niezbędne w aranżacji ogroduW powszechnej opinii uważa się, że ogród stanowi naturalne przedłużenie domu i tak, jak poświęca się dużo czasu oraz energii na stylowe urządzenie wnętrz, tak powinno się mocno zatroszczyć o wyjątkową aranżację ogrodu. Dobry projekt pozwala korzystać z tej dodatkowej przestrzeni, która staje się zielonym azylem dla całej rodziny. Na efekt końcowy składa się naprawdę sporo elementów, nie tylko pomysłowe rozmieszczenie roślin, ale także takie detale małej architektury, jak altana, domek ogrodowy, plac zabaw, drewutnia czy miejsce do grillowania. Czynnikiem niezwykle istotnym staje się nawet wybór odpowiednich mebli ogrodowych.

Aranżacja ogrodu – początki

Każdy ogród powinien spełniać dwie funkcje – estetyczną i użytkową, a wbrew pozorom, ich pogodzenie nie jest prostym zadaniem. Można oczywiście spróbować zrobić to samodzielnie, jednak trzeba mieć jakieś minimum talentu i zmysłu architektonicznego, ponieważ o błędy bardzo łatwo. Dlatego też niektóre osoby decydują się na powierzenie tej misji profesjonalistom. Dobra aranżacja ogrodu wymaga zaplanowania nawet najmniejszego fragmentu terenu, rozwagi, determinacji, a także pewnej odwagi. Satysfakcjonujące rezultaty kompozycyjne osiąga się poprzez łączenie różnych faktur i materiałów oraz zastosowanie gotowych elementów małej architektury. Na pewno warto pomyśleć o wydzieleniu strefy towarzyskiej, a więc miejscu, gdzie można się spotkać w rodzinnym gronie lub z przyjaciółmi przy grillu albo na pogaduszki przy kawie.

Taras jako miejsce spotkań

ogrodolandia.pl dla 123budujemy 2Idealnym miejscem na rodzinne i przyjacielskie posiłki będzie taras i wtedy należy zastanowić się nad wyborem mebli ogrodowych. Stół, krzesła czy fotele wydają się niezbędne. Ważne, aby styl mebli perfekcyjnie komponował się z otoczeniem, także z domem. Jeżeli wnętrze domu urządzone jest w stylu minimalistycznym, to również ogród powinien stanowić kontynuację konwencji. Warto wtedy wybrać meble ogrodowe z metalu, przede wszystkim lekkiego aluminium, który cechuje się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne i nie ulega korozji. Dom urządzony w rustykalnym stylu powinien mieć swoje przedłużenie w ogrodzie w podobnym tonie. Świetnie będą się prezentować meble ogrodowe z wikliny, rattanu lub drewna. Coraz więcej osób decyduje się również na wyjątkowo wytrzymały i niezwykle estetyczny technorattan, który w ogóle nie sprawia wrażenia sztucznego materiału i nawet z wyglądu przypomina naturalny rattan. Wybór mebli ogrodowych nie powinien sprawić wielkich problemów, chyba że nadmiar ładnych produktów spowoduje małe kłopoty. Warto zerknąć na http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe, gdzie nowoczesne meble technorattanowe występują obok tradycyjnych mebli drewnianych i metalowych, a nawet najtańszych mebli plastikowych.

Intymność altany

Nie tylko taras można wykorzystać jako miejsce spotkań. Rozległy teren powinno się zaplanować pod kątem wszystkich domowników, aby każdy był zadowolony. Dzieci ucieszą się z ogrodowej huśtawki lub małego placu zabaw, natomiast dla dorosłych świetnym pomysłem będzie postawienie altany, która może stanowić ciekawą alternatywę dla tarasu. Miejsce trochę oddalone od domu da lepszą perspektywę i pozwoli na dobry relaks z książką w ręku lub spotkanie towarzyskie. Można również wykorzystać część altany jako miejsce na grill lub kuchnię ogrodową. To dobre rozwiązanie, ponieważ nie ma obawy o to, że dym z grilla wpadnie do domu. Altanę można obsadzić jakimś pnączem lub też odgrodzić ją od reszty ogrodu, np. bambusowym parawanem. Pozwoli na to uzyskanie wyjątkowo intymnego klimatu.

Porządek w ogrodzie

W każdym projekcie ogrodu nie może zabraknąć miejsca na przechowywanie narzędzi i urządzeń potrzebnych w pracach ogrodowych. Porządek i ład można osiągnąć stawiając domki ogrodowe, które mogą pełnić funkcję narzędziowni. Gustowne konstrukcje drewniane domki-ogrodowe http://ogrodolandia.pl/domki-ogrodowe idealnie się harmonizują z otoczeniem. Kiedy temperatura mocno spada albo jest nieprzyjemny wiatr, to domki ogrodowe bywają wykorzystywane także jako altana. Na duże przyjęcie miejsca będzie za mało, ale na kameralne spotkanie wystarczy. Obok domków często umieszcza się też drewutnię, w której drewno opałowe zostaje ochronione przed deszczem lub śniegiem.

Oświetlenie w ogrodzie

Niezapomniany nastrój w ogrodzie tworzy również oświetlenie. Można zdecydować się na stylowe latarnie, lampy LED-owe czy też lampy solarne. Bardzo ładnie prezentują się też podświetlane donice. Oświetlenie nie tylko pozwala na bezpieczne i miłe przebywanie w ogrodzie po zmroku, ale ze smakiem dobrane lampy lub latarnie pozwalają wydobyć z tego azylu zieleni wszelkie jego walory oraz podkreślą jego niepowtarzalny styl. Natomiast, kiedy temperatura mocno spada, to warto pomyśleć o promiennikach ogrodowych, które nie tylko ładnie oświetlają, ale przede wszystkim ogrzewają.

Podsumowując należy zaznaczyć, że wszelkie zmiany w architekturze i wystroju ogrodu można wprowadzać cały czas i to nie oznacza całkowitej przebudowy. Po prostu niekiedy korzystnie jest nadać ogrodowi odświeżony rys.


Michał Pliszka