Opublikowany 12 listopada 2015 autor Michał Pliszka w Wiedza budowlana
 
 

Potrzebny hydraulikMichael Bloomberg, burmistrz Nowego Jorku zaapelował jakiś czas temu do młodych ludzi, aby odpuścili sobie studia i zostali hydraulikami, ponieważ to zawód gwarantujący stałe i dość solidne dochody, a zapotrzebowanie na usługi hydrauliczne będą rosły. Przyczyna jest prozaiczna – hydraulika nie zastąpi żaden robot czy komputer. Wydaje się, że polska młodzież też powinna wziąć sobie do serca porady amerykańskiego burmistrza, gdyż dobry fachowiec zawsze znajdzie chętnych na swoje usługi. A jak znaleźć solidnego hydraulika? O tym w dalszej części artykułu.

Pęknięta rura lub cieknący kran wydają się niezwykle łatwe do naprawy, ale tak naprawdę potrzebują fachowej ręki. Trzeba także pamiętać, że hydraulik nie tylko zajmuje się usterkami związanymi z instalacją wodno-kanalizacyjną, ale jego kompetencje są szersze. Nie bez przyczyny hydraulik nazywany bywa monterem instalacji sanitarnych, ponieważ zajmuje się zarówno montażem, jak i naprawą instalacji kanalizacyjnej, wodociągowej, centralnego ogrzewania i ogrzewania podłogowego, a nawet instalacji gazowej. Dobry hydraulik na pewno potrafi czytać rysunki techniczne, aby zgodnie z nimi układać, spawać i uszczelniać rury w zależności od ich docelowego przeznaczenia, ale także montować specjalistyczne urządzenia mierzące ciśnienie oraz ilość przepływu gazu i wody. Widać wyraźnie, iż zakres prac wymaga bardzo gruntownej i dość rozległej wiedzy oraz praktyki.

Jak wybrać hydraulika?

Drobne naprawy spokojnie można powierzyć niezbyt doświadczonemu fachowcowi, natomiast poważniejsze awarie oraz instalacje należy zlecić hydraulikowi z dużą praktyką. Trzeba pamiętać, że nieprawidłowo wykonana instalacja gazowa oraz wodno-kanalizacyjna może bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu domowników. Coraz częściej się zdarza, że firmy hydrauliczne, np. http://warszawa-hydraulik.pl oferują dodatkowe usługi, jak biały montaż, wymiana i instalacja sprzętu AGD, a nawet remonty kuchni i łazienek. Taki szeroki zakres usług bywa przydatny w przypadku gruntownego remontu pomieszczeń, ponieważ nie trzeba szukać kilku różnych ekip.

Gdzie szukać hydraulika?

Najbardziej znaną metodą, funkcjonującą od zawsze, jest polecenie. Dlatego warto popytać rodzinę, przyjaciół i znajomych o namiary na sprawdzonego fachowca. Działa to również w druga stronę i jeżeli ktoś nie wywiązał się dobrze z powierzonego zadania, to może być pewien złych opinii na swój temat. Jeżeli nie mamy wśród swoich najbliższych osób, które mogłyby wskazać uczciwego i solidnego specjalistę, to należy posłużyć się innymi możliwościami. Starsze pokolenie chętnie sięga po ogłoszenia z lokalnych gazet. Jednak to rozwiązanie ma jeden poważny minus. Mianowicie, tego typu ogłoszenia mają jedynie charakter reklamowy i poza danymi kontaktowymi praktycznie nie można się dowiedzieć niczego więcej.
Zdecydowanie lepszym pomysłem jest skorzystanie z dobrodziejstwa Internetu. Pomocna okazuje się zarówno wyszukiwarka Google, jak i portale oraz fora tematyczne. Strony internetowe firm hydraulicznych często zawierają rekomendacje oraz dotychczasowe realizacje. Konkretne serwisy prezentują bazę sprawdzonych fachowców i co jest niezwykle istotne, opinie klientów.

O czym trzeba pamiętać?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto porozmawiać z hydraulikiem. Kompetencje to jedno, ale równie ważny wydaje się uprzejmy i miły sposób bycia. Nawet najlepszy specjalista, ale będący niezbyt sympatyczną osobą nie da stuprocentowego zadowolenia z wykonanej usługi.

Dla wielu osób kluczowa będzie cena. Należy jednak pamiętać, że zbyt niska kwota powinna wzbudzić podejrzenie, co do fachowości. Solidny hydraulik na pewno nie musi stosować zaniżonych cen, aby pozyskać klientów. Lepiej zapłacić trochę więcej, ale mieć gwarancję rzetelnie wykonanej pracy. Wybór hydraulika lub firmy hydraulicznej powinien być zawsze bardzo dokładnie przemyślany


Michał Pliszka