5
Opublikowany 29 grudnia 2014 autor Ania i Marcin w Blog
 
 

Podbitka pcv samodzielny montaż krok po kroku

podsufitka podbitka podprzybitka pcv panele podbitkowe gamrat
podsufitka podbitka podprzybitka pcv panele podbitkowe gamratW tym wpisie opisze Wam swoje zmagania z własnoręcznym montażem podbitki pcv. Jak prawie wszystko na tej budowie, był to mój pierwszy raz z tematem, co nieco poczytałem na necie i zabrałem się do pracy.

Ściany szczytowe miałem już zrobione przed dociepleniem styropianem. Własnie przed dociepleniem styropianem lub wełną proponuje wszystkim zrobić podbitkę, gdyż w moim przypadku styropian ładnie dochodzi potem do podbitki i dodatkowa ją przytrzymuje.

Wybraliśmy panele podbitkowe z PCV marki Gamrat, wg. mnie panele pcv to dobry wybór, ze względu na łatwość montażu, brak potrzeby jak w przypadku drewna malowania, konserwowania podsufitki co kilka lat. Najważniejsze to zrobić dobrze stelaż z łat drewnianych i porządnie przymocować panele drewno wkrętami by wiatr nam tego nie ruszył a podbitka pcv służyć nam będzie przez kilkadziesiąt lat.

Po pierwsze stelaż z łat drewnianych

Panele podsufitkowe z PCV są bardzo giętkie, wiec należy wykonać stelaż z łat drewnianych przykręcając je pomiędzy krokwiami.

Ja zrobiłem to tak, że przykręcałem poprzeczne łaty pomiędzy krokwiami w miejscu gdzie wychodził koniec panela z przetłoczeniami do przykręcania wkrętów.

sposób 1

budowa szkietelu pod podbitkę

A przy drugiej części wypracowałem inny sposób – łatwiejszy, który również zastosowałem przy montażu podbitki nad tarasem i tylnej części domu.
Przykręcałem tylko jedna górną poprzeczkę i jedną dolną tam gdzie musiałem wykonać delikatne zaokrąglenie panela następnie wzdłużną łatę pomiędzy poprzeczkami – usprawniło to moją pracę i zaoszczędziłem łat i kątowników a wykonany tak stelaż był mocny i odpowiednio sztywny.

sposób 2

Podsibitka Kraków

Jest też druga możliwość montażu podbitki dachowej – prostopadle to ściany, ja wybrałem montaż po skosie, wg mnie ładniej pasował do stylu naszego domu.
Na zdjęciu przykład montażu prostopadle do ścian.
montaż podbitki opinie

Podbitka PCV to dwa rodzaje paneli i dwa profile,
Profil początkowy / końcowy – “j” , profil do łączenia paneli “h”, panel zwykły , panel perforowany – wentylacyjny.
Panel wentylacyjny dawałem jeden w przypadku ścian tylnej i frontowej, co około metra w przypadku ścian szczytowych.

Podbitka nad tarasem

Tu miałem bardzo dużo pracy, z początku zastanawiałem się, czy nie zastosować zwykłych paneli ściennych pcv – są połowę tańszych, ale doszedłem do wniosku że nie będę odstawiał maniany i zainwestowaliśmy w panele podbitkowe. Drewniany stelaż musiał być bardziej solidniejszy, dawałem po dwie pionowe łaty, wszystko poskręcane z każdej strony kątownikiem, czterema wkrętami, konstrukcja musiała być naprawdę solidna bym nie martwił się podczas silnych wiatrów o moją podbitkę.

konstrukcja drewniana z łat pod podbitkę krok po kroku

cena podbitki dachowej

 

Na koniec zostawiłem sobie wykusz, gdzie było więcej dłubania, niż roboty, dwie listwy startowe i panele, ale musiałem je dawać w poprzek, więc ciąłem panel na 15 cm odcinki by dać je prostopadle do ściany.

podbitka pcv montawanie

 

Krótko na temat sposobu montażu jaki stosowałem:

Rozpoczynamy i kończymy listą J – tzw. listwa startowa.  Listwę przykręcałem wkrętami do drewna w odstępach co około 20 cm.
Panele docięte na odpowiednią długość minus 1 cm na odkształcenia termiczne.  O tym warto pamiętać, podczas upałów panale pcv  pracują, mogą się odkształcać, potrzebują luzu . Należy je przykręcać bardzo delikatnie by miały możliwość delikatnego ruchu, przykręcamy tylko w specjalnych otworach przeznaczonych do tego, nigdy nie przykręcamy przez panel w innym miejscu. Niestety zdarzyło mi się gdzieniegdzie nie dotrzymać tych zasad, ale nic się jak dotąd nie dzieje. Do łączenia paneli stosujemy listwę H.
 Zauważyłem, że podczas gorących dni że panele pracują, stojąc przy domu słychać trzaski i stuki.

Podsumowując: praca dość łatwa, ale pracochłonna, do wykonania samodzielnie przez każdego, kto miał kiedykolwiek w ręce wkrętarkę i szlifierkę kątową.
Co było mi potrzebne:
– przede wszystkim rusztowania, by mieć łatwy dostęp do większej powierzchni dachu, panele mają 4m długości z drabinki było by bardzo ciężko cokolwiek zrobić.
– narzędzia: wkrętarka, szlifierka kątowa, poziomica, ołówek, kątownik mały i duży, nóż,

Galeria zdjęćpaździernik 2013

[Not a valid template]

Zapraszam do obejrzenia filmu na naszym kanale na YouTube
Najpopularniejsze frazy


Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl