Opublikowany 10 grudnia 2013 autor Ania i Marcin w Blog
 
 

Montaż wentylatora łazienkowegoMajowy montaż wentylatora łazienkowego z niezamierzonym efektem.

Podczas montażu wentylatora w łazience nad prysznicem nauczyłem się boleśnie pewnej zasady o której wcześniej nie wiedziałem.

Gdy planujemy wentylator fi 100 rurę spiro dajemy przynajmniej fi 110 i musimy pamiętać że wentylator wchodzi do rury spiro na około 10 – 15 cm głębokości.

wentylacja w łazience, wentylacja pod prysznicem

 

Niestety nie przyszło mi to do głowy, gdy przygotowywałem sufit podwieszany nad brodzikiem we wnęce prysznicowej, gdzie montowałem rury spiro idące do kanału wentylacyjnego.
Zamontowałem rury o przekroju fi 100 – niestety takim samym jak wentylator, a do tego nie przewidziałem że wentylator wchodzi w rurę dość głęboko, a na dodatek złego wypuściłem przewód do zasilania wentylatora, co już zupełnie uniemożliwiło jego wciśnięcie w tą rurę spiro.
Efekt taki że wentylator wszedł 2 cm i to było by na tyle :-)

A oto niezaplanowany efekt  moje pomyłki … :-)

montaż wentylatora łazienkowego w rurze spiro mechaniczna wentylacja w łazience ventus ventus wentylator łazienkowy

 

Problem jest taki że wentylator wystaje ze ściany około 7 cm, wygląda to dość dziwnie. Puki co nie zdecydowałem się przerabiać mojej instalacji wentylacyjnej, więc trudno musi zostać, niestety nie ma w sprzedaży wentylatorów łazienkowych mniejszych niż fi 100 – a przynajmniej ja nie znalazłem. By zgubić przynajmniej trochę szpecącą szarą rurę wentylatora zakupiłem kołnierz wentylacyjny, który wsunąłem na wentylator. oto efekt

rura wentylacyjna kanał wentylacyjny rura spiro  montaż wentylatora krok po kroku wentylator łazienkowy ventus z czujnikiem wilgotności

wentylator łazienkowy wnęka prysznicowa, kabina prysznicowa wentylacja

wentylacja mechaniczna w łazience, wentylator z czujnikiem wilgotności wilgoć, wentylacja

Kilka słów o wentylatorze łazienkowym.

wentylator łazienkowy czujnik wilgotności wyłącznik czasowyZakupiłem wentylator Vents model LDATH  średnica 100 (dostępne średnice 100,125, 150)  wydajność wg. producenta 88 m3 /h poziom hałasu 34 db (jednak jest dość głośny, może dlatego bardziej go słychać, że nie jest w ścianie). Wentylator posiada czujnik wilgotności oraz wyłącznik czasowy, zasilany jest na 230v.

Wentylator ten można podłączyć pod stałe napięcie lub z użyciem włącznika ściennego. Ja wybrałem opcję drugą. Na ścianie mam włącznik podwójny – jeden załącza mi światło w kabinie prysznicowej, drugi jest cały czas włączony podając zasilanie na wentylator. Wentylator wyposażony  jest w czujnik wilgotności, który włącza wentylator gdy jest taka potrzeba. Włącznikiem, w przypadku potrzeby :-) mogę ręcznie włączyć wentylator, pomimo że jest sucho w pomieszczeniu, wyłącznik czasowy ogranicza czas pracy wentylatora.

Przy najbliższym remoncie łazienki postaram się naprawić swój błąd, a Was uczulam na tego typu przypadki …

Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl