Jeżeli kolekcje, które pojawiają się na modowych wybiegach największych stolic mody stanowią inspirację dla poszukiwaczy kolorystycznych trendów w określaniu barw, jakie zagoszczą w naszych wnętrzach w nadchodzącym sezonie, to dobór tkanin do aranżacji tych wnętrz powinniśmy traktować podobnie, jak dobór garderoby adekwatnej do danej pory roku.
Mgliste poranki i chłodne wieczory zwiastują rychłe nadejście jesieni. O tej porze roku coraz częściej poszukujemy ciepła, chętniej otulamy się ciepłymi kocami i dobrze czujemy się w przytulnych wnętrzach. U schyłku lata warto przygotować dom na nadchodzącą jesień. Nie trzeba przy tym wymieniać większości mebli i przeprowadzać metamorfozy całego mieszkania. Wystarczy kilka stylistycznych zabiegów, by wnętrza zyskały bardziej przytulny charakter. Czasem wystarczy powiesić zasłony, fotele ubrać w nowe pokrowce, wymienić poszewki w poduszkach, na łóżku położyć nową narzutę, a pod stopami dywan.
Nie ważne czy to, co dzieje się za oknem nazwiemy słotą, szarugą czy barową pogodą – odpowiedzią na humory jesiennej aury jest welur – niezwykle wytrzymały, a przy tym mięciutki, pluszowy i bardzo przyjemny w dotyku. Jako pierwsi zaczęli go wytwarzać mieszkańcy Indii. Rynki europejskie zawojował w XII w., w Polsce pojawił się dopiero na przełomie XVII i XVIII w. stając się jednocześnie jednym z najbardziej szlachetnych materiałów. Historia jego zastosowania przenosi nas w czasy pałacowych wnętrz, barokowych komnat, teatralnych strojów czy kościołów. Wyobraźnia podpowiada jednak, że welur może mieć swoje mniej pompatyczne oblicze i umiejętnie wykorzystany świetnie sprawdzi się również jako element aranżacji współczesnych wnętrz.
Jak wykorzystać welur w aranżacji wnętrz?
Meble
Welur to miękki i niezwykle przyjemny w dotyku materiał obiciowy. Dzięki metodom produkcyjnym, mimo swej delikatności, w porównaniu z tkaninami o tradycyjnym splocie jest zdecydowanie bardziej wytrzymały. Cechy te sprawiają, że doskonale nadaje się do tapicerowania mebli wypoczynkowych – sof, foteli, ottomanów, szezlongów, podnóżków, berżer, krzeseł itd. Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na wymianę mebli – możemy na nie założyć welurowe pokrowce, a sofa, fotel czy krzesło w takiej nowej tapicerce będą się prezentować wybornie. Tkaninę tę można wykorzystać również do stworzenia spersonalizowanego zagłówka w sypialni. Taki welurowy zagłówek to idealne oparcie dla pleców i głowy podczas wieczornego czytania. A jesienią wieczory przecież są już znacznie dłuższe niż latem.
Zagłówek można zrobić na wysokość nieco powyżej głowy, pociągnąć aż do sufitu lub zaszaleć i obić nim całą ścianę uzyskując w ten sposób spektakularny efekt i poprawiając jednocześnie akustykę wnętrza. Zagłówek można wykonać z paneli, z których każdy będzie w innym kolorze lub wykorzystać jeden kawałek materiału z pikowaniami, do których użyjemy guzików lub pinezek tapicerskich. Niezależnie od wyboru, każde obite mięciutkim pluszem wezgłowie doda sypialni niepowtarzalnego uroku.
Ściany
Nie tylko meble świetnie prezentują się w welurowych obiciach. To tkanina, którą z powodzeniem można zastosować również na ścianie. Przykładem trafnego wykorzystania weluru są panele ścienne – pluszowe, przyjemne w dotyku i niezwykle dekoracyjne. Prócz walorów estetycznych taka welurowa ściana stanowi całkiem skuteczną barierę przeciwdźwiękową. Miękkie panele w niemal nieograniczonej gamie kształtów i kolorów pozwalają na dowolną aranżację. Można je ułożyć na całej ścianie, jej części lub pokusić się o stworzenie autorskiego wzoru. Taka ściana będzie robić wrażenie przez cały rok, jednak jesień to odpowiedni moment, by za jej sprawą zmienić nieco oblicze wnętrza.
Dodatki
Wnętrze bez dodatków byłoby jak mała czarna bez szpilek, jak łabędzia szyja bez sznura pereł – niekompletne. Zabrakłoby mu wyrazu, indywidualnych cech świadczących o stylu życia domowników i ich upodobaniach. Dodatki pod znakiem weluru to przede wszystkim poduszki, narzuty, zasłony. Nie ma wątpliwości, że wszystkie ocieplą wnętrze.
Niezależnie od stylu, każde wnętrze, nawet to najbardziej minimalistyczne czy ultranowoczesne potrzebuje tkanin. To one podkreślają jego charakter i tworzą określoną atmosferę. Tkaniny potrafią we wnętrzach zdziałać cuda, ale niewiele z nich zaprasza tak bardzo do tego, by je dotykać, gładzić dłonią, przytulać się do nich. Miękkość weluru gwarantuje zarówno efekt wizualny, jak również przyjemne doznania sensoryczne. Welur jest niewątpliwie mistrzem w kreowaniu przytulnych stylizacji. Otula wnętrze ciepłem, nadaje mu charakteru i elegancji. To tkanina idealna do jesiennej metamorfozy wnętrza.
źródło zdjęć: artcada.pl, crown.pl, exspace.pl, projektzpodpisem.jimdo.com, sprzedajemy.pl, homesquare.pl, smallworldofdesign.blogspot.com, almidecor.com, houseloves.com
delikatne akcenty weluru są ok, ale w nadmiarze moim zdaniem może przytłaczać.
możesz mieć rację !