Jeżeli szukamy urządzeń, które są przeznaczone do malowania większych powierzchni, zapewniają komfort w korzystaniu, pozwalają na pomalowanie ścian znacznie szybciej niż wałki malarskie, warto rozważyć zakup agregatów malarskich lub kompresorów.
To popularne techniki malarskie, które zyskują coraz większe grono zadowolonych użytkowników. Sprawdzą się w przypadku firm budowlanych a także do do użytku prywatnego.
Natryskowe malowanie ścian to strzał w dziesiątkę dla wszystkich osób, którym zależy na wysokiej precyzji, równomiernej warstwie, zaoszczędzeniu czasu i pieniędzy. Do wyboru mamy kompresor oraz agregat. Pierwszy sprzęt sprawdzi się nawet do pomalowania pomieszczeń mieszkalnych. Wystarczy sprężarka o pomocy 1,5 KM. Tego typu urządzenie do malowania może mieć pojemność co najwyżej 50 litrów. Jeżeli chcemy pokryć ściany o większej powierzchni, konieczna będzie sprężarka o większej pojemności i minimalnej mocy 3 KM.
Zatem jakie rozwiązanie będzie praktyczniejsze – agregaty do malowania natryskowego, czy kompresor? Poniżej krótkie porównanie obydwu technik!
Zbiorniki na farbę
Podstawowym elementem, w jaki wyposażony jest pistolet natryskowy, jest zbiornik na farbę. Wśród zbiorników dostępne są:
- aparaty natryskowe grawitacyjne, które umieszcza się nad pistoletem. Sprawdzą się przy pokrywaniu dużych pomieszczeń, np. do malowania ścian lub sufitów.
- aparaty natryskowe ssące, w których zbiornik umieszczony jest pod pistoletem, sprawdzą się w przypadku niewielkich pomieszczeń.
Kiedy wybrać pistolet natryskowy z kompresorem?
Jeżeli szukamy niedrogiego rozwiązania, pistolet do malowania natryskowego z kompresorem będzie trafnym wyborem. Przede wszystkim jego zaletą jest niska waga. Jednocześnie urządzenie to może pochwalić się wysoką wydajnością. Warto poszukać zestawu, w którym znajdują się zbiorniki oraz dysze, które przeznaczone są do aplikowania farb i lakierów różnego rodzaju.
Sprzęt sprawdzi się w niewielkich pracach, dlatego przeznaczony jest głównie do użytku prywatnego. Pistolet natryskowy do malowania bardzo często posiada dodatkowo specjalny filtr, który chroni urządzenie przed zanieczyszczeniami z farby. Zaletą jest oczywiście także wygoda. Metoda natryskowa pod ciśnieniem trwa czterokrotnie szybciej niż malowanie wałkiem.
Trzeba podkreślić, że w celu wytworzenia odpowiedniego ciśnienia, konieczny jest kompresor do malowania. Przy pomocy specjalnego przewodu ciśnieniowego podłącza się go do pistoletu natryskowego. Alternatywą może być elektryczny pistolet do malowania natryskowego.
Do użytku prywatnego wystarczy ten o mocy 300 W.
Kiedy kupić agregat malarski?
Jeżeli zależy nam na profesjonalnym malowaniu ścian, dużo lepszym wyborem niż kompresor będzie agregat malarski. Sprawdzi się on także wtedy, gdy musimy częściej korzystać z malowania natryskowego. Do wyboru mamy różne typy urządzeń:
- agregat tłokowy, który jest wyposażony w silnik szczotkowy – malowanie odbywa się za pomocą jednego pistoletu, nie ma konieczności udziału sprężonego powietrza.
- agregat membranowy, który pozwala na malowanie powierzchni dowolnymi rodzajami farb – także tymi o dużej gęstości. Jego zaletą jest szybkie czyszczenie układu, dlatego bez problemu możemy zmienić kolor farby. Sprawdzi się nawet w zaawansowanych pracach remontowych.
Wybór odpowiedniego sprzętu jest stosunkowo prosty. Często uzależniamy go od ceny. Do użytku prywatnego sprawdzą się tanie agregaty malarskie, gdyż nie ma konieczności inwestowania w urządzenie z górnej półki. W domu sporadycznie zmieniamy kolory ścian, dlatego rzadko będziemy korzystać z urządzenia. Plusem jest szybkie i sprawne nakładanie farby, niska waga i poręczny zbiornik.
Jeżeli mamy w planach profesjonalne malowanie natryskowe, konieczne będzie wybranie sprzętu malarskiego wysokiej jakości. Wiąże się to z wyższą ceną, jednak należy pamiętać o tym, że jest to inwestycja na długie lata, która szybko się zwróci.
Zalety malowania natryskowego ścian
Natryskowe malowanie ścian pod wpływem sprężonego powietrza przynosi ogrom korzyści. Główną zaletą jest przede wszystkim krótki czas malowania, co przekłada się na znaczne skrócenie czasu pracy. To szczególnie ważne dla firm budowlanych, które chcą zapewnić sprawne wykonanie zlecenia, a jednocześnie nie chcą rezygnować z wysokiej jakości.
- Bez zbędnych narzędzi
Podczas tradycyjnego malowania wykorzystujemy bardzo dużo narzędzi, m.in. wałek do pokrywania dużych powierzchni, pędzelek czy mniejszy wałek, który służy do wykończenia powierzchni dookoła gniazdek elektrycznych, kaloryferów itd. Agregat do malowania ścian pozwala na dotarcie nawet do najtrudniej dostępnych miejsc. Wystarczy pamiętać jedynie o odpowiednim zabezpieczeniu.
- Dokładność malowania
Agregaty malarskie to także większa dokładność podczas malowania. Nie pozostają żadne charakterystyczne ślady. Jeżeli umiejętnie posługujemy się urządzeniem, malowanie ścian pod wpływem sprężonego powietrza jest nie tylko proste, ale także pozwala na uzyskanie niezwykle gładkiej powierzchni. Opanowanie techniki malowania urządzeniem jest nadzwyczaj proste. Wystarczy kilka godzin, by opanować technikę na zadowalającym poziomie.
- Perfekcyjne pokrycie
Co istotne, w czasie malowania natryskowego wystarczy jedna lub dwie warstwy, by uzyskać jednolity, stuprocentowo kryjący kolor. Technologię tę wykorzystują profesjonalne firmy remontowe, jednak użytkownik prywatny także może z powodzeniem się nią zająć. Agregat do malowania nadaje się nawet do nakładania farby na nierówne nawierzchnie. Urządzenie wytryskuje farbę pod odpowiednim ciśnieniem. Dzięki temu rozpylana farba idealnie kryje ścianę nawet tę o zróżnicowanej strukturze. To ogromna oszczędność czasu i pieniędzy.
Które urządzenie najlepsze?
Pozostaje jedynie kwestia, które urządzenie będzie lepszym wyborem do prac malarskich. Warto przybliżyć cechy obydwu rozwiązań, by mieć jasność co do wyboru optymalnego sprzętu.
Charakterystyka agregatów
Agregat do malowania to maszyna natryskowa przeznaczona do wspomagania prac malarskich. To uniwersalne rozwiązanie – nadaje się zarówno do malowania ścian wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ogromną zaletą jest przede wszystkim zwiększenie szybkości malowania, dlatego szczególnym powodzeniem urządzenie cieszy się podczas prac na dużych powierzchniach.
Dodatkowym plusem jest także czystość obsługi w trakcie wykonywania pracy. Niekapiące dysze natryskowe dają znacznie lepszą kontrolę nad strumieniem farby. Użytkownik równomiernie i dokładnie nakłada farbę, a efektem jest jednolity i gładki obszar. Konieczne jest jednak użycie specjalnych farb.
Charakterystyka kompresorów
Jeśli chodzi o kompresory do malowania, plusem jest wielozadaniowość. Konieczne jest dokupienie odpowiedniego osprzętu, który będzie dedykowany do danej specjalizacji. Nadają się do prac związanych z lakierowaniem samochodów, malowania niewielkich elementów, jak i większych powierzchni. Jest to jednak możliwe dopiero w przypadku uniwersalnych kompresorów. Jeżeli zależy nam na fachowym malowaniu, potrzebny będzie sprzęt przeznaczony wyłącznie do konkretnego zadania.
Wybierając urządzenie do malowania warto na początek ocenić stopień trudności, rodzaj wykonywanych prac remontowych oraz powierzchnię do pokrycia farbą!