Uciążliwa wilgoć, a wraz z nią niebezpieczne grzyby są problemem w wielu nieruchomościach. Istnieje kilka konwencjonalnych sposobów na usunięcie tych niedogodności. Co jednak zrobić, aby pozbyć się problemu np. na 20 lat?
Niektóre nieruchomości ze względu na swoją konstrukcję, ale także wysoki poziom wody gruntowej lub złą izolację pionową i poziomą, wchłaniają wilgo
w mury. Niszczycielskich efektów trudno nie zauważyć. Charakterystyczne mokre plamy, odpadający tynk, łuszcząca się farba, czy wykwity solne to najpopularniejsze skutki zawilgocenia. Bez odpowiedniej interwencji doprowadzić to może do obniżenia trwałości konstrukcji budynku. W takiej sytuacji rykoszetem dostają mieszkańcy, którzy narażeni są na różnego rodzaju dolegliwości płucne i alergiczne w związku z unoszącymi się w powietrzu grzybami. Jeżeli mamy do czynienia z taką sytuacją, to rozsądnym krokiem będzie osuszenie budynku. Jak je właściwie przeprowadzić?
Osuszanie budynków – metody konwencjonalne
Podciąganie kapilarne jest najczęstszym powodem pojawiania się wilgoci w nieruchomościach. Eksperci polecają przynajmniej kilka metod mających na celu poprawę tego stanu. Jeżeli doszło do zalania, to przede wszystkim należy pozbyć się wody i dopiero wówczas przystąpić do działania. Osuszanie ścian może wymagać zdjęcia tynku, co jest klasyczną metodą inwazyjną. Jest to z pewnością rozwiązanie czasochłonne i kapitałochłonne. Więc jeżeli jest taka sposobność, to warto spróbować innych wariantów. Wśród nich zaleca się ogrzewanie i wietrzenie przestrzeni. Choć jest to zasadne podejście, to w przypadku starych kamienic lub obiektach zlokalizowanych na podmokłych terenach walka może trwać przez długi czas. Ponadto ogrzewacze wymagają nadzoru i zużywają energię elektryczną, co w odległej perspektywie wiązać się będzie ze sporymi kosztami. Zwłaszcza jeśli budynek posiada zniszczoną lub nie posiada w ogóle izolacji poziomej. W takiej sytuacji woda gruntowa będzie kapilarnie podciągana przez ściany. W konsekwencji wilgoć może dojść nawet do poziomu 2 m, licząc od poziomu gruntu. Do walki z wilgocią stosuje się również osuszacze sorpcyjne lub kondensacyjne. Mają one swoje zalety, ale aby działały najbardziej efektywnie, należy zapewnić im odpowiednie warunki np. temperaturę w pomieszczeniu na poziomie 20 stopni Celsjusza, co nie zawsze jest możliwe.
Innowacyjne podejście do osuszania na przykładzie Warszawy
Stolica Polski została praktycznie doszczętnie zniszczona podczas II Wojny Światowej. Miasto odrodziło się w latach 40 i 50 XX w. na swoich własnych zgliszczach. Do wznoszenia budynków używano wątpliwej jakości materiałów, które charakteryzowały się np. dużą porowatością. Jest to dobra „pożywka” dla wilgoci, która z łatwością wnika w strukturę budynków. Dlatego osuszanie ścian Warszawa ma poniekąd wpisane w swój kalendarz prac. Dla wielu mieszkańców stanowi to nie lada wyzwanie, z którym przychodzi im walczyć. Więcej informacji nt. osuszanie budynków Warszawa znaleźć można na https://aquapol.pl/warszawa/.
Osuszanie budynków można przeprowadzić metodą bezinwazyjną. W ten sposób nie ingeruje się w konstrukcję obiektów, co mogłoby w konsekwencji doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Prezentowane podejście wolne jest od wierceń i podcinania. System firmy Aquapol rozpoczyna działanie od chwili zainstalowania, niezależnie od poziomu skomplikowania zadania. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z podciąganiem kapilarnym, układ pola magnetycznego na granicy muru i wody wpływa na jej podnoszenie w kierunku góry. Wspomniany system odwraca ten stan rzeczy, sprawiając, że woda kieruje się ku dołowi. Jednocześnie zapewniając skuteczną funkcję wtórnej izolacji poziomej wszystkich przegród murowych. Dzięki niej mury wracają do pierwotnego stanu określanego mianem wilgotności naturalnej. Technologia ta dosłownie przetwarza pole magnetyczne Ziemi, oddziałując w ten sposób na różnicę potencjałów elektrycznych w murze. Efekty widać bardzo szybko, a firma Aquapol, która ma wiedzę i odpowiednie narzędzia, aby system wdrożyć, daje 20 lat gwarancji na wykonaną usługę. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na osuszanie budynków mazowieckie lub https://aquapol.pl.
Osuszanie Warszawa
Wszelkie problemy z wilgocią wymagać będą właściwego rozpoznania tematu oraz skutecznego podejścia. Konwencjonalne metody mogą przynieść efekty, ale zdarza się, że pomagają tylko doraźnie. System Aquapol to narzędzie, które jest bezpieczne i działa w oparciu o otaczające nas pole magnetyczne Ziemi. Dzięki temu w końcu będziemy mogli wykorzystać pomieszczenia, które dotychczas stały puste ze względu na poziom zawilgocenia.
Zdecydowanie osuszanie budynków jest istotne, szczególnie gdy mieliśmy jakiś incydent typu krótkotrwałe podtopienie – taka wilgoć potrafi po dłuższym czasie mimo wszystko wyjść, co będzie problematyczne np. odpadający tynk.