Na badania termowizyjne decyduje się coraz więcej osób. Powody tego są jednak różne – część potrzebuje ich, by sprawdzić, czy dom, który chcą kupić, naprawdę jest dobrym wyborem, inni natomiast po odpowiedniej inwestycji chcą wydawać mniej na ogrzewanie w budynku, w którym już mieszkają. W obu tych przypadkach potrzebne nam będzie właśnie badanie termowizyjne.
Jak przebiega badanie termowizyjne?
Badanie termowizyjne przeprowadzane jest za pomocą specjalnej kamery, a efektem pracy jest oczywiście termogram. W zależności od użytego sprzętu, może mieć on formę albo drukowaną, albo elektroniczną.
Kamera termowizyjna, przy wykorzystaniu promieni podczerwonych, rejestruje ciepło, które emituje dany budynek. Na termogramach możemy zobaczyć, które elementy budynku są cieplejsze lub zimniejsze, dzięki czemu zobaczymy, którędy budynek się wychładza. Sprawi to, że dowiemy się, czym konkretnie musimy się zająć, by oszczędzić na ogrzewaniu danego budynku lub jak ogólnie prezentuje się kondycja danego budynku w tym aspekcie.
Badania termowizyjne – badania wewnętrzne oraz zewnętrzne
Badania termowizyjne możemy przeprowadzać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz danego budynku. Możemy oczywiście przeprowadzić również badanie kompleksowe, które pokaże wyniki i wewnątrz, i na zewnątrz. W przypadku obu tych badań inaczej będą prezentowały się wyniki. W środku budynku będziemy poszukiwać elementów ciemniejszych – będą to miejsca, gdzie temperatura będzie niższa, niż otoczenia, stąd będą to miejsca, które odpowiadają za wychłodzenie danego pomieszczenia. Inaczej będzie na zewnątrz – w tym przypadku szukamy cieplejszych plam, oznaczać to będzie, że ciepło z wnętrza właśnie tędy przedostaje się na zewnątrz budynku.
Sprawdź > kontrola efektywności energetycznej
Badania termowizyjne – wymagania
Aby badania termowizyjne były skuteczne a wyniki prawdziwe, musi być spełnionych przynajmniej kilka wymagań. Idealnym okresem do tego, by badania takie przeprowadzać, jest okres grzewczy. Wiążę się to również z tym, że wyniki będą tym dokładniejsze, im wyższa będzie różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku a warunkami na zewnątrz. Zakłada się, że absolutnie minimum, to różnica 15 stopni Celsjusza. Jeżeli będzie ona niższa, to może to negatywnie wpłynąć na wyniki naszego badania, a sam termogram może być niewystarczająco dokładny oraz precyzyjny.
Sprawdź > kontrola montażu drzwi i okien
Zbytnie nasłonecznienie również może negatywnie wpłynąć na dokładność wyników naszego badania. Jeżeli tylko więc mamy taką opcję, warto decydować się na badania w dni, gdy słońce nie będzie świecić zbyt mocno. Jest jednak również inne rozwiązanie – jeżeli tylko możemy, warto zdecydować się na badanie termowizyjne w nocy. Dodatkowo właśnie wtedy różnica w temperaturach będzie większa niż w analogicznym okresie, lecz w trakcie dnia.
Kiedy warto zdecydować się na nadanie termowizyjne?
Jest przynajmniej kilka przypadków, w których powinniśmy zdecydować się na badania termowizyjne. Należą do nich:
• Kupno nowego domu z rynku wtórnego – kiedy decydujemy się na dom z rynku wtórnego, musi nam się on nie tylko podobać oraz spełniać wiele innych wymagań, ale powinien być również po prostu szczelny. Dzięki temu w przyszłości będziemy ponosić niższe koszty ogrzewania. Oczywiście sam sposób ogrzewania czy wydajność pieców będzie miała tutaj duże znacznie, warto jednak sprawdzić dom właśnie z pomocą badania termowizyjnego. Może się bowiem okazać, że dany budynek wychładza się naprawdę szybko, co będzie dla nas sporym problemem lub po prostu znaczą inwestycją w przyszłości.
Sprawdź > kontrola instalacji elektrycznej
• Odbieranie nowego domu – niezależnie do tego, czy budynek kupujemy od dewelopera, czy kończy go dla nas wynajęta firma budowlana – warto sprawdzić, czy wszystko udało wykonać się zgodnie z projektem. Tyczy się to zwłaszcza domów energooszczędnych, gdzie szczelność powinna być na ponadprzeciętnym poziomie. W ich przypadku projekty, wykonanie czy same materiały kosztują więcej, niż przeciętnie, stąd warto upewnić się, że potencjalne błędy wykonane przez dewelopera czy firmę budowlaną nie sprawią, że nasza inwestycja to wyrzucenie pieniędzy w błoto.
• Ograniczenie kosztów ogrzewania – jeżeli wydaje nam się, że ogrzewanie naszego domu powinno być po prostu tańsze (lub wiemy, że kiedyś takie było) – również warto wybrać badania termowizyjne. Dzięki temu sprawdzimy, gdzie znajdują się potencjalne nieszczelności, będziemy mogli wtedy zająć się nimi w odpowiedni sposób, co znów przełoży się na niższe ceny ogrzewania oraz powolniejsze ochładzanie się naszego domu.
• Zbyt szybkie ochładzanie się niektórych pomieszczeń – jeżeli ogrzewanie w naszym domu powinno być wydajne, jednak część pomieszczeń wychładza się znacznie szybciej, niż inne lub jest w nich po prostu notorycznie zimno, w takim przypadku też warto wybrać badanie termowizyjne. Wykonanie go, a następnie przeprowadzanie odpowiednich prac termomodernizacyjnych nie tylko sprawi, że problem zniknie, ale również nasze koszty ogrzewania powinny spaść.
Jeżeli poszukujesz firmy, która przeprowadza badania termowizyjne, sprawdź ofertę firmy Termocent.
Bardzo ciekawy artykuł. Badanie termowizyjne to podstawa w wielu sytuacjach, niestety często nadal pomijane. Ja ze swojej strony mogę polecić hXXps://tomabud.waw.pl/termowizja/