Zakładanie działalności gospodarczej to szansa na rozwój swojego biznesu, na zarabianie branży, w której dana osoba jest specjalistą. Najtrudniejszym elementem przygotowania do prowadzenia biznesu jest znalezieniu lokalu. Są to zazwyczaj spore koszty. Jeżeli działalność jest jednoosobowa, nie dotyczy produkcji, czy handlu, to dobrym pomysłem jest wykorzystanie swojego mieszkania. Mieszkanie jako miejsce działalności gospodarczej ma dobre i złe strony.
Mieszkanie jako miejsce działalności gospodarczej – zalety
Zaletą prowadzenia firmy w mieszkaniu jest brak dodatkowych kosztów wynajmu pomieszczeń biurowych i utrzymania biura. Oszczędza się czas, który w innym wypadku trzeba byłoby poświęcić na dojazdy. Mieszkanie jako miejsce działalności gospodarczej to wybawienie dla rodziców małych dzieci – ułatwia godzenie pracy i opieki nad dzieckiem. Nie trzeba prosić dziadków o odebranie pociechy ze żłobka lub przedszkola. Kolejną zaletą jest samodzielne wyznaczanie godziny pracy i pracowanie w domowej atmosferze – można zrobić sobie kawę w dowolnym momencie.
Meandry prawne
Mieszkanie jako miejsce działalności gospodarczej to prosty i genialny pomysł – rejestruje się działalność w swoim mieszkaniu. Ustawa o podatku dochodowym wymaga, aby przedsiębiorca oddzielał wydatki prywatne od kwestii finansowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Właściciel firmy musi wykazać, która część mieszkania przeznaczona jest na cele prywatne, a na która na biznesowe.
Działalność gospodarcza a sąsiedzi
Nie ma przeszkód prawnych, aby mieszkanie w budynku wielorodzinnym było jednocześnie biurem firmy. Rodzaj działalności nie jest uciążliwy na sąsiadów. Wspólnota mieszkaniowa nie ma wpływu na prowadzenie działalności gospodarczej w lokalu mieszkalnym, który jest prywatną własnością danej osoby. Nie trzeba informować wspólnoty, że mieszkanie jest miejscem działalności gospodarczej. Warunkiem dobrych sąsiedzkich relacji między właścicielem firmy a sąsiadami jest w miarę cichy rodzaj prowadzonej działalności i rozsądne godziny otwarcia biura. Warto zaznaczyć, że są wyjątkowe sytuacje, kiedy jest potrzebne pozwolenie wspólnoty mieszkaniowej na działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym, np.: punktu sprzedaży alkoholu, gabinetu lekarskiego, fryzjera. Trzeba mieć zgodę wspólnoty w przypadku kiedy działalność będzie prowadzona w części wspólnej nieruchomości.
W sądzie ze wspólnotą mieszkaniową
Jeżeli właściciel mieszkania, które jest przeznaczone również na działalność gospodarczą zalega z opłatami, np.: z czynszem i wykracza przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, to wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji. Do sądu wspólnota mieszkaniowa może wystąpić w każdej uciążliwej sprawie. Aby tego uniknąć właściciel mieszkania jako miejsca działalności gospodarczej powinien utrzymywać dobre stosunki z sąsiadami. Nie wolno dopuszczać do tego, aby jego interesanci naruszali spokój innych mieszkańców.
Wyższe opłaty
Osoby, które w mieszkaniach prowadzą działalność gospodarczą muszą się liczyć z większymi opłatami za wywóz śmieci i sprzątanie wspólnej części nieruchomości. Podjęcie działalności gospodarczej w mieszkaniu należy zgłosić do urzędu gminy lub miasta. Trzeba się liczyć z tym, że prowadzenie działalności gospodarczej w mieszkaniu może skutkować większym podatkiem od nieruchomości.
Wadą mieszkania jako miejsca działalności gospodarczej jest brak miejsca do prowadzania spotkań biznesowych. Bywa, że jeden pokój to za mało do prowadzenia rozmów z klientami i kontrahentami. Kolejnym minusem są utrudnienia w życiu prywatnym i poczucie, że biznes zbytnio ingeruje w prywatność reszty domowników, klienci mogą przeszkadzać dzieciom w odrabianiu lekcji.