Interesuje Cię architektura i chciałbyś, by w przyszłości stała się Twoją profesją? Wahasz się, bo nie masz pewności, czy spełniasz wszystkie wymogi i nadajesz się do wykonywania tego zawodu? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości!
Architektura po kierunek cieszący się popularnością i prestiżem. Z tego względu o miejsce na studiach stara się wiele osób. Aby zwiększyć swoje szanse na przyjęcie oraz późniejszą karierę w branży, warto dokładnie się przygotować. Najlepiej zrobić to za pomocą 5 poniższych kroków:
- Pomyśl, czy mas odpowiednie predyspozycje
Architektura to studia dla osób, które posiadają zdolności techniczne, wyobraźnię przestrzenną, umysł ścisły, umiejętności analityczne oraz zdolności manualne. Wymagana jest na nich znajomość rysunku technicznego oraz wykonywania wielu, czasem skomplikowanych obliczeń. Nie jest to raczej kierunek dla humanistów. Studenci będą musieli opanować dużą ilość materiału, konieczna jest więc samodyscyplina, systematyczność i rzetelność. Jest to dobry wybór dla ambitnych i wytrwałych osób. Odpowiedź sobie na pytanie, czy jesteś jedną z nich?
- Zastanów się, co chcesz projektować
Jest to podstawowa kwestia, którą musi rozważyć każdy przyszły student architektury. Przestrzeń projektowana przez architektów jest ogromna. Należą do niej budynki, mosty, parki, ogrody i inne tereny zielone, hale przemysłowe oraz wnętrza. W zależności od preferencji, masz do wyboru 3 główne kierunki: architekturę i urbanistykę, architekturę krajobrazu, a także architekturę wnętrz. Mają one pewne punkty wspólne, pod wieloma względami bardzo się jednak od siebie różnią.
- Ćwicz rysunek
To naprawdę ważne dla przyszłego architekta. Jeśli myślisz o studiach na tym kierunku, możesz również zapisać się na specjalny kurs rysunku. Najlepiej zacząć przynajmniej kilka miesięcy (a nawet lat) wcześniej. Stanowi to doskonałe przygotowanie do późniejszej pracy, uczy dokładności i precyzji, ale również kreatywności. Dobry architekt musi posiadać pewną, świetnie wyrobioną rękę oraz ponadprzeciętną wyobraźnię. Rysowanie wzmacnia obie te umiejętności jednocześnie.
- Wybierz właściwą uczelnię
Studia studiom nierówne – to niby oczywisty fakt, jednak wybór najlepszych czasem przysparza wielu trudności. Czy należy się kierować? Przede wszystkim renomą uczelni, opiniami, jakie na jej temat mają inni studenci oraz absolwenci, zatrudnioną kadrą oraz zakresem realizowanego materiału. Warto również dowiedzieć się, czy uczelnia realizuje program zajęć praktycznych, które pozwalają na poznanie specyfiki zawodu oraz zapoznanie się ze środowiskiem czynnych architektów. Osobom planującym studia w Warszawie możemy polecić Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania, która posiada bardzo dobry wydział Architektury.
- Nieustannie się rozwijaj
Zostałeś przyjęty na wymarzone studia? Nie osiadaj na laurach! Pamiętaj, że w każdym zawodzie największe szanse mają najlepsi. Ucz się systematycznie, wykonuj wszystkie projekty, bierz udział stażach i praktykach, zgłaszaj się do konkursów. To wszystko pozytywnie wpłynie na Twoją późniejszą karierę i pozwoli Ci wyrobić sobie w środowisku opinię ambitnej, zaangażowanej oraz kompetentnej osoby.