Kuchnia przeważnie nie jest dużym pomieszczeniem. Aby zachować jej przestrzenność, dobrze jest urządzić ją w jasnych barwach. Białe meble w kuchni pięknie wyglądają w katalogach, ale w praktyce mają swoje wady. Warto szukać innych jasnych kolorów do kuchni, np.: jasne odcienie drewna, beż, czy szary. Ostatni z wymienionych kolorów, to strzał w dziesiątkę. Szara kuchnia może zaskakiwać, jest nietypowym, choć pięknym rozwiązaniem i daje olbrzymie możliwości w doborze koloru ścian i dodatków. Projektanci wnętrz szarej kuchni mówią TAK.
Szara kuchnia- sekrety urządzania
Pomieszczenie kuchenne w omawianym kolorze to jeden z hitów wnętrzarskich ostatnich lat. Wiele osób obawia się tego koloru we wnętrzu ze względu na skojarzenie z betonem i miejską szarością z dawnych lat. Szara kuchnia jest naprawdę przytulna. Łatwo ocieplić jej wnętrze dodatkami w innym kolorze. Nie poleca się w tym przypadku jedynie białych ścian, ponieważ wtedy faktycznie można uzyskać dość „chłodne” wnętrze. Urządzenie szarej kuchni i dobór dodatków zależą od wybranego stylu.
Do każdego stylu
Zaletą szarej kuchni jest to, że pasuje do każdego stylu. Sprawdzają w minimalistycznym stylu skandynawskim, jak i zdobniczym prowansalskim (bez problemu można kupić delikatnie zdobione kuchenne szare meble). To wymarzony kolor do kuchni w stylu industrialnym i loftowym, które stawiają na proste kształty i metalowe elementy, np.: lampy. Ozdobą szarych mebli są metalowe uchwyty, porcelanowe gałki, drewniane lub stylizowane na beton/kamień blaty. Bardziej sielski charakter uzyskamy dodając tekstylia, np.: rustykalne firanki. Szara kuchnia to inwestycja na wiele lat.
Szara kuchnia dla minimalistów
Szarą kuchnię pokochają również minimaliści. Chcąc nadać pomieszczeniu nowoczesnego charakteru, warto postawić na meble o gładkich frontach bez uchwytów. Szary kolor ułatwia zachowanie spójności stylistycznej, kiedy kuchnia jest otwarta na salom. Do szarego można dołączyć jeszcze dwa kolory, które tworzą pasującą do siebie przestrzeń w tych dwóch pomieszczeniach.
Indywidualne preferencje
Kuchnia ma być miejscem, które podoba się przede wszystkim domownikom. Dlatego istotne są indywidualne preferencje co do kolorów, czy dodatków. Nie trzeba sztywno trzymać się wybranej inspiracji znalezionej w potężnych zasobach internetu. Z kilku projektów dostępnych w aplikacjach o tematyce urządzania wnętrz można wybrać parę elementów i dopasować do swojego wnętrza.
Jaki blat do szarej kuchni?
Blat to ważny temat przy urządzaniu szarej kuchni? Drewniany blat ociepla wizualnie wnętrze, ale wymaga stałej konserwacji w postaci olejowania. Drewno pięknie starzeje się, a jego kolory doskonale łączą się z szarym. Aby drewniany blat służył wiele lat, musi być odpowiednio pielęgnowany. Do szarej kuchni świetnie wpasuje się także biały, szary, czarny lub kamienny blat.
Fronty szarej kuchni – matowe czy z połyskiem?
Kuchnia matowa czy z połyskiem? To jedno z najważniejszych pytań przy zakupie mebli. Klasyczne fronty kuchenne są najczęściej wykończone lekkim, prawie niezauważalnym połyskiem. W kuchni urządzonej w stylu nowoczesnym zaleca się umieszczenie mebli „na wysoki połysk” lub całkowicie matowych. Nie ma w niej miejsca na udziwnienia i półśrodki.
Wybór płytek do szarej kuchni
Szary kolor z łatwością łączy się z innymi barwami. Jeżeli stawiamy na stonowaną kuchnię , to warto wykorzystać inne odcienie szarości, kolor beżowy i jasne brązy. Kolor płytek może stanowić piękny kontrast dla szarości. Modne mozaiki i płytki wielkoformatowe.
Jak dobrać podłogę do szarej kuchni?
Szara kuchnia świetnie koresponduje z ciepłym odcieniem drewna lub bielonymi deskami. Popularne stają się monochromatyczne urządzenie kuchni, kiedy podłogi są niemal w identycznym kolorze co meble.
Szara kuchnia to świetny wybór do mniejszych pomieszczeń. Od pewnego czasu w sprzedaży są dostępne meble dwukolorowe: szary w połączeniu z bielą lub czernią.