Kuchnia to serce domu, tutaj przygotowuje się posiłki, imprezy i spędza się sporo czasu w ciągu dnia. Od kuchni oczekujemy funkcjonalności, ale także swoistego uroku. Aranżacja nowoczesnej przestrzeni kuchennej jest niemal tak samo ważna, jak urządzenie salonu. Według trendu, który trwa już od wielu lat- kuchnia jest otwarta na salon, więc powinna być estetycznie urządzona. Podczas aranżacji salonu i kuchni trzeba stworzyć jedną funkcjonalną całość, a jednocześnie oddzielić przestrzeń do przygotowywania posiłków. Kuchnia z wyspą to doskonały pomysł, który wydzieli dwie strefy.
Kuchnia z wyspą -wizualne rozdzielenie dwóch przestrzeni
Domowe życie coraz częściej przenosi się z salonu do kuchni – miejsca, które staje się centrum rodzinnych spotkań. Kuchnia i salon tworzą wspólną przestrzeń, rozdzieloną na strefy. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety oraz zwolenników i przeciwników. Bardzo ciekawym rozwiązaniem wizualnym rozdzielającym przestrzeń gotowania od miejsca relaksu jest kuchenna wyspa- specjalny rodzaj zabudowy.
Funkcje wyspy kuchennej
W nowoczesnej zabudowie wyspa kuchenna to coś więcej niż dodatkowy blat. Po odpowiednich rozwiązaniach technicznych można w niej umieścić zlewozmywak, zmywarkę, płytę grzewczą, itp. Kuchnia z wyspą to propozycja do większych wnętrz – jej aranżacja wymaga przestrzeni, ale efekt spełnia oczekiwania estetów wrażliwych na piękno kuchni. W tak zaaranżowanej przestrzeni kuchennej można więcej czasu spędzać z bliskimi, nie tracić spotkania towarzyskiego lub rodzinnego podczas przygotowywania posiłków. Goście chętnie gromadzą się przy wyspie, rozmawiają, a nawet biorą udział w przygotowaniu posiłków. Gotowanie zbliża ludzi. Osoba gotująca w kuchni z wyspą jest zwrócona twarzą do salonu i może ze wszystkim swobodnie rozmawiać lub oglądać program w telewizji. Wyspa może także służyć za stolik kawowy.
Zalety wyspy kuchennej
Dzięki kuchennej kuchnia otwarta na salon zyskuje na funkcjonalności. Zyskuje się nowoczesny i efektowny wygląd mieszkania, dodatkową przestrzeń roboczą i szafkę do przechowywania oraz miejsce do serwowania posiłków. Wyspa kuchenna nie jest rozwiązaniem dla małych kuchni, ponieważ utrudnia poruszanie się na niewielkiej przestrzeni podczas przygotowywania posiłków. Odległość dzieląca meble kuchenne od blatu wyspowego nie może być mniejsza niż 90 cm, bo utrudni to poruszanie się i korzystanie z dolnej zabudowy. Wyspa kuchenna może zawierać szafki, półki i przegródki.
Złota zasada trójkąta roboczego
W kuchni z wyspą nie potrzeba już dodatkowego stołu – wyspa świetnie go zastępuje. Przy urządzaniu kuchni z wyspą trzeba pamiętać o zachowaniu zasady trójkąta roboczego, tak, aby droga między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką (płytą grzewczą) była jak najkrótsza, co ułatwi korzystanie z wymienionych sprzętów. Aby kuchnia z wyspą (w zasadzie każda przestrzeń kuchenna) była funkcjonalna to między poszczególnymi urządzeniami powinna być zachowana odpowiednia odległość ok. 120 – 210cm. Trójkąt roboczy oparty jest na kolejności prac wykonywanych podczas gotowania: najpierw wyjmujemy produkty z lodówki, potem je myjemy, przyrządzamy i na końcu poddajemy obróbce termicznej (gotujemy lub pieczemy). Blat wyspy kuchennej może być w kolorze kontrastującym z szafkami, co pomoże wyróżnić wyspę, zaakcentować jej znaczenie, jako kuchennego „centrum dowodzenia”.
Wysokie krzesła
Do kuchennej wyspy idealnie pasują wysokie, barowe krzesła zwane hokerami – są praktyczne, wygodne i elegnackie. Wolna przestrzeń między blatem a hokerem pownna mieć około 25 centymetrów. Pozwala to na komfortowe siedzenie.
Najważniejszą zasadą urządzania każdej kuchni jest fakt, że lodówka nie może stać obok płyty grzewczej. Kuchnia z wyspą to doskonałe rozwiązaniem w przypadku, kiedy kuchnia i salon są jednym pomieszczeniem. Rozdziela ona strefę przygotowywania posiłków od miejsca odpoczynku i relaksu.