Organizacja szafy to poważne przedsięwzięcie, gwarantujące nam ułożenie najpotrzebniejszych przyborów i zapewniające właściwą pielęgnację ulubionych ubrań. Nie sztuką jest ułożyć wszystkie elementy w przysłowiową „piramidkę”, licząc, że ta nie rozwali się, gdy będziemy w pośpiechu wyciągać złożoną koszulę lub ręcznik. Dlatego też, planując przestrzeń w swojej szafie, tak istotny jest plan i odpowiednie przybory, które pozwolą Ci zorganizować i uporządkować pojedyncze szuflady i półki. Które z nich są najbardziej praktyczne i uniwersalne?
Podstawa organizowania szafy – grupowanie przedmiotów
Na tym etapie możesz jeszcze zastanowić się, czy nie warto nieco odświeżyć wygląd szafy – wymienić uchwyty meblowe, zamontować lustro na drzwiach (wewnątrz lub na zewnątrz), a może wykleić półki tapetą? Odrobina kreatywności pozwoli Ci stworzyć niecodzienne rozwiązania, usprawniając przy tym niepozorną przestrzeń.
Spójrz na swoją pustą szafę i dokładnie przyjrzyj się wszystkim przedmiotom, które docelowo znajdą się w środku (ułóż je np. na łóżku albo podłodze). Na jakie grupy możesz je podzielić?
- Ubrania,
- książki,
- dokumenty,
- pamiątki itd.
Ubrania oczywiście podlegają dalszemu grupowaniu. Masz tutaj dużą dowolność – posegreguje je według:
- pór roku (letnie, zimowe, przejściowe),
- przeznaczenia (robocze, codzienne, sportowe, wyjściowe),
- rodzaju (swetry, spodnie, spódnice),
- domowników (ubrania damskie, męskie, dziecięce, dla zwierząt).
Szafa, którą da się dobrze zorganizować, ma wystarczającą ilość miejsca oraz taki układ półek i drążków, który umożliwi sensowe poukładanie wszystkich przedmiotów bez ich nadmiernego upychania. Oznacza to oczywiście, że powinnaś sprytnie zagospodarować każdy centymetr sześcienny wnętrza! Do tego celu świetnie nadają się organizery meblowe.
Jakie organizery do szafy wykorzystać?
Posegregowanie ubrań i innych przedmiotów pozwoli Ci na wyznaczenie strefy na każdą grupę (im większa grupa, tym więcej zajmie miejsca w szafie). Możesz układać rzeczy po prostu na półkach albo wieszać na wieszakach – w obydwu przypadkach warto postawić na funkcjonalne organizery do szafy:
- przegródki i wkłady do szuflad (niezastąpione do układania bielizny, skarpet, krawatów i innych dodatków),
- pudełka i uchwyty na buty (przezroczyste lub kolorowe),
- kosze i pojemniki (z pokrywkami i bez),
- tekstylne organizery (składane albo takie, które można powiesić na drążku).
Jeśli chcesz, żeby wnętrze Twojej szafy cieszyło oko, zadbaj o to, aby wszystkie wieszaki na ubrania, pojemniki i organizery łączył jakiś wspólny element – np. kolor, styl albo materiał wykonania. Dlaczego?
Gdyby każdy wieszak był z innej parafii (np. jeden druciany z pralni, drugi welurowy, a trzeci drewniany), a do tego na jednej półce znalazł się żółty, plastikowy koszyk, obok niego różowe pudełko, a jeszcze dalej pleciona skrzynka i przezroczysty, plastikowy pojemnik… ciężko byłoby zachować docelowy porządek i ład. Niespójne stylistycznie wieszaki i organizery wprowadzą chaos nawet do najlepiej zorganizowanej garderoby. Wiele innych, inspirujących rozwiązań znajdziesz na e-rejs.eu.
Techniczne aspekty Twojej szafy
Oczywiście organizacja szafy to nie tylko ładne pudełka i starannie zaplanowana przestrzeń. Podstawą powinna być solidna konstrukcja, która udźwignie ciężar, będzie łatwa do czyszczenia i pozwoli na późniejsze, ewentualne zmiany w organizacji. Jeśli w naszej komodzie lub szafie wnękowej mają znaleźć się szuflady – np. na bieliznę, buty czy drobne gadżety – upewnij się, że prowadnice do szuflad wykonane są z trwałego materiału, umożliwiają łatwe użytkowanie i posiadają dodatkowe właściwości. Obecnie najpopularniejsze są prowadnice kulkowe i rolkowe.
Ponadto, jeśli Twoja szafka lub komoda ma zaskakiwać designem, wybierz dodatkowe elementy – jak np. nóżki (https://e-rejs.eu/stopki-nogi-nozki-slizgacze-i-rolki/nogi) czy uchwyty. Te pierwsze pozwolą z łatwością czyścić przestrzeń pod meblem, a drugie – w szybki sposób nadadzą im zupełnie innego, zaskakującego designu.