Planujesz złożyć wniosek o kredyt hipoteczny? Oprocentowanie to temat, który nie pozwala Ci w nocy spać? Z artykułu dowiesz się, jakie są różnice między stałym a zmiennym oprocentowaniem , co będzie pomocne przy ocenie, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze!
Kredyt hipoteczny – oprocentowanie w bankach
Co najczęściej wywołuje zainteresowanie u kredytobiorców, którzy myślą o kredycie hipotecznym? Oprocentowanie stałe czy zmienne to główny temat rozmów z doradcą kredytowym. Każdy może wybrać jedną z dwóch możliwości, ale która faktycznie jest lepsza? Na to pytanie nie znają odpowiedzi nawet najbardziej szanowani eksperci. Zacznijmy jednak od tego, jakie są rodzaje oprocentowania kredytu hipotecznego w bankach i jakie są różnice między nimi.
Kredyt hipoteczny – jakie oprocentowanie:
- zmienne – wysokość raty uzależniona jest od aktualnie obowiązującej stopy procentowej określonej przez Radę Polityki Pieniężnej oraz marży ustalonej indywidualnie przez bank (można negocjować). W przypadku pierwszego parametru wielkość oprocentowania bazuje na stawkach WIBOR(R) 3M lub 6M, które zmieniają się co 3 albo 6 miesięcy. Oznacza to, że wysokość oprocentowania będzie zmieniać się w wyniku zmian wysokości stóp procentowych , co za tym idzie będzie zmieniać się rata płaconego kredytu – może ona zarówno wzrastać jak i spadać.
- stałe (określony czas obowiązywania, w większości banków jest to 5 lat) – to dobry wybór dla osób, które stawiają na bezpieczeństwo oraz stabilizację. Wysokość raty nie zwiększy się ze względu na ewentualne zmiany ekonomiczne, ale również nie obniży się. Oznacza to, że oprocentowanie kredytu nie zmieni się. Oprocentowanie stałe, którego wysokość jest ustalona przez bank i jest niezależne od zmian wysokości stóp procentowych, tzn. mimo iż stopa procentowa zmieni się nasza rata nie ulegnie zmianie i będzie taka sama przez okres obowiązywania stałej stopy.
Oba rozwiązania mają zarówno swoje plusy, jak i minusy. Wiele zależy od Twojej zdolności kredytowej, wielkości rat oraz ich liczby.
Szukasz kredytu hipotecznego? Oprocentowanie PKO może mieć formę zmienną albo stałą przez 5 lat. Sprawdź warunki banku: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/kredyty-hipoteczne/wlasny-kat-hipoteczny/
Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?
W przypadku kredytu hipotecznego, oprocentowanie to kluczowa informacja. Decyduje nie tylko o wysokości rat, ale również ostatecznej wysokości płaconych odsetek. Wśród ekspertów można znaleźć zwolenników zarówno oprocentowania zmiennego, jak i stałego. Tylko, która opcja będzie korzystniejsza? Stopa procentowa nie jest stabilna – w każdej chwili może spaść lub wzrosnąć. Dlatego brakuje jednoznacznych odpowiedzi.
- Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe
Oznacza, że raty nie zmieniają się ze względu na sytuację ekonomiczną – wszystko określa umowa kredytowa. Może to być jednak frustrujące, jeśli stopa procentowa zdecydowanie spada. W sytuacji, gdy wskaźnik WIBOR(R) znacząco skacze, nie trzeba się jednak obawiać, że domowy budżet z dnia na dzień się zmniejszy.
Oprocentowanie stałe to gwarancja bezpieczeństwa i stabilizacji. Banki dają taką możliwość na 5-7 lat w zależności od warunków. Po tym czasie można podpisać aneks do umowy i ponownie wybrać oprocentowanie stałe.
- Kredyt hipoteczny – oprocentowanie zmienne
Wysokość raty zmienia się w zależności od wskaźnika WIBOR(R) co 3 albo 6 miesięcy.. Kredytobiorca podejmuje ryzyko wzrostu rat i uszczuplenia domowego budżetu. Przed podjęciem decyzji najlepiej śledzić sytuację ekonomiczną oraz sprawdzać rekomendacje ekspertów. W przypadku zaciągania kredytu hipotecznego na kilkadziesiąt lat trudniej przewidzieć jak kształtować się będą stopy procentowe.
Zmiana sposobu oprocentowania kredytu hipotecznego
Jakie jest obecnie oprocentowanie kredytu hipotecznego? To zależy od oferty banku, marży oraz sytuacji ekonomicznej. Decyduje również wysokość posiadanego wkładu własnego. Co proponują kredytodawcy? W PKO Banku Polskim biorąc kredyt hipoteczny, oprocentowanie może być stałe przez 5 lat.. Wtedy nie musisz się obawiać zmiany wysokości rat ani denerwować się zmianami stóp procentowych. Po upłynięciu tego okresu zawsze możesz ponowić tę decyzję – wystarczy podpisać aneks do umowy i ustalić z bankiem nowe warunki spłaty. PKO Bank Polski umożliwia również na zmianę oprocentowania zmiennego na stałe w trakcie spłacania już kredytu hipotecznego. Wystarczy, że wziąłeś kredyt w złotówkach, spłacasz go regularnie i nie zostało Ci mniej niż 5 lat do końca obowiązywania umowy kredytowej.