Popularne przysłowie „mieszkanie ciasne, ale własne” odzwierciedla sytuację mieszkaniową wielu ludzi. Urządzenie małego mieszkania wymaga rezygnacji z wielu marzeń i skupieniu się na funkcjonalności i wygodzie. Niewielka powierzchnia mieszkalna, mimo swoich ograniczeń też może być stylowa i śliczna.
Urządzanie małego mieszkania- doświetlanie pomieszczenia
Małe mieszkanie powinno być dobrze oświetlone. Przyciemnione, słabe źródło światła działa przygnębiająco i dodatkowo sprawia, że powierzchnia wydaje się jeszcze mniejsza niż jest w rzeczywistości. Jeden solidny żyrandol to za mało. Prostym trikiem zwiększającym optycznie przestrzeń jest zainstalowanie wielu źródeł światła. Ciekawym wyborem jest listwa LED, lampa naścienna, oświetlenie w meblościance. Przy wielu źródłach światła różne kąty padania światła stworzą wrażenie wielowymiarowości.
Jasna kolorystyka wnętrza
Urządzanie małego mieszkania rodzi pytanie o najlepsze kolory wnętrza. Obowiązuje zasada, że do małych pomieszczeń najbardziej pasują jasne kolory ścian, sufitu, mebli. Pomalowanie mieszkania intensywnymi, ciemnymi, krzykliwymi kolorami czy też zastosowanie wzorzystej tapety przytłacza pomieszczenie – człowiek ma wrażenie, że nie ma tam miejsca. Jasny, stonowany, prosty wzór spowoduje, że mieszkanie optycznie zyskuje „na metrażu” a ponadto będzie jaśniejsze. Urządzając małe mieszkania powinno się unikać ciemnych barw. Oznacza to, że kolor mebli wenge lub czarny to nie jest dobry pomysł.
Jeden styl pomieszczenia
Przy urządzaniu małego mieszkania niezwykle ważne jest uzyskanie spójności stylu. Jeśli planujemy urządzić mieszkanie w stylu loftowym, to każde pomieszczenie powinno być zaaranżowane w tej stylistyce. Nie przełamujemy tego innym stylem. Dopuszczalny jest niewielki kontrast- mogą być jeden lub dwa elementy np. zabytkowy fotel lub sofa w intensywnym kolorze.
Niemniej jednak jeśli to za mało, można wyrazić siebie na wybranej ścianie. Na jednej ścianie można zdecydować na intensywniejsze barwy, np.: fototapetę, panele ścienne, pod warunkiem, że pozostałe ściany mają jasny kolor. Urządzenie w ten sposób jednej ściany nie zburzy ładu i porządku pomieszczenia. Na ścianie można też umieścić witrynę, przeszklony regał czy też szafkę RTV. Takie rozwiązanie odwróci również uwagę od pozostałych części pomieszczenia.
Zbyt wiele wzorów, faktur, kolorów zburzy porządek, który pozwala czuć się komfortowo na małych przestrzeniach. Powstanie chaos i nadmiar bodźców. Zamiast przytulnego wnętrza wyjście stylistyczny koszmarek.
Jednolita podłoga
Podłoga nie służy do wyznaczania stref pomieszczenia. W małym mieszkaniu musi być jednolita. Zmiana faktury i materiału podłogi, choć w jednym pomieszczeniu zaburza spójność stylistyczną, oznacza więcej stylów aranżacyjnych i optycznie pomniejsza przestrzeń. W niewielkim mieszkaniu spójność aranżacji pozwala zachować komfort użytkowania. Jeżeli chcemy rozdzielić aneks kuchenny od salonu to lepiej postawić na kuchenną wyspę, regał lub ściankę działową. Urządzanie małego mieszkania, np.: kawalerki wymaga zdecydowania się na jeden kolor podłogi.
Meble dwa w jednym
W mieszkaniu, w którym metraż nie zachwyca ważna jest każda przestrzeń. Dlatego lepiej sprawdzi się rozkładana kanapa lub narożnik niż nierozkładana sofa. Kanapa powinna mieć pojemnik na pościel, co ułatwia przechowywanie pościeli. Dobrym wyborem jest regał półotwarty, najlepiej jeszcze z szufladami, w którym mamy półki otwarte i zamykane. Przydatna jest komoda z szafkami i szufladami, a nawet z półką. Sprawdzają się szafki wiszące. Asortymentu w jasnych kolorach nie brakuje. Do szafy warto odkupić nastawkę, wtedy zyskuje się dodatkowe miejsce do przechowywania. Wysokie meble są praktyczniejsze w mniejszych pomieszczeniach, bo pozwalają na utrzymanie porządku.
W mniejszym mieszkaniu od czasu do czasu konieczny jest przegląd rzeczy i wybranie tych przedmiotów, z których korzystamy. Gromadzenie wszystkiego, „bo kiedyś się przyda” zmniejsza przestrzeń życiową.