Idealna roślina do ogrodu powinna być piękna, dekoracyjna i łatwa w uprawie. Drzewa są nieodłączną częścią ogrodu. Obok najbardziej popularnych drzew typu: wszelkiego rodzaju iglaki, drzewa owocowe, warto postawić na brzozę. Gatunek brzozy bardziej kojarzy się z parkiem, zaroślami, czy lasem niż z ogrodem, to jednak jest to pomysł godny rozważenia. Brzoza w ogrodzie prezentuje się fantastycznie.
Brzoza w ogrodzie– ciekawy pomysł
Ogród nie musi zmieniać się w sad. Oprócz drzew owocowych i modnych obecnie iglaków, warto sadzić inne gatunki drzew, także tych najbardziej znanych z parków i lasów. Posadzenie brzozy w ogrodzie może na początku dziwić, jednak biorąc pod uwagę jej dekoracyjność, trzeba przyznać, że powinna mieć swoje miejsce w prywatnym zieleńcu. Eksperyment może okazać się fantastycznym wyborem, z którego będziemy dumni.
Brzoza na taras
Brzoza to jedno z najpopularniejszych polskich drzew o wyróżniającej się, białej korze i drobnych liściach. Kojarzy się z romantycznym i sentymentalnym klimatem. Doskonale wygląda zarówna na dużej, jak i niewielkiej przestrzeni. Istnieją także odmiany miniaturowe przeznaczone do sadzenia w doniczkach. Dzięki temu brzoza może być ozdobą balkonu i tarasu. Odmiany miniaturowe można sadzić nie tylko w gruncie, ale również w doniczkach. Dzięki temu staną się efektowną ozdobą balkonu lub tarasu.
Zalety brzozy
Brzoza do ogrodu to efektowne drzewo o dekoracyjnym wyglądzie. Na dodatek jest niewymagająca, łatwa w uprawie i odporna na zmienne warunki atmosferyczne. Jest bardzo wiele gatunków brzozy, które przeznaczone są do ogrodu- są to zarówno mniejsze, jak i większe odmiany.
Kilka ciekawych gatunków brzozy do ogrodu
Poniższy przewodnik przedstawia najciekawsze gatunki brzozy do ogrodu.
Chyba każdy z nas zna brzozę brodawkowatą- najpopularniejszy gatunek tego drzewa w naszym kraju. Występuje naturalnie i w ogrodach Osiąga wysokość do 30 m. Cechuje się białą korą i rozłożystymi, zwisającymi pędy. Jest bardzo odporna na zmienne warunki atmosferyczne, dobrze znosi okres suszy i świetnie radzi sobie nawet w ubogich glebach, czyli idealna roślina do dużych ogrodów, w których jakość gleby nie zachwyca. Jej przeciwieństwem jest brzoza pożyteczna, która jest bardzo niskim gatunkiem – osiąga do 10 m wysokości i jest mniej rozłożysta. Preferuje suchą i przepuszczalną glebę. Jeszcze mniejsza jest brzoza brodawkowata Laciniata, które rośnie jedynie do 5 metrów, dlatego jest idealna do małych ogrodów i rabatek. Ma za to efektowne, długie pędy. Poradzi sobie na każdym rodzaju podłoża.
Brzozy na wilgotną glebę
Istnieją gatunki brzóz, które wymagają wilgotnej gleby i powinno się je sadzić w pobliżu oczek wodnych i w podmokłych ogrodach. Do takich brzóz zalicza się: brzozę omszana i brzozę papierową ( w przeszłości była wykorzystywana w Ameryce Północnej do wyrobu papieru).
Towarzystwo dla brzozy
Brzoza w ogrodzie przepięknie prezentuje się samodzielnie oraz w połączeniu z innymi gatunkami roślin, takimi jak:
- jałowce,
- tawuły,
- trawy ozdobne,
- wrzosy,
- lawenda,
- bukszpan,
- szałwia,
- różanecznik
Jeżeli posadzimy kilka brzóz, to utworzymy brzezinę, co wygląda wręcz bajecznie.
Brzoza alergen
Nie każdy może cieszyć się obecnością brzozy w ogrodzie. Jest ona silnym alergenem i dlatego nie powinni jej sadzić alergicy. Brzozy intensywnie pylą w kwietniu i maju. Ich nasiona spadają z drzew i bałaganią w ogrodzie.
Czas sadzenia brzozy
Idealnym momentem na sadzenie brzozy w ogrodzie jest końcówka jesieni, ale przed przymrozkami, które mogłyby zniszczyć młode drzewko. Sadzonka powinna być podparta, aby uchronić ją przed silnym wiatrem. Pędy przecina się na początku wiosny, a w okresie suszy, trzeba drzewko podlać. Brzozy są odporne na szkodniki, choć mogą je zaatakować mszyce i wtedy trzeba zastosować oprysk.
Sok z brzozy zbiera się na przełomie marca i kwietnia z takich gatunków jak: brzoza brodawkowa oraz brzoza omszała. Po pobraniu soku otwór należy zabezpieczyć gazą, aby nie dostały się owady.