Ideą powstania zaworów elektromechanicznych było usprawnienie kontroli przepływu medium roboczego poprzez wyeliminowanie czynnika ludzkiego. Innymi słowy, zlikwidowano potrzebę ręcznego sterowania zaworami, co w wielu przypadka przyczyniło się między innymi do rozwoju technologii przemysłowych. Trudno obecnie wyobrazić sobie np. funkcjonowanie robotyki czy choćby powszechnie znanych systemów ciepłowniczych bez zastosowania zautomatyzowanych procesów kontrolowanych przez zawory elektromagnetyczne.
- Zawory elektromagnetyczne – co to jest?
- Budowa elektrozaworu;
- Gdzie stosowane są zawory elektromagnetyczne?
- Zawory elektromagnetyczne – bezpłatne doradztwo.
Zawory elektromagnetyczne – budowa
Tym, co wyróżnia zawory elektromagnetyczne od pozostałych, jest wykorzystanie energii elektrycznej do uruchamiania siłownika elektrycznego zamykającego lub otwierającego przepływ medium (ciecz, gaz, materiał sypki).
Czynnikiem sterującym jest cewka wytwarzająca pole elektromagnetyczne. Pokonując opór sprężyny, rdzeń bądź kotwica zostają przyciągnięte aż do ogranicznika, otwierając drogę dla medium.
Zawory elektromagnetyczne do gazu lub innego medium zamykają się w momencie zaniku sygnału elektrycznego. Sprężyna wymusza powrót rdzenia lub kotwicy do pozycji wyjściowej.
Konkretne przeznaczenie zaworu determinowane jest jego budową:
- Rodzaj elementu sterującego;
- Przenoszony przepływ;
- Typ medium.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://www.zawory.com.pl/zawory-elektromagnetyczne,z,29.html.
Zastosowanie zaworów elektromagnetycznych
Zawory elektromagnetyczne opanowały niemal każdą dziedzinę przemysłu i życia codziennego. Są wszędzie tam, gdzie do poprawnego funkcjonowania urządzeń mechanicznych wymagane jest wykorzystanie medium roboczego.
Zawory elektromagnetyczne odróżniają się od siebie między innymi działaniem bezpośrednim bądź opcją serwosterowania.
Zastosowanie elektrozaworów wg branż:
- Budownictwie;
- Ciepłownictwie;
- Przemyśle spożywczym;
- Oczyszczalniach ścieków;
- Wodociągach;
- Myjniach;
- Suszarniach;
- Instalacjach chłodniczych;
- Kompresorach powietrza;
- Systemach pneumatycznych.
Zawory elektromagnetyczne, cennik, jak i trwałość zależne są od materiałów, z których zostały wykonane oraz technologii stosowanej przy ich produkcji. W sprzedaży dostępne są urządzenia proste oraz zaawansowane.
Elektrozawory — bezpłatne doradztwo
Wybór najodpowiedniejszego zaworu wymaga wiedzy fachowej, odnośnie do poszczególnych parametrów. Warto zatem skorzystać z bezpłatnej konsultacji specjalisty, który pomoże dobrać urządzenie odpowiadające zapotrzebowaniu w Twojej firmie. Z pewnością pomoże w tym doświadczenie i bogaty asortyment firmy oferującej zawory elektromagnetyczne.