Taśmy klejące wykorzystywane są na co dzień w gospodarstwach domowych, instytucjach publicznych i firmach z różnych branż. Sprawdzają się podczas pakowania paczek i prezentów oraz przy łączeniu ze sobą różnych przedmiotów. Taśmy klejące to produkty o wysokiej wytrzymałości i odporności na działanie różnych czynników. Specyfika taśm klejących jest efektem ich procesu produkcyjnego.
Produkcja taśmy klejącej
Obecnie produkcja taśmy klejącej jest praktycznie całkowicie zautomatyzowana. Pierwszym etapem produkcji taśm klejących jest przygotowanie mieszanki klejowej. W procesie produkcyjnym wykorzystuje się najczęściej kauczuk naturalny, kauczuk syntetyczny lub akryl. W zależności od rodzaju produkowanej taśmy niezbędne składniki poddawane są obróbce chemicznej – zazwyczaj dodawana jest do nich woda, rozpuszczalniki oraz pozostałe substancje zwiększające ich przyczepność. Następnym etapem jest nałożenie mieszanki klejowej na podłoże – papier, folię lub tkaninę. Wytworzony ten sposób materiał tnie się na wstążki o różnej szerokości i nawija na dopasowane rozmiarem rolki. Powstały produkt jest gotowy do sprzedaży.
W jaki sposób taśma samoprzylepna łączy się z podłożem?
Produkcja taśm klejących opiera się na znajomości technologii klejenia. Istotny jest dobór substancji klejącej w taki sposób, aby dzięki jej właściwościom fizycznym była ona w stanie połączyć się trwale z konkretnym podłożem. Ciekawostką jest to, że taśma klejąca nie wiąże się z powierzchnią w wyniku zachodzących reakcji chemicznych. Zawarty w niej klej dopasowuje się do najmniejszych nierówności podłoża, wypełnia je i trwale się do nich przyczepia. Klejenie, czyli łączenie się ze sobą dwóch powierzchni, odbywa się poprzez wzajemne przenikanie się cząsteczek (adhezja mechaniczna). Za to, jak długo taśma będzie przylegać do podłoża, odpowiedzialna jest kohezja, czyli zjawisko stawiania oporu przez ciała fizyczne. Odpowiednia płynność kleju pozwala na jego rozchodzenie się pod wpływem nacisku, a jego lepkość umożliwia rozpływanie się po powierzchni.
Jak przechowywać taśmy klejące, aby zachowały swoje właściwości?
Przydatność taśm klejących standardowo datuje się na sześć miesięcy. Dokładne informacje na ten temat zamieszczane są przez producenta na opakowaniu produktu. Istotne jest tutaj miejsce przechowywania taśm klejących. Aby nie utraciły swoich właściwości, powinny znajdować się w czystym, suchym oraz przewiewnym pomieszczeniu.
Taśmy klejące w ofercie TCM Service
TCM Service, jako wieloletni dostawca taśm samoprzylepnych, oferuje swoim klientom szeroki wybór tych produktów. Do dyspozycji kupujących są taśmy akrylowe, solventowe i Hot-Melt, dostępne w różnych wariantach rozmiarowych i wersjach kolorystycznych. Ponadto producent proponuje klientom możliwość stworzenia taśm klejących z własnym nadrukiem, co ułatwia specjalnie zaprojektowany w tym celu kreator. Wszystkie taśmy klejące z asortymentu TCM Service wyróżniają się wysoką siłą klejenia i wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych.