Kuchnia otwarta na salon wymaga spójnej koncepcji aranżacyjnej. Zastosowanie w kuchni tych samych materiałów wykończeniowych, oświetlenia i dekoracji, co w salonie tworzy harmonijną całość tych przestrzeni. Przy dużej powierzchni kuchennej oryginalnym pomysłem może być otwarta kuchnia bez górnych szafek. Zerwanie ze schematem może przynieść zaskakujący efekt. Warunkiem powodzenia takiego rozwiązania jest posiadanie miejsca na przechowywanie garnków, talerzy, czy sypkich produktów spożywczych.
Kuchnia bez górnych szafek-warunek funkcjonalności
Dodatkową powierzchnią do przechowywania staje się wyspa kuchenna, która jest granicą między kuchnią a salonem. Wyspa przejmuje funkcję blatu kuchennego lub miejsca do spożywania posiłków. Warunkiem tego, aby kuchnia bez górnych szafek była funkcjonalna i ergonomiczna, jest zwiększenie ilości dolnych szafek. Najbardziej sprawdza się układ w kształcie „U”. Zabudowa kuchenna w takim przypadku będzie dłuższa niż na jedną ścianę. Problemem może być funkcjonalne ustawienie urządzeń agd.
Dodatkowe wyposażenie szafek dolnych
Do kuchni bez szafek górnych, potrzebne są szafki dolne z dodatkowym wyposażeniem, np.: mogą to być szafki cargo, narożne, liczne szuflady, wysuwane półki na napoje. Każda dostępna przestrzeń w szafkach musi być maksymalnie wykorzystana. Przy wyborze szafki dolnej ważny jest też udźwig mebla – im większy, tym więcej przedmiotów możemy w niej schować. Szafki dolne powinny być solidnym meblem o nowoczesnym designu.
Kuchnia bez mebli górnych w różnych stylach
Brak górnych szafek w dużej kuchni sprawdza się w minimalistycznym i loftowym stylu. Niezagospodarowana przestrzeń nad aneksem podkreśla jego oszczędną aranżację. Wolna od zabudowy ściana znakomicie wygląda także w stylu wiejskim i rustykalnym.
Zagospodarowanie wolnej ściany
Funkcjonalnym pomysłem na urządzenie pustej ściany w kuchni bez górnych szafek są półki nad blatem. Wiszące regały zapewniają tak potrzebne miejsce do eksponowania kubków, organizerów kuchennych, przyprawników, czy książek z przepisami kulinarnymi. Uroczo wyglądają w otwartej przestrzeni, ponieważ nic ich nie przysłania. Półki znakomicie zastępują zamykane szafki pod zabudowę. Drewniano- metalowe półki dopełniają aranżację w stylu loft (industrialnym), a masywne drewniane półeczki podkreślą urodę wnętrza rustykalnego. Proste wersje z MDF pomogą w funkcjonalnym urządzeniu kuchni w stylu nowoczesnym lub skandynawskim. Szafki mogą być też zastąpione uchwytami. Kubki wiszące na relingach zwracają uwagę, każdego kto wejdzie do kuchni. Metalowe, chromowane uchwyty sprawdzają niezależnie od koloru mebli. Czarne relingi oraz uchwyty ślicznie wyglądają na tle z białych ścian i beżowych mebli. Kontrastujące dodatki ożywiają jasne wnętrze.
Jak w szkole
Wolną ścianę bez szafek w naszej kuchni można pomalować specjalną grafitową farbą tablicową. To nie tylko ozdobne wykończenie ściany, ale także rodzinny komunikator – świetne miejsce do napisania informacji o pozostawionym w lodówce jedzeniu, liście zakupów i obowiązkach domowych. Ściana o wyglądzie tablicy służy jako rodzinna galeria pamiątek. Do pisania po ścianie z farby tablicowej nadaje się zwykła kreda, którą można kupić w marketach na dziale z artykułami szkolnymi.
Motyw ombre na ścianie
Ściana w kuchni bez górnych szafek nie zawsze musi być przestrzenią użytkową. Pomalowanie jej na oryginalny sposób sprawi, że stanie się przepiękną ozdobną kuchni. Ściana ombre, czyli dwa lub trzy kolory, wymieszane ze sobą tak, by jeden stopniowo przechodził w drugi to trend, który mocno trzyma się w kategorii ulubionego wykańczania ścian.
Niezagospodarowana ściana z betonu architektonicznego
Surowe, nowoczesne lub industrialne wnętrza mogą zostać podkreślone za pomocą betonu architektonicznego. Mieszanka przepięknie wygląda z szarymi, czarnymi lub drewniano -czarnymi meblami. W roli betonu architektonicznego znakomicie wygląda fototapeta o tym wzorze. To tańsza alternatywa, a prezentuje się równie zjawiskowo.