Domek na działce to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób lubiących spędzać czas na łonie natury, z dala od wielkiego miasta. Domek na działkę może różnić się od siebie między innymi metrażem. Do wyboru są domki drewniane całoroczne bez pozwolenia 35m2 oraz 70m2. Jaki domek na działce rekreacyjnej bez pozwolenia wybrać? Podpowiadamy!
Gotowe całoroczne domki na działkę — jaki metraż wybrać — 35m2 czy 70m2?
Jaki całoroczny domek letniskowy wybrać — domek na zgłoszenie 35m2 czy domek 70m2 bez pozwolenia? Oto garść najważniejszych informacji, które ułatwią podjęcie tej decyzji.
Ustawą z dnia 17 września 2021 roku o zmianie ustawy — Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zostały wprowadzone nowe przepisy odnośnie domków na zgłoszenie (bez pozwolenia). Zgodnie z nimi, wolnostojący, parterowy domek letniskowy, którego powierzchnia do zabudowy przekracza 35m2, lecz jest mniejsza niż 70m2, z rozpiętością elementów konstrukcyjnych do 6m i wysięgiem wsporników do 2m może zostać wybudowany na zgłoszenie.
Domek na zgłoszenie 35m2 musi spełniać następujące wymogi. Domki na zgłoszenie 35m2 muszą być budynkami wolnostojącymi nie wykorzystującymi w konstrukcji elementów innego obiektu budowlanego i nie połączonymi z nimi. Domki 35m2 powinny być budynkami parterowymi. Za kondygnację nie uznaje się tutaj antresoli czy strychu. Domki drewniane całoroczne bez pozwolenia35m2 muszą także spełniać wymogi budynku rekreacji indywidualnej (określenie to odnosi się do budynku przeznaczonego do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35m2 lub powyżej 35m2, ale nie większej niż 70m2. Są one objęte uproszczoną procedurą zgłoszenia z projektem budowlanym. Chcąc wybudować domki do 70m2 nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Jedyne formalności, jakich należy tu dopełnić to zgłoszenie budowy w urzędzie i dołączenie oświadczenia o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową i kompletności dokumentacji. Uproszczenie procedury polega również na tym, iż właściciele sąsiadujących nieruchomości nie mogą wnosić sprzeciwu odnośnie budowy takiego obiektu.
A co, jeżeli chodzi o domy 70m2 bez pozwolenia? Ich budowa wymaga zawiadomienia organów nadzoru budowlanego oraz projektanta sprawującego nadzór autorski nad zgodnością realizacji budowy z projektem o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Co więcej, przed rozpoczęciem prac niezbędne jest geodezyjne wyznaczenie prac, a po ich zakończeniu — przeprowadzenie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
Całoroczne gotowe domki 35m2 vs 70m2 — różnice w formalnościach
Zgłoszenie domku do 35 m a do 70 m — jakie są główne różnice w formalnościach, jakich należy tu dopełnić. Jeśli chodzi o dom bez pozwolenia 35 m2, przepisy obowiązujące aktualnie w Polsce zakładają, że czas oczekiwania na warunki zabudowy wynosi 21 dni. Co do obiektów, jakimi są domki letniskowe 70m2, jest to 90 dni. Zgłoszenie budowy domku letniskowego o metrażu do 35m2 nie wymaga miejscowego projektu zagospodarowania budowy oraz zatrudnienia kierownika budowy. Domki letniskowe 70 m2 na zgłoszenie wymagają natomiast oświadczenia inwestora o przejęciu odpowiedzialności za kierowanie budową.
Domek na działkę — dlaczego warto wybrać całoroczny?
Jaki całoroczny domek letniskowy wybrać? Zanim omówimy tę kwestię, warto wyjaśnić, czym domek całoroczny na zgłoszenie różni się od letniskowego. Drugi z nich, jak sama nazwa wskazuje, służy do letniego wypoczynku. A co, jeżeli chodzi o dom całoroczny bez pozwolenia 70m2 czy 35m2? Tym, co wyróżnia domek całoroczny bez pozwolenia jest odpowiednie uszczelnienie i ocieplenie. Konstrukcja budynku, jakim jest domek drewniany całoroczny 70m2 czy 35m2 jest przeważnie wypełniona wełną mineralną. Domek całoroczny 35m2 lub 70m2 szybko się nagrzewa i wolno traci ciepło. Domek całoroczny drewniany jest wyposażony w szczelną stolarkę drzwiową i okienną, zapewniając stały komfort cieplny, bez względu na panującą za oknem pogodę.
Wiemy już, czym jest domek całoroczny. A z jakiego materiału najczęściej się go buduje? W znaczącej części przypadków, do czynienia mamy z budynkiem, jakim jest domek z drewna całoroczny. Trudno się temu dziwić. Drewno jest bowiem materiałem zarówno bezpiecznym, jak i wytrzymałym, energooszczędnym i ekologicznym. Wszystko to sprawia, że drewniany domek uzyskuje znakomite parametry cieplne. Tworzy on swój własny mikroklimat, naturalnie regulując wilgotność w poszczególnych pomieszczeniach. Specyficzną odmianą takiego budynku jest mobilny domek całoroczny. Tym, co go wyróżnia jest konstrukcja podwoziowo — kołowa umożliwiająca ustawienie go na lawecie transportowej, a następnie w pełni bezpieczne przewiezienie do miejsca docelowego.