Budleja Davida to inaczej motyli krzew. Już nazwa wiele mówi o roślinie- krzew pięknie pachnie, wabi motyle i cudownie wygląda. To wszystko sprawia, że nasz ogród zaczyna wygląda jak zaczarowany raj. Ogromne, długie kolby pokryte drobnymi kwiatkami oczarują nasze oczy. Jest niezbyt wymagająca w uprawie. Budleja to zachwycająca roślina, którą bez wątpienia warto mieć w ogrodzie. Z daleka wygląda niczym wielki, zgrabnie ułożony bukiet.
Budleja Dawida- piękna sceneria do zdjęć
Budleja Dawida nie ujdzie uwadze gości naszego ogrodu i osób przechodzących obok. Wiele osób będzie robiło przy niej zdjęcia, ponieważ jest cudnie wyglądającą rośliną. Jest to silnie rosnący krzew liściasty- może dorastać nawet do 3 metrów. o charakterystycznych długich kwiatostanach (30-70 cm) w kształcie wiechy/kolby. W zależności od odmiany kwiaty budlei mają barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową. Budleja przyjemnie pachnie i masowo obsiadają ją motyle, w wielu językach roślina ta nazywana jest motylim krzewem. Uroczy zapach niesie się po ogrodzie. To takie unikalne połączenie delikatnego zapachu kwiatów i lekko pudrowej nuty. Wystarczy zamknąć oczy, wyciszyć się, aby nas umysł wyruszył w podróż do ogrodu pełnego kolorowych kwiatów i delikatnych motyli. To naprawdę niezwykłe doznanie, które potrafi uspokoić nerwy i pomaga odrzucić stres. Pędy pod ciężarem kwiatów – wyginają się łukowato.
Jak wysiewać budleję?
Nasiona budlei najlepiej jest wysiewać od marca do maja, do skrzynek, przykrywając je cienką warstwą ziemi i zacieniając papierem. Następnie siewki musimy rozpikować na palety lub do doniczek. Budleję Dawida należy sadzić na glebie żyznej, przepuszczalnej i zasadowej – w miejscu nasłonecznionym. Ważne jest, że powyższy krzew można sadzić nawet jesienią i to po pierwszych przymrozkach. Jest ona wrażliwa na brak powietrza w glebie, dlatego parę razy w roku ziemię wokół krzewu trzeba lekko spulchnić. Właściciel tej pięknej rośliny musi pamiętać, aby nie dopuszczać do rozrastania się chwastów w jej sąsiedztwie. Plewienie pod tym krzewem jest ogromnie ważne nie tylko ze względów estetycznych. Jest szczególnie ceniona ze względu na długie i późne kwitnienie – obdarza właścicieli i ogród pięknymi kwiatami od lipca do października (w październiku niektóre odmiany powtarzają kwitnienie).
Upały i mrozy
Podczas upałów i w okresie suszy ten cudowny krzew szybko więdnie, dlatego też trzeba wtedy ją obficie podlewać. Młode okazy nie mają dużej odporności na mrozy, dlatego powinno się je okrywać przez zimą kopczykiem ziemi, kory, trocin lub liści (podobnie jak róże krzaczaste). Krzew rośnie dość szybko i zrzuca liście na zimę. Nie jest w pełni mrozoodporny i wymaga silnego cięcia i okrywania na zimę. Owoce występują w postaci dwuklapkowych torebek wypełnionych nasionami.
O pochodzeniu i zastosowaniu budlei
Naturalnie występuje w Chinach i Japonii. Na całym świecie zyskała popularność jako roślina ogrodowa i parkowa. O ile kolor płatków kwiatów budlei Dawida jest różny w zależności od odmiany, tak środek niezmiennie pozostaje pomarańczowy. Ze względu na swój rozłożysty pokrój,omawiany krzew ozdobny świetnie sprawdza się w roli żywopłotów. Ogrodnicy doceniają fakt, że jest to roślina tolerancyjna i odporna na zanieczyszczenia powietrza, przez co doskonale sprawdza się w środowisku miejskim. Kwiatostany budlei Dawida nadają się do cięcia, dzięki czemu mogą stanowić ozdobę w wazonie, wypełniając p cały dom swym oszałamiającym, cudownym aromatem.
Jakie rośliny sadzić obok budlei?
Ogród powinien być odpowiednio skomponowany. Rośliny trzeba tak dobrać, żeby cudownie razem wyglądały i nie stanowiły dla siebie przeszkody. Obok budlei Davida można posadzić takie rośliny jak:
stokrotki, pelargonie czy petunie. wiciokrzewy, hortensje lub japońskie pierwiosnki. jaśminy, irgi czy różaneczniki, mięta, bazylia czy rozmaryn. paprotki, paprocie lub fikusy.