Piękny balkon to idealne miejsce do wypoczynku na wolnym powietrzu. Można tam rozkoszować się poranną kawą, relaksować się wieczorową porą lub spędzać czas ze znajomymi, jeśli tylko pozwalają na to warunki i metraż. Aby jednak balkon był naprawdę wygodny, potrzeba na nim odpowiednich mebli, o które należy właściwie zadbać – zwłaszcza przed okresem zimowym.
Jak pielęgnować meble, by posłużyły przez wiele lat? Gdzie je przechowywać i co zrobić z dodatkowymi akcesoriami? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Różne meble balkonowe, różne formy pielęgnacji
Na balkonach ustawia się rozmaite meble do wypoczynku. Bywają to kanapy, fotele i leżaki, a także stoliki kawowe lub pełnowymiarowe stoły. Podczas ich zakupu zwraca się uwagę na styl produktów, ich wielkość i dopasowanie do całej przestrzeni. Ważnym elementem jest dobór właściwych materiałów – to od nich zależy w dużej mierze późniejsza pielęgnacja mebli.
Od lat wielką popularnością cieszą się meble drewniane i rattanowe – ponadczasowe, naturalne i wygodne. Warto jednak pamiętać, że wymagają one odpowiedniej troski, by posłużyły przez długi czas. Najlepiej sprawdzają się na zadaszonych balkonach i tarasach, gdzie nie są bezpośrednio narażone na zalanie podczas opadów. Co więcej, należy pamiętać o regularnej impregnacji i dokładnym czyszczeniu.
Jak dbać o meble drewniane i rattanowe? Powierzchnię drewna przeciera się wilgotną szmatką zamoczoną w wodzie z odrobiną detergentu. Przy meblach rattanowych stosuje się wodę z odrobiną kwasku cytrynowego. Należy uważać, by nadmiar wody nie wsiąknął w mebel. Dodatkowo przynajmniej raz w sezonie (np. przed okresem zimowania) wyposażenie tego typu trzeba impregnować – specjalnym preparatem na bazie wosków, olejów lub lakierów, zgodnym z zaleceniami producenta.
Innym rodzajem mebli na balkon są meble z tworzywa. Do najbardziej trwałych zaliczają się produkty z polipropylenu i technorattanu. Są odporne na warunki atmosferyczne i wyróżniają się zróżnicowanym wzornictwem.
Jak dbać o meble z tworzyw sztucznych? Można je czyścić wodą z detergentem. Nie wymagają ponadto zabiegów impregnacyjnych, co znacząco ułatwia pielęgnację.
Gdzie przezimować meble balkonowe?
Kolejną kwestią pozostaje zimowanie wyposażenia z balkonu. Gdy kończy się sezon letniego wypoczynku na świeżym powietrzu, warto zadbać o meble ogrodowe, by zabezpieczyć je przed kaprysami pogody. Co powinno się zrobić?
Wyposażenie z naturalnych materiałów wymaga przechowywania w suchych warunkach. Dlatego meble rattanowe i drewniane najczęściej chowa się w piwnicach, garażach lub innych pomieszczeniach gospodarczych. Można przykryć je plandeką lub folią, by niepotrzebnie się nie zakurzyły, pozostawiając jednak dostęp powietrza.
Meble z tworzyw sztucznych, dostępne na przykład w Bazkar, w większości przypadków da się przechować przez całą zimę na balkonie. Co najwyżej warto przykryć je pokrowcami lub folią, by nie ubrudziły się w trakcie opadów.
Zabezpieczenia wymagają ponadto tekstylne akcesoria, jak poduszki, dywaniki czy parasole ogrodowe. Powinno się wyprać je przed końcem sezonu, a następnie zmagazynować w domowych wnętrzach.
Jak zatroszczyć się o balkon przed zimą?
Meble na balkonie pozwalają przyjemnie spędzać czas poza czterema ścianami. Zadbajmy o nie zatem, by w optymalnej formie posłużyły przez lata. Wbrew pozorom nie jest to specjalnie skomplikowane. Trzeba tylko stosować się do kilku zasad przedstawionych powyżej.