Rusztowania budowlane od zawsze stanowiły podstawowe wyposażenie każdej ekipy budowlanej, która wykonuje pracę zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Choć zwiększają one wydajność prac na wysokościach, to, o czym należy pamiętać przede wszystkim to bezpieczeństwo. Czy szkolenie dla pracowników realizujących swoje zadania na rusztowaniu jest obowiązkowe? Co o tym mówią przepisy BHP?
Podstawowe szkolenia pracowników – co trzeba zaliczyć by pracować na rusztowaniu?
Trudno wyobrazić sobie dzisiaj wykwalifikowaną i profesjonalną ekipę budowlaną, która realizuje swoje zadania bez użycia rusztowania. Zarówno rusztowania stacjonarne, jak i te mobilne przyspieszają postęp prac, zapewniają możliwość pracy kilku osób na jednej platformie, co pozytywnie wpływa także na ogólną jakość wykonanego zadania.
Warto jednak pamiętać, że choć rusztowania Krause – rusztowania-krause.dmn.pl to stabilne i wytrzymałe konstrukcje, służą one do pracy na wysokości, a taka specyfika obowiązków jest uregulowana przez przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. A zatem, choć przepisy nie są bardzo restrykcyjne, wymagają one, by każdy nowy pracownik przeszedł instruktaż stanowiskowy. Instruktaż ten powinien obejmować przede wszystkim informacje o podziale pracy, wymogu stosowania środków ochrony indywidualnej i podstawowej wiedzy, jak na rusztowaniu się poruszać. Ponadto każdy pracownik, który zostanie oddelegowany do pracy na wysokości, musi przedstawić badania lekarskie, które nie stwierdzają przeciwwskazań do realizowania tego typu obowiązków.
Dodatkowe zabezpieczenia przed rozpoczęciem pracy – jakie akcesoria zwiększą bezpieczeństwo?
Zgodnie z przepisami to pracodawca powinien zadbać o maksymalne bezpieczeństwo swoich pracowników, którzy realizują swoje obowiązki służbowe na wysokości. W związku z tym nie tylko upewnienie się o aktualności badań i instruktaż stanowiskowy powinien być przedmiotem uwagi firmy, a także zapewnienie najwyższej jakości konstrukcji, które cechują się zgodnością z międzynarodowymi normami jakościowymi.
Zarówno rusztowania, jak i drabiny jednostronne – alve.pl to uniwersalne elementy wyposażenia, które powinny charakteryzować się odpornością, wytrzymałością i odpowiednią stabilnością. W tym celu coraz częściej do konstrukcji wysokościowych montuje się dodatkowe akcesoria, które przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo, ale także pozwalają w wykonywaniu pracy lepiej i szybciej. O czym mowa? Przede wszystkim o koszach bezpieczeństwa, dodatkowych stopniach umożliwiających łatwe wejście i zejście z rusztowania czy specjalnych siatkach, które minimalizują ryzyko upadku z wysokości. Z takim wyposażeniem każda praca na rusztowaniu zakończy się sukcesem.
A co z domowymi pracami na rusztowaniu?
A co z pracami realizowanymi indywidualnie, przez osoby, które mają aspirację do samodzielnego wykonania prac przy elewacji lub malowania wysokich pomieszczeń? Oczywiście samodzielnie domu nie zbudujemy, co więcej, należy się najpierw zastanowić, czy w obecnej sytuacji gospodarczej opłaca się rozpoczynać budowę domu? Jednak popularność rusztowań mobilnych w prywatnym użytku znacząco wzrasta.
Tutaj niestety nikt nie będzie w stanie zweryfikować, czy prace postępują w duchu BHP. Każdy właściciel domu powinien we własnym zakresie upewnić się, że potencjalne zadania wykonywane na wysokości nie zwiększają ryzyka upadku lub innych obrażeń. W tym celu należy koniecznie inwestować w sprzęt najwyższej jakości – rusztowania i drabiny sprawdzonych marek to rozwiązanie, które być może nie wyeliminuje, ale znacząco zmniejszy potencjalne niebezpieczeństwa.