Już są! Pierwsze wiosenne, dobroczynne zioła. Kwitną cudownymi, delikatnymi kwiatuszkami. Natura obdarza nas leśną i polną apteczką. Dlatego warto poznać wiedzę naszych słowińskich przodków o ziołach i kwiatach. Wiele z tych przekonań potwierdziła współczesna nauka. Powraca trend na wykorzystanie ziół w domowym lecznictwie, na niekoszenie ich w ogrodzie i na łąki kwietne. Zioła to nie chwasty, które zwyczajowo wyrywamy, tylko drogocenne rośliny, które w pospolitych schorzeniach lepiej pomagają niż lekarstwa z apteki. A do tego mamy je za darmo. Leśna i polna apteczka zaczyna się wiosną. Wtedy rośnie jasnota purpurowa i bluszczyk kurdybanek. Obie rośliny są cenione w kuchni i lecznictwie. Mają pewne podobieństwa w wyglądzie.
Jasnota purpurowa i bluszczyk kurdybanek- skarb z łąki
Ileż to razy je mijamy, nie zdając sobie sprawy, jakie dobro mamy przed oczami. Jasnota purpurowa często nazywana jest pokrzywą kwitnącą (pokrzywą głuchą <nie parzy>) lub fałszywą miętą. .Liście i kwiaty są jadalne. Zioło łagodzi bóle głowy, działa korzystnie na układ trawienny, przeciwzapalnie oraz ochronnie na wątrobę. To także naturalny lek na nieżyt górnych dróg oddechowych. Należy ją zbierać z dala od uczęszczanych dróg i innych źródeł toksyn. Można ją zjadać sałatkach, zupach czy zapiekankach lub na surową na kanapce. Pomaga też odstraszać mole- te wścibskie owady nie lubią jej zapachu. Ma niebieskofioletowe kwiaty i zielone liście, czasem z fioletowo-czerwono-bordowym zabarwieniem. Bluszczyk kurdybanek działa zbawiennie na trawienie i przemianę materii. Jest bogaty w składniki odżywcze i sole mineralne. W surowcu bluszczyku występują garbniki, te natomiast działają przeciwzapalnie, przeciwbiegunkowo, przeciwgorączkowo i ściągająco.
Zdrowe, bo naturalne
Warto „pochylić się” wymienionymi roślinami, bo to dużo zdrowsze, łatwiejsze i tańsze niż pójść do sklepu i kupić torbę gotowych przypraw. Pod stopami, na łące, a czasem jako samosiejkę w ogrodzie mamy skarb natury, którego nie zastąpi żadna gotowa przyprawa. Skarb, w którym nie ma dodatkowej soli, konserwantów i innych zbędnych polepszaczy smaku. Jasnota purpurowa i bluszczyk kurdybanek powinny zagościć wiosną w naszych filiżankach i na talerzach. Wiele na tym zyskamy zdrowotnie. Jak zrobić napar łyżki ziela lub 3 łyżki kwiatów zalewa,y 0,5 litra wrzącej wody, odstawiamy na 20 minut, przecedzamy i możemy pić
.
Właściwości bluszczyku kurdybanku
Bluszczyk kurdybanek (, znany również jako kurdybanek lekarski czy bluszczyk polny, jest wieloletnią rośliną zielną należącą do rodziny jasnotowatych. Rośnie niemal w całej Europie, Azji oraz Ameryce Północnej, gdzie został zawleczony. Roślina ta jest często spotykana na łąkach, w lasach, przy drogach, a także w ogrodach. Od dawna wykorzystywany w medycynie ludowej jako środek przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i na dolegliwości układu oddechowego. Zawiera wiele aktywnych składników, takich jak flawonoidy, terpeny czy kwas rozmarynowy.
Wygląd bluszczyka
Bluszczyk kurdybanek jest rośliną niską, dorasta do 15 do 30 cm. Jego łodygi są rozłożyste, często płożące się na ziemi i ukorzeniające w węzłach, co sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się rośliny. Liście są sercowate lub nerkowate, z ząbkowanymi brzegami i są zwykle umieszczone na długich ogonkach. Są one również bogato unerwione. Barwa liści to głęboka zieleń. Kwiaty bluszczyka kurdybanku są dość drobne, mają intensywny fioletowy lub czasem różowy kolor. Roślina kwitnie wiosną i wczesnym latem.
Uroda jasnoty purpurowej
To śliczna i delikatnie wyglądająca roślina, która wyglądem przypomina miętę. Jasnota purpurowa ma łodygę o kanciastych brzegach, sercowato okrągłe liście, które pokryte drobnym meszkiem. Liście występują w kilku rzędach, a spomiędzy nich wyrastają piękne, purpurowe kwiaty. Górne liście jasnoty purpurowej też niejednokrotnie przybierają purpurowego zabarwienia, co wygląda wręcz bajkowo. Jej smak przypomina miks szałwii i pokrzywy.