9
Opublikowany 29 września 2012 autor Jaroslaw Wejda w Blogroll
 
 

Budowa garażu od podstaw


Miejsce postojowe dla naszego samochodu często stawia przed nami dylemat co wybrać – wiatę czy garaż. Dzisiaj jednak nie zamierzam rozwodzić się nad tym które rozwiązanie będzie lepsze – garaż praktycznie pod każdym względem będzie lepszy – chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, zabezpiecza przed kradzieżą i wandalizmem, jest też zdecydowanie pewniejszym miejscem parkingowym. Jeśli chodzi zaś o sytuację prawną to zarówno na garaż jak i na wiatę potrzebne jest specjalne pozwolenie na budowę – uwarunkowane wieloma czynnikami – jednak dziś nie będziemy w nie wnikać. Tematem dzisiejszego artykułu będzie zaś budowa naszego własnego miejsca postojowego od podstaw. Zatem zaczynajmy.

Po pierwsze zastanówmy się nad wielkością tworzonego przez nas garażu. Jeśli mamy jeden samochód wystarczający będzie niewielki budynek z jednym stanowiskiem postojowym. W przypadku jednak gdy planujemy zakup kolejnego auta w przyszłości – lepszym rozwiązaniem będzie budowa garażu dwu-stanowiskowego. Kolejną sprawą nad jaką musimy się zastanowić to materiał wykorzystany do budowy garażu – możemy stworzyć garaż drewniany, murowany lub blaszany w zależności od naszego upodobania. Pamiętajmy jednak by konstrukcja naszego garażu nie “gryzła” się wizualnie z resztą budynków i domem – jak będzie wyglądał “blaszak” przy pięknym murowanym domu. Dla tych którzy mają większe możliwości finansowe firmy projektowe oferują masę gotowych projektów garaży – wystarczy tylko wybrać pasujący dla naszych upodobań. Gdy zastanowimy się już nad wszystkim możemy przystępować do budowy.

  

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić niezależnie od typu garażu jaki wybierzemy jest zrobienie wykopu pod fundamenty odpowiednio pod wymiary konstrukcji. Następny etap to wylewanie fundamentów. Pózniej w zależności od tego jaki typ materiału na ściany wybraliśmy postępujemy dalej według systemu budowniczego. Najtańsza opcja to wybór blaszanego gotowego garażu – wówczas gotową kostrukcję tylko “montujemy” na fundamentach. Minusem tego rozwiązania jest niska efektowność i nietrzymanie ciepła – zimą samochód może “zbuntować się” i nie odpalić. Efektowność wizualną można jednak poprawić poprzez wybór garażu z blachy ocynkowanej – który możemy również otynkować. Pamiętajmy jednak o zmieniających się warunkach klimatycznych – garaż blaszany jest dość lekką konstrukcją – przy tornadach i wichurach może zostać zniszczony. Lepiej wybrać będzie trwalszy materiał (niestety droższy) czyli drewno bądz cegłę. Tańszym rozwiązaniem jest wybór konstrukcji murowanej jednak ostateczny wybór zależy już wyłącznie od wymagań przyszłych odbiorców. W przypadku drewnianych garaży możemy budować go sami od podstaw z tzw. płyt OSB lub też wybrać gotową konstrukcję – cena takiego rozwiązania może nas odstraszyć – zaczynają się one od 6 tysięcy wzwyż. Zrekompensują nam to jednak efektem wizualnym. Pamiętajmy również że w celu ochrony przed szkodliwymi czynnikami garaż drewniany należy zabezpieczać specjalnymi impregnatami podobnie jak dom z drewna. Jest on też mniej trwały od garażu murowanego i trudniejszy w budowie. Ostateczny wybór należy jednak do nas.

 

Zródła: GrafikaGoogle

 


Jaroslaw Wejda