Rynek finansowy jest niezwykle dynamiczny i w krótkim czasie potrafi zmienić się w sposób diametralny. Dotyczy to także cen kredytów, w szczególności hipotecznych, które zaciągamy na co najmniej kilkanaście lat. Jeśli kilka lat temu zdecydowaliśmy się na kredyt w momencie, kiedy był stosunkowo drogi, możemy starać się o jego refinansowanie. Sprawdź, na czym polega kredyt refinansowany i co warto wiedzieć na jego temat.
Kredyt refinansowany ‒ co to takiego?
Kredyt refinansowany dla wielu osób oznacza to samo co kredyt konsolidacyjny. Choć można doszukiwać się pewnych podobieństw, istnieje pomiędzy nimi zasadnicza różnica. Kredyt konsolidacyjny opiera się na połączeniu w jedną całość różnych od siebie zobowiązań w postaci kredytów lub pożyczek.
Kredyt refinansowany to z kolei wygodny sposób przeniesienia swojego określonego zobowiązania z jednej instytucji finansowej do drugiej, musi jednak dotyczyć tego samego celu, na jaki wcześniej zaciągnęliśmy dług.
Refinansowanie kredytu oznacza praktycznie to samo co refinansowanie pożyczki, jednak w tym przypadku również istnieje różnica. Kredyt refinansowany możemy otrzymać jedynie w banku i zwykle dotyczy on tylko hipoteki.
Innymi słowy: jeśli uważasz, że Twoja hipoteka nie jest wystarczająco korzystna, masz prawo, aby postarać się o jej refinansowanie.
Kredyt refinansowany ‒ dla kogo?
Zanim podejmiesz decyzję o zaciągnięciu kredytu refinansowanego, warto sprawdzić, jakie warunki należy spełniać, aby go otrzymać.
Trzeba pamiętać o tym, że kredyt refinansowany nie jest dostępny dla każdego. Mogą się o niego ubiegać osoby, które posiadają już kredyt hipoteczny i z różnych powodów nie są zadowolone ze swojego zobowiązania, szczególnie jeśli comiesięczna rata w porównaniu z innymi ofertami jest o wiele wyższa.
Jeśli zaliczasz się do grona takich osób, przed podjęciem ostatecznej decyzji powinieneś wykonać research w celu porównania ofert i wyboru tej, która będzie spełniać Twoje wszystkie wymagania.
Refinansowanie kredytu hipotecznego ‒ na czym polega i jak przebiega?
Refinansowanie kredytu hipotecznego w dużej mierze przypomina zaciągnięcie nowego zobowiązania. Pierwszy krok po wybraniu najkorzystniejszej dla nas oferty to złożenie wniosku o udzielenie finansowania. Następnie bank, po otrzymaniu takiego wniosku, sprawdza naszą zdolność kredytową oraz dotychczasową historię spłat naszej hipoteki.
Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, bank przelewa środki z kredytu na rachunek naszego poprzedniego kredytodawcy. Ten z kolei zwalnia nas z obowiązującego zobowiązania i co istotne ‒ wykreśla wpis hipoteki w księdze wieczystej.
Kredyt refinansowany ‒ korzyści
Niewątpliwie przemyślana decyzja o zaciągnięciu kredytu refinansowanego może nieść za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jesteśmy w stanie uniknąć jakichkolwiek niedogodności, jakie mają miejsce w przypadku jednoczesnego spłacania kilku hipotek. Co więcej, jesteś w stanie zaoszczędzić na dodatkowych opłatach czy odsetkach i zdobywasz przejrzysty zapis swoich osobistych finansów.
Kredyt refinansowany ‒ o czym warto pamiętać?
Wybierając dany kredyt refinansowany, powinieneś zwracać uwagę nie tylko na jego atrakcyjną, niższą cenę, ale i wszelkie dodatkowe opłaty, które mogą zostać do niego wliczone. Zwróć uwagę na prowizję banku, który udzieli kredytu refinansowanego, wymagane opłaty sądowe, związane ze zmianą hipoteki w księdze wieczystej, a także opłaty mające na celu zabezpieczenie nowego kredytu.