W różnego rodzaju instalacjach, zarówno przemysłowych, jak i domowych, coraz częściej wykorzystuje się elementy wykonane z nowoczesnych tworzyw sztucznych, takich jak polietylen czy polipropylen. Jak zatem skutecznie łączyć poszczególne komponenty, aby zapewnić trwałość, szczelność oraz bezpieczeństwo całej instalacji? Podpowiadamy.
Zgrzewarka elektrooporowa — co to takiego?
Zgrzewarki elektrooporowe to specjalistyczne urządzenia wykorzystywane do spawania rur i kształtek wykonanych z tworzyw termoplastycznych. Jako przykłady takiego materiału wymienić można: rury i kształtki PE, PP, czy też PVDF.
Urządzenia te zapewniają solidne połączenie elementów, jednak tylko wtedy, gdy prace wykonywane są z zachowaniem należytej precyzji. Maszyny do zgrzewania doczołowego mogą wymagać odpowiedniego przygotowania do pracy, regularnej konserwacji i serwisu. Są to usługi świadczone przez firmy, takie jak https://agru-frank.pl/produkty/maszyny-do-zgrzewania-serwis-wynajem/maszyny-do-zgrzewania-serwis-wynajem-37/. Pozwalają m.in. na kalibrację urządzenia, aby działało bez problemów i awarii.
Jak działa zgrzewarka elektrooporowa?
Maszyna do zgrzewania elektrooporowego rur i kształtek pozwala na trwałe i skuteczne wykonanie połączeń elementów. Wszystko dzięki wysokiej temperaturze. Rurki są stopniowo podgrzewane do coraz wyższej temperatury, do momentu, aż zaczynają się topić. Jest to moment, w którym mogą one zostać trwale połączone. Nadtopione elementy można docisnąć do siebie z odpowiednią siłą, aby stworzyły jednorodny materiał. W ten sposób można sprawnie uzyskać trwałe, mocne i szczelne połączenie.
Podczas łączenia elementów z tworzyw termoplastycznych należy zachować szczególną uwagę, aby wszystkie działania były wykonane z zachowaniem dokładności. Podgrzanie elementów do zbyt wysokiej temperatury może doprowadzić do powstania tzw. wypływki, co prowadzi do zmniejszenia średnicy rurki. Sytuacja ta pogarsza parametry przepustowości. Podobnie jak zbyt wysoka, tak i zbyt niska temperatura nie pozwala na uzyskanie efektownego łączenia. Jeśli elementy będą podgrzane zbyt słabo, to jakość spoiny będzie nietrwała. Może to doprowadzić do uszkodzenia lub nieszczelności.
Zgrzewarki elektrooporowe — zastosowanie
Maszyny do zgrzewania elementów termoplastycznych wykorzystywane są obecnie w wielu branżach. Pozwalają na skuteczne łączenie podczas budowy instalacji oraz napraw w już istniejących systemach. Najczęściej wykorzystywane są w związku z pracami w obrębie instalacji:
- gazowych;
- wodociągowych;
- kanalizacyjnych;
- przemysłowych.
Tak szerokie zastosowanie jest możliwe, ponieważ urządzenia przystosowane są do wykonywania zgrzewów o różnej średnicy, trwały i szczelny.