Własny domek letniskowy to marzenie sporej części mieszkańców miast. Działkę z domkiem można zdobyć na kilka sposobów. Można na przykład kupić gotowy domek wraz z gruntem, albo zainwestować w niewielki kawałek ziemi na wsi i postawić na nim niewielką konstrukcję własnym sumptem. Warto też zdać sobie sprawę z tego, że na takiej inwestycji można również zarobić, choć oczywiście generuje to też koszty.
Ile kosztuje działka poza miastem?
Jak doskonale wiadomo, ceny działek budowlanych w miastach osiągają nieraz wręcz zawrotne wielkości. W mniejszych miejscowościach jest zdecydowanie taniej, choć i tu odpowiednia pod budowę ziemia to niemały koszt. Bardzo łatwo można jednak wskazać dość prostą prawidłowość – im dalej od dużych ośrodków miejskich, tym ceny ziemi są niższe. Od tej reguły są jednak oczywiście wyjątki. Koszty zakupu działek utrzymują się zawsze na wysokim poziomie we wszystkich regionach popularnych turystycznie, niezależnie od odległości od miast (choć oczywiście tutaj też są pewne różnice).
Zdecydowanie najtaniej można kupić działkę w miejscach, w których ruch turystyczny jest niewielki, a które jednocześnie położone są w większej odległości od dużych miast i ważnych szlaków komunikacyjnych. Istnieją też duże różnice w cenach działek, w zależności od ich przeznaczenia. Koszt zakupu działki budowlanej jest najczęściej (nie wszędzie) znacznie wyższy od ceny działek rolnych i leśnych. Jeżeli decydujemy się na postawienie niewielkiej konstrukcji, która nie będzie wymagać pozwolenia na budowę, ale tylko zwykłego zgłoszenia w urzędzie gminy, i która będzie spełniać zadanie stricte domku letniskowego, to spokojnie możemy postawić ją na działce nieprzeznaczonej pod budowę.
Należy również pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na zakup działki nieuzbrojonej, to do inwestycji należy dołączyć koszt późniejszego wykonania niezbędnych instalacji. Jeżeli domek ma być wyposażony w bieżącą wodę, konieczne będzie rozważenie wywiercenia studni głębinowej (najczęściej to koszt do dziesięciu tys. złotych). Warto wiedzieć, że z punktu widzenia prawa prąd można podłączyć do każdego rodzaju działki (nie musi być to działka budowlana) i nie zmienia to w żaden sposób jej charakteru. Jednakże podłączenie najlepiej jest wykonać dopiero wtedy, kiedy na działce stoi już jakiś budynek. Inaczej będziemy musieli zapłacić za tzw. prąd budowlany, liczony w innej, droższej taryfie.
Inwestycja domek letniskowy – jak kształtują się koszty jego wybudowania?
Koszty wybudowania domku również kształtują się różnie, choć w ty, przypadku nie zależą od lokalizacji. Dużo zależy natomiast od tego, na jakie rozwiązania i materiały się zdecydujemy, a także kto zajmie się budową i wykończeniem. Niewielki budynek wybudowany z taniego materiału, jak na przykład gorszej jakości drewno, drewno z odzysku (z palet, z rozbiórek itd.) i próżne rodzaje płyt drewnopochodnych pozwalają na budowę w relatywnie niewielkim koszcie. Zastosowanie drewna wyższej jakości, postawienie na budynek murowany (wymaga już pozwolenia na budowę), czy wzniesienie go z prefabrykatów oznaczają zawsze wyższe wydatki.
Finalny koszt naszego domku letniskowego zależeć będzie również od tego, komu powierzymy jego wykonanie. Jeżeli decydujemy się na wynajęcie profesjonalnej, solidnej firmy, która całość wykonana w przeciągu kilku dni, cena będzie najwyższa. Można również budowę zlecić osobom prywatnym (korzystając na przykład z ogłoszeń w popularnych serwisach), które mogą wykonać tego typu konstrukcję poprawnie, choć z pewnością nie równie solidnie co dedykowana firma, ponadto czas budowy może być nieco dłuższy. Domek taki można wreszcie (w całości, albo części) wykonać samodzielnie. Wymaga to najmniejszych nakładów finansowych, aczkolwiek konieczny będzie czas i bardziej zaawansowane umiejętności budowlane.
Istnieją również inne opcje. Można na przykład postawić na domek gotowy, który zostanie dostarczony i ustawiony we wskazanym miejscu na działce (wymaga jednak przygotowania odpowiedniego podłoża). Można też zdecydować się na domek z gotowych elementów prefabrykowanych, domek kontenerowy, albo nawet stworzony ze starego wagonu kolejowego. W kwestii takiej jak domek letniskowy czy warto eksperymentować z niekonwencjonalnymi rozwiązaniami to często zadawane przez inwestorów pytanie. Wydaje się, że najwięcej zależy od umiejętności marketingowych i potencjalnie wszystko może być przekute na dodatkową wartość.
Jak zarobić na wybudowaniu domku letniskowego?
Zarobienie na wybudowaniu domku jest stosunkowo łatwe. Doświadczenie mówi, że ceny działek z domkiem, są obecnie dość wysokie, a zainteresowanie duże. Wartość działki można również zwiększyć, wyposażając ją w ogrodzenie – choćby tradycyjne, drewniane. Dodatkowo cena może być jeszcze wyższa, jeżeli na terenie znajdą się dodatkowe udogodnienia, jak na przykład altanka, wymurowany grill, przygotowany ogród, niewielka szklarnia.
Warto pamiętać, że aby zarobić, działki wcale nie trzeba sprzedawać. Można też ją na przykład wynajmować spragnionym odpoczynku na wsi turystom z miasta. Przy odpowiednim marketingu (co w dzisiejszych czasach nie jest trudne) można dość łatwo przyciągnąć zainteresowanie i znaleźć chętnych do wynajęcia przez praktycznie cały rok. Takie rozwiązanie sprawia, że stopa zwrotu jest oczywiście znacznie dłuższa i na zwrot poniesionych kosztów trzeba będzie zaczekać. Z czasem konieczne będą też dodatkowe, choć relatywnie niewielkie inwestycje (na przykład drobne mniejsze i większe naprawy). Zdecydowanie jednak właściciel takiej działki może liczyć na jeszcze większy zarobek, niż gdyby się zdecydował na sprzedaż. Oczywiście po pewnym czasie działkę taką można też sprzedać. Nawet kilka lat użytkowania nie zmniejszy jej wartości, a czasem może ją nawet zwiększyć.
Domek letniskowy – Czy się opłaca?
Odpowiedź na postawione w tytule pytanie jest dość prosta – zdecydowanie tak. Inwestycja może być jednak opłacalna mniej, lub bardziej. To od wiedzy, pomysłowości i nakładu pracy właściciela zależy to, jak tanio uda się domek letniskowy wykonać i jak drogo można go sprzedać, albo wynająć. Należy też pamiętać, że nawet jeżeli działka z domkiem nie zostanie sprzedana, to będzie stanowić swego rodzaju zysk, choć nie tak łatwy do przeliczenia na konkretne kwoty. Możliwość odpoczynku na wsi, z dala od miejskiego zgiełku to doskonały sposób na podładowanie akumulatorów i zwiększenie swojej produktywności w codziennej pracy.