Prace w domu i w ogrodzie często wymagają realizowania zadań na wysokości. Nie obejdzie się zatem bez drabiny lub rusztowania, które pozwolą na dosięgnięcie nawet do poszycia dachowego. Na rynku znaleźć można rozmaite modele drabin i rusztowań. Jak je dobrać do prac domowych i ogrodniczych? Na które modele warto postawić?
Drabiny i rusztowania – do zastosowań domowych i ogrodniczych
Drabiny i rusztowania przydają się podczas zawieszania zasłon i firanek, malowania ścian, zmiany lub naprawy oświetlenia w niestandardowo wysokich pomieszczeniach. W ogrodzie zaś są wykorzystywane do prac z poszyciem dachowym, do przycinania drzew i krzewów, zbierania owoców, malowania wysokiego płotu i ogrodzenia, i wielu innych czynności.
Rodzaje drabin
Najchętniej wybierane są drabiny aluminiowe, ponieważ nadają się zarówno do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz. Świetnie znoszą warunki atmosferyczne, w przeciwieństwie do modeli drewnianych, które lepiej sprawdzają się we wnętrzach.
Wśród dostępnych typów drabin można wyróżnić:
- drabinę przystawną – najbardziej uniwersalną i najchętniej wybieraną. Można ją oprzeć o ścianę lub inną powierzchnię pionową. Dostępna jest w wersji teleskopowej, dzięki czemu poza standardową wysokością da się ją wydłużyć, aby dostać się do najwyżej położonych miejsc. Takie modele znajdują się w ofercie sklepu Emast:
- drabinę z podestem – sprawdza się w domu i w ogrodzie. Najbardziej uniwersalne modele to te o dwóch lub trzech stopniach;
- drabinę przegubową – model wielofunkcyjny, który ze względu na posiadane segmenty łączone za pomocą przegubów, pozwala na stworzenie praktycznej konstrukcji i ustawienie dostosowane do potrzeb wykonywanych prac.
Rodzaje rusztowań
Zarówno w domu, jak i w ogrodzie przydają się również rusztowania. W tej kategorii wyróżnia się dwa główne rodzaje:
- drabinowe – składające się z dwóch drabin i platformy roboczej. Rusztowanie drabinowe można zatem rozłożyć i uzyskać dwie drabiny przystawne, lub korzystać z całej konstrukcji jako platformy roboczej o przeciętnej wysokości,
- jezdne – zawierają kółka ułatwiające przemieszczanie podczas wykonywanych prac oraz transport. Taka konstrukcja doskonale zastępuje tradycyjne rusztowania elewacyjne wykorzystywane na etapie budowy domu.
Jak właściwie dobrać drabinę lub rusztowanie?
Wybór modelu z aluminium to gwarancja wygody użytkowania, bezpieczeństwa oraz lekkości, dzięki czemu łatwo drabinę lub rusztowanie przenieść. Konstrukcje składane są dodatkowo bezproblemowe w przechowywaniu.
Warto zwracać uwagę na antypoślizgowe stopnie i szerokie nóżki oraz specjalne stabilizatory, które mają zapewnić stabilność podczas korzystania z drabiny bądź rusztowania. Z elementów dodatkowych przydają się specjalne szpice do drabin, dzięki którym zostaje wyeliminowane ryzyko wbijania się w miękki teren lub przesuwania całej konstrukcji.
Finalnie model i funkcjonalność drabiny bądź rusztowania należy zatem dostosować do częstotliwości użytkowania, najczęściej wykonywanych prac oraz miejsc i warunków, z którymi przyjdzie się zmierzyć tym sprzętom.