Duże przeszklenia to cecha rozpoznawcza nowoczesnego budownictwa. Wyglądają estetycznie, doświetlają wnętrze, dodają konstrukcji lekkości oraz eleganckiego, wręcz luksusowego klimatu. Panoramiczne okna zapewniają wspaniałe widoki, zwłaszcza, kiedy budynek stoi w pięknej okolicy. Stosowane są w budynkach mieszkalnych, biurowych i usługowych.
Duże przeszklenia- optyczne powiększenie domu
Już Stefan Żeromski w „Przedwiośniu” pisał o „szklanych domach”. W powieści symbolizują one nowoczesne budownictwo, równość obywateli niezależnie od majątku i pracy oraz postęp technologiczny, dzięki któremu ma powstać silne państwo i społeczeństwo. Wizja z lektury zrealizowała się w rzeczywistość. Duże przeszklenia sprawiają, że budynki firmowe rzeczywiście wyglądają jak „szklane domy”, a i w domach prywatnych chętnie wykorzystywana jest opcja dużych przeszkleń. Panoramiczne okna nadają bryle budynku luksusowego charakteru i wyróżniają się na tle innych budynków. Optycznie powiększają pomieszczenie, co jest cenne w mniejszych przestrzeniach – jaśniejsze wnętrza wydają się większe. Sprawdzają się nie tylko w salonach, ale także w mniejszych pokojach i gabinetach.
Zalety dużych przeszkleń
Dostarczanie dużej ilości światła dziennego poprzez okna panoramiczne sprawia, że warunki mieszkaniowe są bardziej komfortowe i ogranicza konieczność stosowania oświetlenia sztucznego. Wpadające do wnętrza budynków promienie słoneczne ogrzewają je, co redukuje koszty ogrzewania w sezonie grzewczym. Duże przeszklenia ułatwiają obcowanie z naturą – dają wrażenie, że od pięknego ogrodu lub lasu dzieli nas jedynie szklana tafla. Dzięki dużym przeszkleniom możemy oglądać i podziwiać widoki za oknem w ich pełnej okazałości, nawet w deszczowe dni. Wielkie szyby zastępują grube ceglane ściany, dzięki temu kubatura budynku sprawia wrażenie lekkiej. Odpowiednio zamontowane i dobrej jakości okna panoramiczne korzystnie wypływają na komfort cieplny, ponieważ ułatwią nagrzewanie się pomieszczeń latem i spowolnią wychładzanie się ich zimą. Latem trzeba chronić dom przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczeń stosując zewnętrzne rolety lub żaluzje.
Wady dużych przeszkleń
Szyby panoramiczne nie zawsze są dobrym rozwiązaniem. Najpoważniejszą wadą jest brak prywatności – przykładowy przechodzień może zajrzeć do środka domu. Nie sprawdzają się na osiedlu domków jednorodzinnych, gdzie budynki mieszkalne stoją blisko siebie. Trzeba zakładać markizy lub rolety zewnętrzne, ewentualnie pokryć okna specjalną folią imitującą lustro weneckie. Kolejną bardzo poważną wadą jest gorsza izolacja cieplna – okna gorzej zatrzymują ciepło niż ściany murowane. Duże przeszklenia powinny dominować na ciepłej i jasnej stronie południowej. Decydując się na tak duże okna, trzeba pamiętać, że jest to problem podczas ustawiania mebli. W pobliżu okien nie ustawimy bowiem szafy, regału, komody, kompletu wypoczynkowego, czy meblościanki. W ten sposób całą jedną ścianę wyłączoną z użytkowania. Okna balkonowe są węższe, więc przestrzeń można lepiej wykorzystać. Duże szyby nie tłumią hałasu z zewnątrz. Nie są przecież ścianą, choć ją „udają”. Na rynku są dostępne okna o wysokiej dźwiękoszczelności, ale są one bardzo drogie.
Trudności z myciem okien
Duże przeszklenia to rozwiązanie dla osób, które planują budowę domu w spokojnej, czystej okolicy, oddalonej od centrum miasta i terenów przemysłowych. Sprawiają wiele problemów z myciem i konserwacją – są nieporęczne do czyszczenia. Rozwiązaniem problem częstego mycia okien są szyby samoczyszczących z powłoką hydrofilową, która sprawia, że zanieczyszczenia ulegają rozpadowi w wyniku działania promieniowania UV. Resztki zabrudzeń zostają potem usunięte przez deszcz lub z pomocą człowieka „uzbrojonego” w węża ogrodowego.
Duże przeszklenia mają niewątpliwe zalety- wpuszczanie dużej ilości światła dziennego, co ogranicza konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenie i obniża rachunki za prąd. Jednak w codziennym życiu sprawiają wiele niedogodności. Elegancki wygląd nie zastąpi prywatności i funkcjonalności wnętrza.